Domů
Životní prostředí
EIB: Klimatickou změnu zpochybňuje velmi malá část obyvatel EU
země

EIB: Klimatickou změnu zpochybňuje velmi malá část obyvatel EU

Evropská investiční banka (EIB) provedla s 25 tisíci občany členských zemí EU, USA a Číny veřejný průzkum týkající se změny klimatu. Dle výsledků mají občané těchto zemí podobné postoje k tématům týkajícím se klimatu.

Evropská investiční banka (EIB) ve spolupráci s výzkumnou společností YouGov provedla veřejný průzkum s 25 tisíci občany členských zemí EU, USA a Číny týkající se změny klimatu. Dle výsledků průzkumu mají občané těchto zemí podobné postoje k tématům týkajícím se klimatu.

„Strategická vize Evropy o prosperující, konkurenceschopné a klimaticky-neutrální ekonomice do roku 2050 naznačuje, že klimatické neutrality může být dosaženo prostřednictvím významných investic. Klimatický průzkum EIB ukazuje, že jednotliví občané vítají vůdčí roli mezinárodních institucí v boji proti změně klimatu. … Jako klimatická banka EU se EIB těší na posilování podpory implementace Pařížské dohody s globálními partnery,“ uvedla Emma Navarrová, viceprezidentka EIB pro oblast financování klimatu a životního prostředí.

Většina lidí se klimatické změny obává

Při srovnání občanů EU, USA a Číny se Evropané mnohem více obávají negativních dopadů klimatické změny. 78 % Evropanů říká, že jsou znepokojení nebo mají obavy z klimatické změny. V Číně to bylo 65 % dotazovaných a 63 % v USA.

Procento respondentů, kteří řekli, že jsou znepokojení, nebo se obávají klimatické změny. Zdroj: EIB

Největší podíl lidí, kteří si myslí, že klimatická změna je způsobena (především) lidskou činností, se nachází v jižní Evropě.

Procento respondentů, podle kterých je klimatická změna způsobena (především) lidskou činností. Zdroj: EIB

V EU klimatickou změnu zpochybňuje jen 1 % lidí

Podobně je zde pouze velmi malé procento skeptických obyvatel EU, Číny a USA, kteří si nejsou jisti, že klimatická změna probíhá, nebo ji úplně zpochybňují. Konkrétně v případě EU si 6 % není jistých a 1 % existenci klimatické změny zpochybňuje.

Procento respondentů, kteří řekli, že si nejsou jistí, nebo zpochybňují existenci klimatické změny. Zdroj: EIB

Vlády za boj proti změně klimatu nenesou primární zodpovědnost

Podle většiny respondentů by občané a mezinárodní organizace jako OSN, Světová banka, či EIB měli stát v čele boje proti změně klimatu. Menší důraz je kladen na zodpovědnost místních a národních vlád, společností a korporací.

Tři nejčastější entity, které respondenti identifikovali, že mají mít nejdůležitější roli v boji proti změně klimatu. Zdroj: EIB

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Jaroslav Loudil
17. srpen 2019, 13:18

Boj proti změnám klimatu je bohužel v příkrém rozporu se samotnými základy fungování současného kapitalistického konzumního systému. Příklad : Jaký zákazník je lepší a "prospěšnější" pro automobilku a potažmo i celou ekonomiku státu, takový , který zakoupí novou Fabii za 280 000 Kč se spotřebou 4,6 litru Naturalu na 100 Km a nebo člověk, který SUV vůbec nepotřebuje, ale jen z důvodu aby se mohl chlubit před sousedy, tak si pořídí SUV o hmotnosti 3 tuny, o obsahu 3000 ccm a spotřebou benzínu 15 litrů na 100 ?? za sumu 2 000 000 Kč ?? A druhý příklad : Jakého turistu více ocení cestovky i stát, takového, který s rodinou odjede vlakem z Prahy 100 Km do jižních Čech a tam stráví 14 dní pod stanem u rybníka a nebo takového, který odletí letounem na týden do Jižní Afriky , kde se bude koupat u Mysu Dobré naděje, pak zamíří do Botswany lovit tlustokožce a další týden odletí do Peru, aby tam vystoupil na Machu Pikchu ? No, myslím si, že odpovědi jsou zcela jasné ! Člověk - "s holým zadkem" je jak pro firmy, tak pro stát zcela propadající !!! Je jen nula na trhu ! Dnes slova jako : "Skromnost, ohleduplnost, morálka, šetrnost, ... zcela vypadla ze slovníku , dnes všude hulákají řady tupců z televize jenom toto : "Kupuj, utrácej ,zadlužuj se, konzumuj !!

