Čínská domácí těžba uhlí v minulém měsíci meziročně klesla, a dostala se tak na nejnižší hodnoty za poslední dva roky. Dlouhé období horkého počasí však v červenci vyhnalo nahoru spotřebu elektřiny, potřebné uhlí pro elektrárny ale Čína zajistila z dovozu.

Čínští těžaři uhlí podle dat tamního statistického úřadu vytěžili během letošního července 281,5 milionů tun uhlí, tedy o 2 % méně než v červenci 2017. Celkově se jedná o nejnižší měsíční těžbu od září 2016. Pokles v domácí těžbě přišel navzdory nárůstu spotřeby elektřiny kvůli vlně veder, který musely pokrýt zejména právě uhelné ale i vodní elektrárny. Vyšší spotřebu uhlí nicméně pokryl import, který podle dat agentury Reuters vzrostl na nejvyšší hodnoty za poslední více než 4 roky.

„Těžaři uhlí nebyli toto léto pod velkým tlakem zajistit zásobování uhlím, jelikož Čína nakoupila hodně uhlí ze zámořských trhů, zásoby v přístavech jsou na vysoké úrovni,“ řekl agentuře Reuters Wang Fei, analytik u společnosti Huaan Futures.

Přestože v červenci těžba uhlí meziročně poklesla, od začátku roku se čínským těžařům daří lépe než loni. Za prvních sedm měsíců letošního roku totiž Čína vytěžila bezmála 2 miliardy tun uhlí, oproti stejnému období loňského roku se jedná o 3,4% nárůst.

Letošní horké léto potrápilo i Čínu

Letošní horké léto zasáhlo kromě Číny i řadu dalších zemí napříč všemi kontinenty. V Asii vedro trápí zejména Japonsko a Jižní Koreu, která tak kvůli zvýšené spotřebě elektřiny musela upravit harmonogram plánovaných odstávek jaderných elektráren. Vedro se nevyhnulo ani Evropě nebo Spojeným státům, kdy v některých soustavách padaly rekordy zatížení.

Vysoké teploty se projevily nárůstem spotřeby elektrické energie i v Číně, která během letošního července vyrobila 640 TWh elektřiny, což je nejvíce za poslední minimálně 3 roky. Oproti červnu výroba elektřiny vzrostla o více než 15 %, v meziročním srovnání s loňským červencem o 5,7 %.

Hlavním zdrojem elektrické energie jsou v Číně stále tepelné elektrárny spalující fosilní paliva, a to především uhlí. Tepelné elektrárny v červenci vyrobily 453,5 TWh, tedy 70 % veškeré elektřiny. Kromě vyšší výroby elektřiny v uhelných elektrárnách, která oproti červnu stoupla o 15 %, pomáhaly zvýšenou poptávku po elektřině pokrýt i vodní elektrárny. Ty v červenci dodaly 129,1 TWh, o pětinu více než v červnu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *