Ministerstvo energetiky Spojených států amerických oznámilo plány investovat 20,5 milionů dolarů (zhruba 461 milionů korun) do recyklace lithiových baterií. Cílem je shromažďovat 90 % vyřazených baterií k recyklaci oproti současným 5 %.

Investice 15 milionů dolarů (zhruba 337 milionů korun) připadne na výstavbu Lithium Baterry R&D Recycling Center, do které jsou zapojeny i Národní laboratoř Oak Ridge, Národní laboratoř Argonne a Národní laboratoř obnovitelných zdrojů energie. Zbylých 5,5 milionů dolarů (zhruba 123 milionu korun) bude použito jako odměna pro nejlepší řešení, zajišťující shromáždování, skladování a převoz vyřazených baterií pro recyklaci. Podle ministerstva energetiky bude soutěž navržena tak, aby urychlila rozvoj řešení z konceptu ke koncovému řešení.

„Naším cílem je recyklace kritických materiálů z lithiových baterií, které jsou rozšířeny v naší společnosti. Podpořením podnikatelské činnosti v oblasti recyklace chceme snížit závislost na cizích zdrojích. Dosáhli bychom tak zlepšení energetické bezpečnosti, podpory ekonomiky a posílení národní bezpečnosti,“ uvedl ministr energetiky, Rick Perry.

V minulém roce spustila Čína pilotní projekt na recyklaci baterií v 17 městech a regionech a začala pracovat na politikách, které by podpořily recyklaci baterií. Tesla tvrdí, že objevila způsob, jak snížit množství kobaltu při výrobě baterií pro elektromobily. Společnosti Toyota a Panasonic oznámili spojení sil pro výzkum a výrobu baterií pro elektromobily.

Navzdory velkému zájmu vidí společnosti recyklaci lithiových baterií jako nákladnou činnost. Pouze jeden stát v USA vyžaduje recyklaci lithiových baterií a dva státy vyžadují recyklaci lithium iontových baterií. Oproti tomu federální nařízení zakazuje likvidovat olověné baterie. Je odhadováno, že v případě olověných baterií dojde k zachycení 99 % vyřazených baterií.

Zpráva od ministerstva energetiky specifikovala, že cílem je vytvoření systému, ve kterém by došlo k výnosnému zachycení 90 % baterií k recyklaci. Tento cíl indikuje, že je upřednostněno řešení na základě tržních mechanismů před nařízeními.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *