USA jsou proti realizaci plynovodu Nord Stream 2, jež má vést z Ruska do Německa. Vnímají projekt jako hrozbu energetické bezpečnosti Evropy. Prohlásil to ministr zahraničí USA Rex Tillerson při návštěvě Polska v sobotu 27. ledna, kde se setkal s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Polský premiér by byl rád, kdyby se americké sankce vztahovaly na budování Nord Streamu 2. 

Nord Stream 2 má být hotový do konce roku 2019 a má zdvojnásobit přeprvní kapacitu existujícího plynovodu Nord Stream na celkem 110 miliard krychlových metrů ročně. Polsko, Ukrajina a Baltské státy se ale bojí, že by plynovod zvýšil závislost Evropy na ruském plynu a že by provoz plynovodu vedl zároveň k zisku miliard dolarů, které by mohly být využity k financování dalšího zbrojení na vnějších hranicích EU.

„Stejně jako Polsko, USA je proti plynovodu Nord Stream 2. Vnímáme jej jako podkopávání celkové evropské energetické bezpečnosti a stability. Poskytuje Rusku další nástroj k využití energetiky jako politického nástroje. Naše opozice projektu je hnána vzájemnými strategickými zájmy,“ tvrdí Rex Tillerson, ministr zahraničí USA.

Bezpečnost dodávek

Severské státy své obavy týkající se Nord Stream 2 v minulosti již vyslovily. Německo a Rakousko se ale soustřeďují na ekonomické benefity vyplývající z projektu – levnější plyn. Argumentují, že mít k dispozici další plynovod nemůže uškodit.

„Jakákoliv další plynová infrastruktura se může podílet na zvýšené bezpečnosti dodávek v Evropě, “ uvádí mluvčí německého ministerstva financí.

Německo se nechalo slyšet, že Nord Stream je pro něj komerčním projektem, který bez výjimky musí plnit relevantní zákony.

Vztah Polska a USA

Polsko v listopadu podepsalo střednědobou smlouvu o dodávkách LNG ze Spojených států na roky 2018-2022. Polská společnost PGNiG nicméně doposud nezveřejnila objemy ani ceny za americký plyn. Zástupce PGNiG prohlásil, že tento kontrakt je prvním z mnoha nadcházejících LNG smluv, které chtějí během zhruba roku a půl uzavřít. Cílem Polska je neprodloužit smlouvu o dodávkách plynu z Ruska, která končí v roce 2022.

Po spolupráci USA a Polska v oblasti fyzických dodávek plynu se obě země shodly i na postoji vůči Nord Stream 2. Premiér Polska Morawiecky navíc v interview, o kterém informoval server Reuters, prohlásil, že by chtěl, aby budování Nord Stream 2 přímo spadalo pod americké sankce proti Rusku. Podle slov polského premiéra si toto přejí obě strany.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *