Domů
Energetika v zahraničí
Turecko ratifikuje Pařížskou klimatickou dohodu před listopadovou konferencí COP 26
Paříž OSN - COP21
Zdroj: United Nations

Turecko ratifikuje Pařížskou klimatickou dohodu před listopadovou konferencí COP 26

Turecko podnikne kroky k ratifikaci Pařížské klimatické dohody z roku 2016. Tento krok by mohl v dlouhodobém horizontu snížit poptávku země po fosilních palivech, ale je nepravděpodobné, že by znamenal nějaký krátkodobý dopad.

Turecký prezident Tayyip Erdogan uvedl, že dohoda bude předložena parlamentu příští měsíc a schvalovací proces bude dokončen před listopadovou konferencí OSN COP 26 v Glasgow. Proces by měl proběhnout hladce, neboť Erdoganova strana AKP a její spřátelená strana MHP mají v parlamentu většinu.

„Ten, kdo nejvíce poškodil přírodu, naši atmosféru, vodu, půdu a zemi, a ten, kdo divoce využíval přírodní zdroje, by měl také nejvíce přispět k boji proti změně klimatu," uvedl Erdogan, což by mohlo naznačovat, že si země nehodlá stanovit ambiciózní cíl.

Žádné podrobnosti o klimatických cílech nebyly zveřejněny, ale pokusy o snížení tureckých emisí skleníkových plynů budou narážet na strukturální a finanční překážky, neboť v tureckém energetickém mixu má silnou pozici výroba elektřiny z plynu a uhlí.

Rychlý růst OZE, ale i poptávky po elektřině

Turecká ekonomika nadále rychle roste, takže země potřebuje nejen nahradit stávající tepelné elektrárny obnovitelnými zdroji energie (OZE), ale musí také vybudovat nové výrobní kapacity. Provozovatel turecké přenosové soustavy (TEİAŞ) předpokládá, že instalovaný výkon výrobních zdrojů v Turecku v letech 2022-31 vzroste ze současných 98,5 GW na celkových 127,7 GW.

Vodní elektrárny tvoří s 31,7 GW téměř třetinu celkového instalovaného výkonu v Turecku, následovány jsou plynovými elektrárnami s 25,6 GW, uhelnými elektrárnami s 21,6 GW. Větrné elektrárny disponují 9,6 GW instalovaného výkonu a solární elektrárny 7,8 GW.

Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) Renewables 2020 se Turecko v loňském roce umístilo na pátém místě v Evropě, pokud jde o nárůst instalovaného výkonu OZE, a předpokládá se, že do roku 2025 přidá více než 20 GW a dosáhne 66,8 GW instalovaného výkonu v OZE.

Turecko plánuje výstavbu tří jaderných elektráren s celkem 12 reaktorovými bloky. V současné době je ve výstavbě první elektrárna Akkuyu na jižním pobřeží Turecka se 4 bloky o celkovém instalovaném výkonu 4 800 MW. Uvedení prvního bloku JE Akkuyu do provozu je plánováno na konec roku 2023.

Staveniště turecké jaderné elektrárny Akkuyu; Zdroj: Rosatom

I přesto se neočekává, že by země v brzké době vyřadila z provozu některou ze svých uhelných elektráren, jelikož by mohla být ohrožena bezpečnost dodávek energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
1. říjen 2021, 22:08

Turecko má podobné HDP jako na hlavu jako Chorvatsko .... obě země jsou přitom ekonomicky podobné země s velkým podílem turistického ruchu na HDP. Turecko bude přitom v klidu rozvíjet všechny ekonomicky zajímavé zdroje kdežto Chorvatsko musí podle zeleného údělu. Za 10 let bude proto Turecko mnohem vyspělejší než Chortvatsko..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se