Jan Veselý
17. srpen 2019, 17:35

To, co tady předvádíte, je dilema, které bylo fakticky vyřešeno nejpozději v roce 1999, ale nejspíše dříve. V tom roce vyšla kniha P.Hawkena a manželů Lovinsových: Natural Capitalism (česky vyšla jako Přirodní kapitalismus), vřele doporučuju si jí přečíst.

Teď zpátky k řešením Vašeho dilematu - produktivita zdrojů, reinvestice do přírodního kapitálu, dematerializace ekonomiky.

Pravděpodobně vlastníte smartphone, tahle Jobsova hračka efektivně nahrazuje až 50 zařízení, které si nikdy díky ní nekoupíte.

Josef
18. srpen 2019, 21:53

Víte ony tyto vize o skromnosti jsou špatné už od samého začátku. Samozřejmě že stát stojí na lidech co pracují a vytvářejí HDP a ne na člověku co se chce co nejvíce flákat aby si život "úžil" a schovává to za ekologii. Kdyby takto přistoupila k životu většina pak by životní prostředí bylo zdevastované jak v Indii , protože by nebyly peníze na jeho údržbu. To že úspěšný člověk nejezdí fábií a nebydlí v bytě, je snad každému jasné. A lidé se dělí na ty co se někam dopracují a na ty co zůstanou u staré fábie a žijí v nájmu a jezdí s konzervami na dovolenou pod stan.

Ivan Novák
19. srpen 2019, 14:42

V Curychu jezdí střední třída po městě MHD. Prostě jsou Švýcaři, a to je status samo o sobě. Češi, i ti, co jezdí jen v SUV, protože nemají na Maserati, neumějí rozhýbat investice do infrastruktury a nechali si ukrást MUS, a to ještě hlupáky, kteří si výnosy z té akce nechali ve Švýcarech zabavit. Indy bych do toho netahal.

Petrik
17. srpen 2019, 17:13

Ten clovek s holym zadkem to vrati statu v podobe dane z lihu, cigaret, z uhli.......

Jan Veselý
17. srpen 2019, 18:59

Když probendíte všechny prachy za cíga a chlast, tak se pak nedivte, že máte holý zadek.

Jan Veselý
17. srpen 2019, 17:37

Všichni čeští popírači byli dneska na iDnesu. Už tam chyběl jenom Kremlík.

Emil
17. srpen 2019, 21:45

Popírači čeho prosím Vás? Pokud je stále ještě řeč o změnách klimatu, tak nevidím, že by je tam někdo popíral.

Vladimír Křen
18. srpen 2019, 06:38

O tom že se mění klima si uvědomují všichni. Že změna klima je vyvolaná hlavně odpadky si už uvědomuje málokdo. Ve své době jsem byl dlouhodobě v Egyptě a bydlel jsem na Mamuře. Nádherný břeh moře. Když jsem se ve volném čase potápěl bylo tam vidět na dně velké chuchvalce pohybující se s mořskou vodou po dně. Byly to rozdrobené plasty. Po čase jsem se dostal do Venezuely. Při letu tam i zpět je vidět z běžné letové hladiny změna zabarvení oceánu a opět to jsou silné vrstvy plastů. Na druhé straně velmi málo zemí má vyřešenou otázku likvidace plastů a odpadů vůbec. Dnes USA běduje nad škodami způsobenými hurikány ale nepřiznají si že dokázaly znečištěním oceánů změnit tepelné proudění tak že se jim to dnes vrací. Opětovné vyčištění oceánů je běh na dlouhou trať.

Jaroslav Loudil
18. srpen 2019, 11:44

TOP : Křen

Do oceánů se řekami každoročně dostávají miliony tun plastů, které pak mořské vlny a příboj drtí na biliony jemných mikroskopických částeček plastů, které se dostávají do ryb a z ryb pak do lidského těla ,když ulovené ryby jíme. Tento problém je obrovský a ohrožuje trvání lidské civilizace. Stojí za ním všude vychvalovaný konzum a tzv. "Pokrok". Kde jsou ty časy, když existovaly nákupní trvanlivé socialistické "síťovky" , naše rodina do jedné síťovky chodila kdysi nakupovat asi 10 let. Školní svačiny mi maminka dávala do papírových pytlíků, při nákupu rohlíků v sámošce byly také papírové pytlíky. Použité pytlíky jsme pak na vesnici užívali v zimě ráno k podpalu kamen místo novin.

Martin Pácalt
19. srpen 2019, 11:59

Ona ta minulá doba síťovek v sobě obsahovala vedle jednoznačně dobrých šetrných věcí jako program vratných skleněných obalů nebo papírových obalů i věci negativní. Za komunistů se s...o na to, že přepad jímky teče do potoka bez předčištění. Kašlalo se na to, že motory mají olověné emise, že uhelky mají emise síry a pohraniční oblasti mřely co do lesních porostů. O oblastech s módou vlastních miniskládek za domem nemluvě. A aut bylo málo, protože jsme měli nízkou kupní sílu a sebevědomí v háji...

Jaroslav Loudil
17. srpen 2019, 22:05

TO : Veselý

Samozřejmě, že řešení by bylo sloučit funkce mnoha různých přístrojů do jediného a ta dřívější už nevyrábět. Bohužel tomuto principu moc nevěřím. Konzumní systém se může pohybovat vpřed jen když lidé pořád víc utrácejí , je jedno za co, dnes už většinou za zhovadilosti, které jim často i škodí. Tedy pokud třeba sloučíme do jediného výrobku vlastnosti : televize, fotoaparátu, počítače, rádia, magnetofonu, DVD rekordéru ... pak ovšem za 1. Dosavadní výrobci těchto zařízení přijdou o práci a o výrobu a budou muset stejně vyrábět něco jiného, čím dál zamoří přírodu ,..... 2. Pokud nový "komplexní" výrobek bude výrazně lacinější jak všechny předchozí výrobky sloučené do jednoho dohromady , pak spotřebitelům zbudou "volné peníze" a půjdou nakupovat další blbosti. Jak funguje konzumní systém vzhledem k přírodě vidí každý na vlastní oči = i když je nás v ČR pořád zhruba 10,5 milionu , já když jezdím kolem Prahy, Plzně atd. tak stále vidím další a další zábory i kvalitní zemědělské půdy pro různé další a další krabice pro sklady, výrobny, montovny,... satelitní vesničky , ... dál pokrčuje stavba dálnic , obchvatů , ..... více krabic u silnic, více betonu, více asfaltu,.... prostě pořád víc, víc ,víc všeho nebo se systém zhroutí.

PETRIK
18. srpen 2019, 09:18

Dnes uz jsou vyrobci tak daleko, ze montuji do vyrobku/ i uspornych/ KURVITKA, aby to vydrzelo 2 ROKY,ani o den dele, tak nac vam budou pristroje vse v jednom......Takze Led zarovka neuspori elektrinu na vyrobu ,reciklaci,natoz na samotny provoz .Potom ci kupte vas zminovany pristroj vse v jednom a kontejnery s odpadem,dnes uz jsou preplnene...... Kupte si televizi Philips ,LG ,Panasonik,odelde vam podsviceni oprava 3az 5 tis podle uhlopricky,pracka WHIPOOL ,usmernovac za 50Kc , novy programator cca2 tis,To uz dnesni politiky nezajima,radeji resi odpadove hospodarstvi a zmenu klimatu za tezke penize.Poctive vyrobky JAPAN uz neuvidite,dnes je to EUROPA,samy SROT.....

frank
18. srpen 2019, 09:59

klimatické změny si všímají jen lidé, kteří si naivně mysleli nebo jsou nyní přesvědčováni, že klima bylo a je cosi neměnného.

