Domů
Energetika v zahraničí
Odstavení jaderných elektráren na severovýchodě USA zvýší poptávku po zemním plynu
Beaver Valley NPP, United States Nuclear Regulatory Commission, https://www.nrc.gov/reactors/operating/licensing/renewal/applications/bvalley/bvalley_station.jpg

Odstavení jaderných elektráren na severovýchodě USA zvýší poptávku po zemním plynu

Na severovýchodě USA bude během následujícího roku a půl odstaveno několik jaderných bloků. Do roku 2025 má být celkem odstaveno 16 GWe instalovaného výkonu. Tento výkon mají nahradit s největší pravděpodobností plynové elektrárny.

Několik států v regionu přijalo právní úpravy na ochranu jaderného průmyslu a prodloužilo životnosti jaderných bloků. Další státy o podobných krocích diskutují. Nicméně u některých jaderných bloků bylo rozhodnuto o jejich trvalém odstavení.

Dva jaderné bloky jsou určeny k trvalému odstavení v příštích několika měsících. Na konci září bude odstaven 1. blok jaderné elektrárny Three Mile Island ve státě Pennsylvania s instalovaným elektrickým výkonem 890 MWe. Důvodem bylo neposkytnutí finanční podpory. Druhý jaderný blok, který bude odstaven již na konci května, se nachází v lokalitě jaderné elektrárny Pilgrim ve státě Massachusetts. Zdejší jaderný blok má instalovaný elektrický výkon  690 MWe a dodává celkem 14 % elektrické energie dodávané do místní sítě.

Analytici společnosti S&P Global Platts odhadují, že celkem 16 GWe instalovaného elektrického výkonu v jaderných blocích je v současné době ohroženo plány k trvalému odstavení. Odstavování je plánováno mezi roky 2019 a 2025.

Na celém severovýchodě USA, převážně ve státech s deregulovanými trhy s elektřinou, jsou jaderné elektrárny předurčeny k trvalému odstavení. Jejich majitelé se potýkají s nízkou poptávkou po elektrické energii a nízkými velkoobchodními cenami elektrické energie, částečně v důsledku nízkých cen zemního plynu.

Státy jako New York, New Jersey a Illinois poskytly podporu financovanou koncovými odběrateli. Díky tomu mohou zůstat některé jaderné bloky v provozu. Po konci této podpory a uzavření i těchto jaderných bloků vznikne prostor, který budou moci zaplnit plynové zdroje.

Zemní plyn jako alternativa za jádro

Mezi roky 2020 a 2021 bude uzavřena jaderná elektrárna Indian Point ve státě New York. Ta má instalovaný elektrický výkon 2060 MWe. Tento výkon bude nahrazen novými plynovými elektrárnami Cricket Valley a CPV Valley. Plynová elektrárna Cricket Valley bude mít instalovaný výkon 1100 MWe a CPV Valley bude mít instalovaný výkon 680 MWe.

Podle ISO New England, provozovatele části americké přenosové soustavy, bude odstaveno celkem 5200 MWe instalovaného výkonu v jaderných, ropných a uhelných blocích. Vyřazování těchto zdrojů z provozu má probíhat mezi lety 2013 a 2022.

„Tyto zdroje budou pravděpodobně nahrazeny hlavně větrnými a plynovými elektrárnami,“ uvedla ISO New England v nedávném prohlášení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Milan Vaněček
29. květen 2019, 09:43

To co probíhá v USA čeká i Evropu, jaderná energetika se i po více než 50 letech neobejde bez státní podpory a ceny nových JE i provozní náklady neustále rostou.

Až Čína či obdobné země naplní své vojenské ambice a vybuduje si též cca 50 reaktorů, tak se v jaderné energetice připojí k vývoji v Evropě i Americe a přestane stavět nové JE.

Trh už rozhodl, jaderná energetika je moc drahá a žádný vědecký pokrok není za dveřmi pro komerční využití.

Emil
29. květen 2019, 11:05

A kde se v Evropě ten levný zemní plyn, jako mají v USA, vezme? Kde se vezme v Číně? Jaké konkrétní vojenské ambice naplňuje výstavba současných reaktorů? Tím myslíte možnost metat katapulty na nepřátele vyhořelé palivo?

Loudil
29. květen 2019, 09:58

Cenový tlak je neprosný a navíc v USA výroba elektřiny posledních 10 let prakticky stagnuje. I když OZE /slunce, vítr/ slušně rostou , je celkovým vítězem zemní plyn. Nejen že rychle nahrazuje uhlí, on také často nahrazuje jádro. Za 10 let 2007-17 stoupla výroba elektřiny v USA z OZE o 367 % a výroba z plynu o 80 %. Výroba z uhlí klesla o 42 % a z jádra o 2 % stoupla. V budoucnu se tak v USA odehraje druhý souboj a to mezi OZE a plynem. Nyní tyto dva zdroje nahrazují uhlí a atom a oba bez potíží rostou, v budoucnu se ovšem musí poprat už jen mezi sebou o celkový podíl z výroby. Bude to zajímavé.

Andrea Borotea
29. květen 2019, 12:54

Spotřeba elektřiny pro průmysl v USA stoupala zhruba do roku 2000 od té doby stagnuje nebo spíš klesá což svědčí spíš o ekonomické krizi.

Mají svůj plyn svoje uhlí tak je jejich věc. Evropa je v jiné situaci uhlí dochází, ropa a zemní plyn skoro nejsou, tady se odstavování jádra v Německu vymstí.

markusaurelius
29. květen 2019, 21:53

RUSKO je připraveno nepovedením americkým bratrum za odpovídající peníz plyn dodat takže stavějte až sa z vás bude kouřit ,,,čest vaší práci..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se