Neplánované odstávky belgických jaderných elektráren citelně zasáhnou tržby francouzské energetické skupiny Engie, která tyto zdroje provozuje skrz svou belgickou divizi Electrabel. Společnost kvůli těmto odstávkám letos přijde o tržby v celkové hodnotě 600 milionů eur (zhruba 15,6 miliard Kč).

Společnost Electrabel, belgická dceřiná společnost francouzské Engie, se stala terčem kritiky kvůli údajně záměrnému odkládání údržby jaderných elektráren, v jejichž budovách byl zaznamenán problém s betonovou konstrukcí. Problémy s betonovými konstrukcemi jsou jedním z hlavních důvodů prodloužených odstávek belgických jaderných bloků, a tím i zvýšeného rizika, že země bude pro zajištění výkonové rovnováhy v obdobích vysoké poptávky po elektřině nucena odpojovat průmyslové odběratele, v krajních případech i domácnosti.

„Pro vyřešení těchto dočasných technických problémů jsou v úzké spolupráci s belgickými úřady činěny důležité kroky, které omezí negativní finanční dopady a pomohou zabezpečit zásobování Belgie elektrickou energií během této zimy,“ uvedla společnost Engie.

Z důvodu vleklých odstávek dostupnost výkonu belgických jaderných elektráren pro letošní rok poklesne podle serveru Platts na pouhých 52 %. Ze současných 6 odstavených bloků by nicméně 4 měly obnovit provoz ještě do konce roku, zbylé dva následně v příštím roce.

Pro letošní rok tak Engie očekává, že celková výroba v belgických jaderných elektrárnách dosáhne pouze 22 TWh. V příštím roce nicméně předpokládá nárůst o 50 % na 33 TWh.

Po dlouhotrvajících obavách o zajištění dodávek elektrické energie v průběhu nadcházející zimy se situace v Belgii nicméně obrátila k lepšímu, když Belgie v polovině října uzavřela s Německem dohodu, která má zemi zabezpečit dostatek výkonu, a zabránit tak omezování dodávek spotřebitelům či případným blackoutům.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *