Indonéská národní agentura pro atomovou energii (BATAN) udělala další krok v rozvoji malého modulárního reaktoru (SMR – Small Modular Reactor), když představila podrobnou předprojektovou dokumentaci pro svůj experimentální reaktor (RDE – Reaktor Daya Eksperimental). Hotový projekt domácího SMR by měl být dokončen během letošního roku.

Na začátku března byla ředitelkou BATAN Geni Rina Sunaryo představena podrobná předprojektová dokumentace prvního domácího SMR. Předprojektová dokumentace je součástí předprojektové fáze RDE. Agentura BATAN uvedla, že podrobná předprojektová dokumentace společně se zprávou o analýze bezpečnosti bude důležitým požadavkem na získání schválení návrhu RDE od indonéské regulační agentury pro jadernou energii (BAPETEN).

BATAN si pro letošek stanovila za cíl dokončit projektovou dokumentaci pro domácí SMR. Pro naplnění tohoto cíle zapojí do vývoje domácí univerzity a konsorcium soukromých firem. První návrh by měl být hotový do června, a následně by měl být představen odborné komisi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA – International Atomic Energy Agency). Do září by komise měla vydat rozhodnutí o doporučení tohoto projektu.

Návrhu jaderné elektrárny s RDE. Zdroj: World Nuclear News

Plán na vytvoření domacího SMR se objevil během roku 2014. Pilotní projekt SMR o tepelném výkonu 10 MWt má vzniknout v největším indonéském výzkumném komplexu Puspiptek. RDE má být vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTGR (High-Temperature Gas-Cooled Reactor) využívající TRISO (tristructural isotropic) jaderné palivo.

Hlavním cílem projektu je demonstrovat schopnost Indonésie vybudovat a bezpečně provozovat jaderné elektrárny. Dalším cílem je potřeba uspokojit poptávku společnosti a ekonomiky země po elektrické energii. Konstrukce má být vhodná pro následné komerční využití u veřejných a nezávislých výrobců elektrické energie po celé zemi. Dalším krokem má být i vývoz technologie do zahraničí.

BATAN podporuje zavedení jaderných elektráren v Indonésii, které mají pomoci uspokojit poptávku po elektrické energii. Agentura předpokládá zahájení výstavby SMR od roku 2027 na ostrovech Bali, Java, Madura a Sumatra. Dále plánuje výstavbu SMR do 100 MWe na ostrovech Kalimantan, Sulawesi a dalších ostrovech, které budou dodávat elektrickou energii a teplo pro tamní průmysl.

Zdroj úvodní fotografie: Asean post

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *