Domů
Životní prostředí
Jihovýchodní Asie plánuje dekarbonizovat. Finanční injekci dodá Japonsko
Zdroj: Pixabay. Vlajky zemí ASEAN
Zdroj: Pixabay

Jihovýchodní Asie plánuje dekarbonizovat. Finanční injekci dodá Japonsko

Ministři Austrálie, Bruneje, Kambodži, Indonésie, Laosu, Malajsie, Filipín, Singapuru, Thajska a Vietnamu se na společném jednání dohodli na podpoře dekarbonizace a zajištění energetické bezpečnosti. Finanční a technologickou podporu pro splnění cílů již dříve chudším zemím jihovýchodní Asie sdruženým v ASEAN přislíbilo Japonsko. Chce tak urychlit jejich úsilí o dekarbonizaci ekonomik a boj proti změně klimatu.

Začátkem března se v Tokiu sešli ministři Asijského společenství pro nulové emise AZEC, které sdružuje Austrálii, Brunej, Kambodžu, Indonésii, Laos, Malajsii, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam. Těchto 11 zemí oznámilo společné prohlášení, v němž se zavázalo spolupracovat na úsilí o uhlíkovou neutralitu v Asii, kde prudce roste poptávka po energii.

Pařížská dohoda o klimatu z roku 2015 však požaduje, aby globální oteplování zůstalo "výrazně pod" nárůstem teplot o 2 °C oproti teplotám v předindustriálním období a v ideálním případě se omezilo na nárůst o 1,5 °C. Asijské státy proto hledají cestu, jak zvyšující se poptávku pokrýt v souladu s tímto závazkem.

Japonská podpora

K finanční podpoře cílů se potom přihlásilo podle agentury Reuters Japonsko, jehož premiér založení uskupení AZEC loni navrhl. Jeho cílem bylo sdílet filozofii podpory dekarbonizace v asijských zemích a spolupracovat na prosazování energetické transformace.

„Japonsko poskytne velkorysou podporu v oblasti financí, technologií a lidských zdrojů, aby pomohlo dekarbonizaci Asie," řekl ministr průmyslu Yasutoshi Nishimura.
Společné prohlášení podporuje projekty dekarbonizace včetně úspor energie, obnovitelných zdrojů energie, vodíku, čpavku, skladování energie, bioenergie a zachycování, využívání a ukládání uhlíku (CCUS), a zároveň zajišťuje energetickou bezpečnost každé země. Podporuje také investice a finanční podporu infrastruktury pro čistou energii.

Ministr obchodu a průmyslu Yasutoshi Nishimura na zasedání uvedl, že Japonsko převezme iniciativu na vytvoření dodavatelských řetězců vodíku a čpavku zejména v indo-pacifickém regionu.

„Vzhledem k tomu, že mnoho zemí vyjádřilo přání získat od Japonska podporu, rádi bychom se ujali silného vedení v oblasti technologií, financí, včetně investic ze soukromého sektoru, a rozvoje lidských zdrojů," uvedl Nišimura na briefingu.

Vodík

Energeticky chudé Japonsko doufá, že se stane přední světovou vodíkovou ekonomikou a sníží tak závislost na tradičních znečišťujících fosilních palivech, jako je uhlí a ropa.

Japonsko začne s dodavatelským řetězcem zkapalněného vodíku mezi Kawasaki, jednou z největších průmyslových oblastí v Japonsku, a australským státem Victoria, což je součástí dohody mezi japonskou strojírenskou společností Kawasaki Heavy Industries (KHI), průmyslovou plynárenskou společností Iwatani, výrobcem elektřiny J-Power a obchodním domem Sumitomo.

Tyto japonské společnosti již realizují demonstrační projekt přepravy vodíku získaného z hnědého uhlí pomocí lodi Suiso Frontier na přepravu zkapalněného vodíku z Victorie do Japonska. Společnost KHI rovněž v dubnu loňského roku vyvinula nosič zkapalněného vodíku o objemu 160 000 kubíků .

Zapojení vlády a soukromého sektoru

Po zasedání bylo podepsáno celkem 28 předběžných dohod o dekarbonizačních projektech mezi skupinami napříč odvětvími, včetně státních energetických firem. Všechny projekty se týkají řady japonských průmyslových odvětví a podporují dekarbonizační cíle jednotlivých zemí.

Japonská strojírenská společnost Toyo Engineering a obchodní dům Sojitz podepsaly dohodu s australskou státní společností CS Energy z Queenslandu o studiu hodnotového řetězce syntetického udržitelného leteckého paliva (SAF). SAF se má vyrábět z ekologického vodíku a oxidu uhličitého (CO2) v Queenslandu a vyvážet do asijských zemí.

Domácí strojírenská společnost IHI se dohodla s indonéskou státní hnojivářskou skupinou Pupuk Indonesia na prozkoumání výroby zeleného čpavku získávaného z geotermální energie ve stávajícím závodě na výrobu hnojiv společnosti Pupuk ve východní Jávě, přičemž studie proveditelnosti má být zahájena do března 2024. Skupina bude rovněž zkoumat vývoz čpavku a spoluspalování pro uhelný kotel v závodě.

Japonská inženýrská společnost JGC bude jednat s malajsijskou plynárenskou společností Gas Malaysia o využití nevyužitých odpadních vod z palmových lisoven (Pome) a prázdných ovocných hroznů pro výrobu biometanu a pelet, jakož i biochemických produktů.

Další dohody se týkaly výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, modrého/zeleného čpavku a vodíku, CCUS, biopaliv, LNG a biomasy.

První setkání následovalo po oznámení plánu AZEC japonským premiérem Fumio Kišidou v lednu 2022. Plánuje se každoroční setkání ministrů a pravidelná setkání vyšších úředníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Stehlik
11. březen 2023, 10:25

Tak dokuď je bude subvencovat Japonsko , tak všichni budou kývači . Tyto země budou potřebovat obrovsky budovat energetiku (celá asie má cca 3 až 4 miliardy spotřebitelu) . A vždy bude fungovat konkurence . Neboli peníze (práce) . A zadarmo (plýtvat zdroji) nikdo dělat nebude . To si mohou dovolit velmi bohaté státy jako německo , japonko atd. Dokuď je někdo nepředstihne .

Turby
11. březen 2023, 14:45

Spise staty, ktere se mohou relativne levne zadluzovat.

Pravoslav Motyčka
11. březen 2023, 19:21

Japonsko nic financovat nebude , kde by na to ta předlužená země vzala, toto je zoufalý pokus jak si zvýšit vliv v regionu, kde hospodářsky dominuje Čína. Čínské FV panely VTE , výstavba přehrad a uhelných elektráren pro řízení sítě to bude asi směr , kterým tyto státy půjdou jedná se samozřejmě o dekarbonizaci , protože to uhlí bude sloužit zejména k regulaci sítě. Veškeré tyto technologie dodává Čína , stejně tak tomto regionu mohutně investuje a tím celý region i Čína rychle bohatne. Je to kontrast proti tomu jak se v tomto regionu chovali západní státy , když ještě měli tu moc a mohly mít kolonie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se