Spor finské energetické společnosti TVO na jedné straně a společností Arevy a Siemens na straně druhé má být ukončen mimosoudním vyrovnáním, které zahrnuje vyplacení 450 mil. EUR společnosti TVO. Spor mezi stranami vznikl zejména kvůli zvýšeným nákladům a zpoždění dostavby třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto.

Jeden z evropsky nejvýznamnějších současných a zároveň stále nerozhodnutých sporů se zdá směřuje ke svému konci. Spor zřejmě skončí platbou „pouze“ ve výši 450 mil. EUR, kterou by měla v plné výši zaplatit společnost Areva.

Slovo pouze je zde na místě, obě strany sporu po sobě dle dřívějších nároků požadovaly podstatně více, mluvilo se až o jednotkách miliard euro. Nad definitivním ukončením sporu se stále ještě vznáší několik otazníků, zejména podmínky platnosti dohody, které musí být splněny do konce tohoto měsíce.

Nicméně ani po zaplacení 450 milionů EUR nemusí mít Areva a Siemens vyhráno. Podle informací FT bude mít TVO v případě, že bude spuštění projektu přesunuto na rok 2020, nárok na dalších 400 mil. EUR. Naopak, pokud bude projekt dokončen podle aktuálního časového harmonogramu, bude mít společnost nárok na 150 mil. EUR.

{„country“:“FI“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-02-13″,“to“:“2018-03-13″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Finsku za poslední měsíc“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-02-13″,“end_date“:“2018-03-13″}

Aktuální termín, kdy by měla být elektrárna spuštěna, je nyní stanoven na rok 2019. Obě společnosti odpovědné za výstavbu přislíbily, že na výstavbu alokují dostatek finančních i lidských zdrojů právě s cílem dodržet stanovený časový harmonogram.

I v případě, že časový harmonogram projektu již nebude měněn, bude spuštění elektrárny opožděno o více než deset let. Podle původního termínu mělo spuštění bloku totiž proběhnout již v roce 2009. Zajímavostí také je, že se již téměř jistě ztrojnásobil předpokládaný rozpočet, který byl původně ve výši 3,2 mld. EUR.

Aktuálně není pravděpodobná cena projektu známá, jelikož Areva přestala cenu zveřejňovat. Poslední zmínku o nákladech na projekt společnost publikovala v roce 2012, kdy odhadovala náklady projektu na 8,5 mld. EUR.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *