Italská energetická společnost Enel se podle posledních informací dohodla na prodeji svého podílu ve slovenské společnosti Slovenské elektrárne českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH). Italskému deníku Listu La Stampa to potvrdil i generální ředitel Enelu Francesco Starace.

Nabídku na odkoupení podílu oficiálně EPH potvrdil již na konci letošního července. Prodej podílu ve Slovenských elektrárnách by mohl zadluženému Enelu přinést až 1,3 miliard euro (přibližně 35 miliard Kč), avšak ani jedna z partnerských stran částku nechtěla komentovat.

Prodej zhruba dvoutřetinového podílu by měl proběhnout ve dvou fázích. Záměr o rozdělení prodeje do více částí oznámil Francesco Starace již v první polovině letošního roku. Podle něj by prodej celého podílu v jednom kontraktu mohl ohrozit hodnotu aktiv, které Enel ve Slovenských Elektrárnách drží.

První třetina již do konce roku

První část, tedy třetinový podíl, by mohl EPH získat ještě do konce tohoto roku. Prodej zbylé části by poté měl následovat po dokončení dostavby jaderné elektrárny Mochovce. „To se stane za dva roky,“ oznámil Starace.

Enel odkoupil svůj současný podíl ve Slovenských Elektrárnách od tehdejší vlády v roce 2006 za 840 mil. euro. Společnost dále investovala značné prostředky do dostavby jaderné elektrárny Mochovce, která měla být podle původních plánů dokončena již před dvěma lety.

Po havárii v jaderné elektrárně Fukušima však proběhla změna v bezpečnostních požadavcích, což se značně promítlo i do navýšení nákladů a prodloužení celého projektu. V současné době se uvedení obou dostavovaných bloků plánuje na rok 2016, resp. 2017.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *