Domů
Energetika v zahraničí
Spojené království nebude dále investovat do uhelné energetiky
Horník, Velká Británie

Spojené království nebude dále investovat do uhelné energetiky

Předseda vlády Spojeného království Boris Johnson prohlásil, že jeho země již nebude přímo investovat do těžby energetického uhlí či uhelných elektráren. V loňském roce se uhelné elektrárny podílely na výrobě elektřiny v zemi pouze zhruba ze 2 %.

Premiér Spojeného království přišel s prohlášením, že od této chvíle jeho vláda nebude poskytovat žádnou přímou podporu při rozvoji, investicích či poskytování úvěrů pro těžbu energetického uhlí a uhelné elektrárny v zahraničí. Navíc se země bude  soustředit na energetickou transformaci k bezuhlíkovým alternativám.

Ačkoli se jedná o velmi líbivé oznámení, není překvapivé. Uhlí je na ostrovním státě na ústupu a oproti jeho 75% podílu na energetickém mixu v roce 1990 bylo loni zastoupeno jen 2,4 %. Dlouhodobý cíl britské vlády je odklon od uhlí do roku 2025. Po letošní zimě by měly zůstat v provozu jen 4 uhelné elektrárny.

„Jednoduše řečeno, už ani penny britských daňových poplatníků nebude investováno do těžby a spalování uhlí pro účely výroby elektřiny,“ uvedl Boris Johnson.

Johnson připomněl, že ještě před deseti lety patřila Velká Británie v Evropě ke státům, které měly nejvyšší uhlíkovou stopu při výrobě elektřiny. Dnes se dle jeho slov může Británie již pyšnit tím, že patři mezi lídry na poli offshore větrných elektráren a z obnovitelných zdrojů vyrábí více elektřiny než ze zdrojů fosilních.

Loni bylo vyprodukováno nízkouhlíkovými zdroji více elektřiny než z fosilních zdrojů – z větrných, solárních a jaderných zdrojů bylo spolu s importem zabezpečeno 48,5 % spotřeby země, přičemž uhlí, plyn a další fosilní zdroje jako topný olej a nafta se postaraly o 43 %. Zbylých 8,5 % připadá na biomasu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jiří
23. leden 2020, 13:55

Podle Energostat na tomto webu, byl podíl jednotlivých bezuhlíkových zdrojů v UK následující:

Jádro - 21%

Onshore - 9,7%

Offshore - 7,6%

Biomasa - 6,8%

Solar - 4,8%

Vodní - 1,4%

Přečerpávací - 0,7%

Takže kdyby nebylo v UK jádra, čím by se chlubili?

Naše energetická strategie - Jádro + obnovitelné je tak jediné správné řešení - pokud nechceme rezignovat na cíl snížení emisí.

A UK není jediným příkladem tohoto typu - vedle Francie je na tom obdobně Španělsko a Finsko, ještě lépe pak Slovensko či Švýcarsko a Švédsko ale tyto země díky vodě.

Mirous
23. leden 2020, 14:32

Pokácí zbývající lesy a zvednou tak biomasu na víc jak čtyřnásobek. Jak prosté, Watsone.

Jan Veselý
23. leden 2020, 14:54

Třeba těmi 30% z pestrého mixu OZE? Před pár lety neměli skoro nic.

Josef
23. leden 2020, 22:07

UK je jeden z největších dovozců el. energie v EU a uhlí už pěkných pár let prakticky netěží. Díky tomu ho mohli tak rychle a levně opustit dosáhly stejného relativního poklesu emisí CO2 za dekádu jako Rumunsko, ale je třeba si uvědomit, že je to neopakovatelný pokles. Navíc importem elektřiny přenesly ekologickou zátěž na jiné země podobně jako Rakousko.

Teď k dalšímu poklesu už příliš docházet nebude, protože případný další rozvoj OZE sníží import elektřiny a v delší budoucnosti nahradí vítr jaderné el., jelikož je v podmínkách severního moře patrně levnější než obnova nových JE. Z tohoto pohledu lze očekávat , že další dekáda bude na snižování emisí mnohem slabší , ale to už nemusí UK zajímat za pár dní končí v EU a tím skončí i import klimatické hysterie. Emise tam patrně budou dál klesat jen pomaleji a za mnohem nižších nákladů než v Německu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se