Je to jeden z důsledků dnešní až trestuhodné neznalosti dějin lidstva, dějin plných klimatických změn.

Všechno se nyní "děje až nyní" :)

Milan Vaněček
18. srpen 2019, 11:42

Podívejte se na druhý obrázek a zjistíte že by titulek článku měl být: Asi polovina lidí si myslí že za současnou změnu klimatu může člověk ale druhá polovina lidí s tim nesouhlasí.

Takové 50% ano 50% ne - to je obraz současné politiky.

Ve vědě si většina vědců uvědomuje, že neví. Chce to další výzkum a sledování přírody. Ale myslím že většina lidí souhlasí že LOKÁLNĚ dovede člověk přirodu velmi negativně ovlivnit, až ničit.

Jaroslav Loudil
18. srpen 2019, 12:07

TO : Vaněček

Lokální ničení přírody v zájmu konzumu a pohodlí je zcela nezpochybnitelné ! Za minulého režimu se nakupovala většina zboží někde na ulici v krámech uprostřed města. V horních patrech byly byty , v přízemí obchody s potravinami, elektrem, knihy, papír, drogerie, zelenina, masna,.... tyto obchody nezabíraly jediný metr čtvereční zemědělské půdy, ony totiž stály v půdorysu obytného domu někde uprostřed města. Po r.1989 jsme se rychle přizpůsobili stylu nakupování v USA = vznikly stovky a stovky obřích nákupních center na bývalé zemědělské půdě za městem, často bývalé louky, ale i pole, kde se dříve pěstovalo obilí nebo brambory. Hangár krámu = 1 hektar, betonové parkoviště = 2 hektary, nové příjezdové komunikace = 1 hektar. Před r. 1989 = 4 hektary mokré křovinaté louky , po r.1989 = 4 hektary betonu ,asfaltu ,plechu. Zhovadilost . Nyní je v této oblasti možná o 3 stupně vyšší průměrná teplota , než na té bývalé louce. A když jsou takových míst stovky a stovky ? Teplota pak stoupá ! I v okolí těchto tzv. "Supercenter konzumu " , kde tzv. "Noví lidé 21 století" prožívají pravidelně svůj konzumní nakupovací orgasmus skoro obden". Když jsem kdysi za totáče nakupoval do síťovky, šel jsem pěšky , případně popojel někam tramvají. Dnes kolem nákupních center burácí desetitisíce aut, které musí najet miliony kilometrů navíc. A to je produkce CO2 a smradu navíc.

Josef
18. srpen 2019, 23:17

Když se podívám na změny klimatu ve 20 století pak zhruba polovina oteplení proběhla mezi lety 1910-40. Emise CO2 byly tehdy 7-8x nižší než dnes. Pak se oteplování zastavilo a od druhé poloviny 70 tých let se zase otepluje do roku 98 pak opět přestávka a v novém století posledních pár let další růst teplot. Když to vezmeme logicky pak polovina toho oteplení nemá se sklenikovými plyny nic společného. Stoupla sluneční aktivita proto se oteplovalo dokud se nezměnila pacifická oscilace tak dalšímu oteplování bránila až do 70 tých let , potom se oteplovalo dál patrně jednak kvůli tomu ,že teploty země ještě neodpovídali sluneční aktivitě nějaký podíl na to měly skleníkové plyny jaký reálně nikdo neví. Potom v 80 tých letech nastala revoluce ve snižování znečištění ,které má ochlazující efekt což vedlo k oteplování naopak na konci 90 tých let nastupuje znečištění ve třetím světě -Čína konec růstu globálních teplot a po roce 2010 opět revoluce prudké snižování emisí prachu a areosolů - oteplování opět nějakou roli mají skleníkové plyny nikdo neví jakou. Pokles sluneční aktivity by se měl projevit od roku 20 uvidíme. V každém případě představa že klima je funkcí CO2 je pohádka pro děti. Máme období že země byla ledová koule a koncentrace CO2 v atm. byla 1000ppm. Tím vůbec netvrdím že skleník. plyny nemají vliv na klima ,ale tvrdím že jejich vliv a zejména CO2 je mnohem menší než tvrdí oteplovači. Další věcí je vodní pára jako hlavní skleníkový plyn lidstvo způsobilo brutální nárůst odpařování vody na kontinentech zejména v posledních 20 letech díky vývoji účinného čistění použité vody, růstu ekonomiky a elektrifikace ve 3 světě dochází k mnohem většímu využívání vody v zemědělství. Po roce 2015 sledujeme masivní nástup levného odsolování mořské vody. Boj s klimatem pomocí poklesu emisí CO2 je směšný a EU ho včetně propagandy provádí jen proto, že nemá dost vlastních fosilních paliv. Pokud se realizují programy rozvoje zavlažování ve 3 světě povede to nevyhnutelně na růst teplot, protože vzroste množství odpařené vody ,které by jinak odteklo řekami zpět do moře - CO2 s tím nemá nic společného

Jaroslav Loudil
19. srpen 2019, 08:30

TO : Josef

I kdyby nárůst CO2 neměl žádný vliv na oteplování, tak stejně postupně zničíme sami sebe postupným zastavováním volných ploch přírody dalším betonem, asfaltem, plechovými krabicemi, dálnicemi. I když počet obyvatel ČR dlouhodobě stagnuje na 10,5 mil, tak těchto 10,5 mil. má stále vyšší a vyšší požadavky na zábory volných ploch přírody. Města se rozrůstají díky novým satelitům v okolí , díky novým krabicím skladů a montoven. Města si stěžují na vysoký provoz náklaďáků v centru, vyřeší se to novým betonovým či asfaltovým obchvatem = silnice jsou tak nyní dvě. Města X a Y nyní spojuje silnice pro motorová vozidla, pak se vedle postaví dálnice a stará cesta se nezruší = opět zdvojené. Když v jedné hale vyrábí 200 lidí a firma chce rozšířit výrobu a nemá už další pracovníky, tak výrobu zautomatizuje , postaví novou halu a do ní převede 100 lidí z první haly, máme nyní dvě stejné "automatizované" haly, po 100 zaměstnancích. Zábory volné přírody tak běží a poběží dál i při stále stejném počtu lidí. Když už nemáme dost šoférů, tak vyvíjíme autonomní vozidla bez šoféra, které to vyřeší. Tato vozidla budou mít své další výrobní závody , servisy, parkoviště,...... od roku 1966 bylo v ČR zastavěno 300 000 hektarů zemědělské půdy betonem a asfaltem. Proces stále rychle pokračuje. Pro představu, je to 3000 km čtverečních, což je čtverec o straně asi 55 kilometrů = obvod 220 km. Průměrnou rychlostí chůze 5 km/h by to člověk obešel na bratru 44 hodin = denně jít 8 hodin = zaměstnání právě na týden.

Martin Pácalt
20. srpen 2019, 12:17

Můžeme si myslet o globálním oteplování/poruchách klimatu cokoliv. V čem panuje 100%ní jistota je globální a lokální znečištění životního prostředí . Např. dřív vyřešené a nyní díky Číně opět znovu na stole téma ozónové vrstvy a freonů). nebo dnes nejviditelnější téma mikročástic plastů a nebo znečištění vod pesticidy ze zemědělství. Ohledně ovzduší má vždy význam rušit spalování uhlí v mizerných kotlích a omezovat ho i na úrovni velkých energetických a průmyslových zdrojů.

Souhlasím s vámi ohledně zbytečného zastavování. Pokládám ho také za znečištění ŽP . Teď jsem se vrátil z Liberecka a kolik prázdných areálů je na severu Čech byste asi nevěřil. Naopak kolem velkých měst jede již od převratu trend , který jste popsal. Nechce se mi zjišťovat, do jaké míry jsou vaše čísla přesná, ale část z toho patrně tvoří i nové dálnice a obchvaty, které jednoduše postavit potřebujeme. A ty staré původní komunikace fungují jako objízdné trasy, kdykoliv se něco podělá na té dálnice/obchvatu, takže to zase takové škoda není. Jednoznačná škoda na půdě je "stavět Amazony" na okraji Prahy a ne na brownfieldu na Kladně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se