Skotská energetická společnost ScottishPower se dohodla na prodeji svých konvenčních elektráren a hodlá se soustředit pouze na větrné zdroje. Tímto krokem se stane první britskou společností, která ukončí výrobu elektřiny z plynu nebo uhlí.

ScottishPower, energetická společnost patřící do skupiny španělské nadnárodní firmy Iberdrola, souhlasila s odprodejem svých konvenčních zdrojů o celkovém výkonu 2 566 MW. Mezi prodávanými elektrárnami jsou plynové zdroje, přečerpávací elektrárny a vodní elektrárny. Všechny tyto zdroje nyní přejdou za 800 mil. EUR (cca 20,5 mld Kč) pod společnost Drax Group. Scottishpower chce dodávat elektřinu svým zákazníkům převážně pomocí větrných zdrojů.

“Opouštíme výrobu z uhlí a směřujeme do budoucnosti, která bude napájená levnější zelenou elektřinou. Uzavřeli jsme uhelné zdroje, prodali plyn a postavili dostatek větrných zdrojů pro zásobování 1,2 mil. domácností.”

Keith Anderson, CEO ScottishPower

ScottishPower má nyní v provozu, či rozestavěno 2700 MW výkonu ve větrných elektrárnách. Zároveň má v plánu postavit dalších 3000 MW v příštích letech. Firma plánuje investice převyšující 5,2 mld. liber do chytrých sítí a obnovitelných zdrojů v průběhu příštích 4 let.

Celý prodej spadá do koncepce Iberdroly, která si nastavila cíle pro snížení emisí o 30 % do roku 2020 oproti roku 2007 a do roku 2050 by ráda byla bezemisní. Oproti tomu firma Drax, která elektrárny koupila, také počítá s větším nástupem obnovitelných zdrojů, a proto si nyní pořizuje zdroje, které jsou schopny poskytovat flexibilní dodávku energie podle poptávky v elektrizační soustavě.

Štítky: OZEIberdrolaUK

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *