Domů
Životní prostředí
Německý ministr energetiky podporuje navýšení cíle snížení emisí EU do roku 2030 na 55 %
Peter Altmaier, německý ministr hospodářství a energetiky. Zdroj: CDU

Německý ministr energetiky podporuje navýšení cíle snížení emisí EU do roku 2030 na 55 %

Evropa by měla usilovat o dosažení cíle snížení emisí CO2 do roku 2030 o 55 % oproti hodnotám z roku 1990, uvedl ve čtvrtek německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier. Německo, které pro druhou polovinu roku předsedá EU, tímto doposud vyjádřilo svou nejjasnější podporu pro přísnější cíl.

Altmaier se stal prvním zástupcem německé vlády, který explicitně vyjádřil podporu pro navýšení klimatického cíle EU na 55 %. Aktuálně je cíl EU na snížení skleníkových emisí nastaven do roku 2030 na 40 % oproti hodnotám z roku 1990.

Kancléřka Angela Merkelová a německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzová doposud pouze potvrdily záměr Německa nalézt konsenzus v celé Evropě ve prospěch navrhovaného rozmezí 50‑55 %, které navrhla Evropská komise.

Německá Unie (CDU/CSU), součást vládnoucí německé koalice, které je i Altmaier součástí, v květnu podmínila navýšení klimatického cíle EU, změnou klíče pro rozdělení zátěže na jednotlivé země EU. Aktuálně jsou cíle jednotlivých členských zemí jsou svázány s jejich ekonomickou silou. Navýšení cíle EU na 55 % by tak znamenalo, že Německo by muselo emise skleníkových plynů snížit o 68 %.

„V příštích několika týdnech proběhnou velmi intenzivní diskuse o tom, jak rozdělit cíl snížení emisí o 55 %, které chceme v EU do roku 2030 dosáhnout. To samozřejmě není tak jednoduché, protože 55 % neznamená 55 % pro každého,“ uvedl Altmaier pro průmyslový výbor Evropského parlamentu.

Pokud má EU zvýšit cíl na 55 %, je třeba vyjasnit, do jaké míry může přispět každý členský stát, dodal Altmaier.

„Pokud jsme připraveni to udělat, musíme se ujistit, že poskytneme potřebné financování. Bude to stát spoustu peněz,“ řekl Altmaier.

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzová, ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier a ministr financí Olaf Scholz (zleva doprava). Zdroj: BMWi

Důležitá je ochrana průmyslu

Na cestě k uhlíkové neutralitě do roku 2050 musí Evropa chránit svůj průmysl, uvedl Altmaier a naznačil podporu návrhu Evropské komise na uhlíkovou přeshraniční daň. Mechanismus by musel být v souladu s pravidly stanovenými Světovou obchodní organizací, aby se předešlo riziku zahájení obchodních válek, dodal.

„Věřím, že myšlenka přeshraničního vyrovnávacího mechanismu (…) může významně přispět k zajištění toho, aby ekologické výrobky z Evropy nebyly v nevýhodě ve srovnání se zbožím ze zemí s nižší ochranou klimatu a environmentálními normami,“ řekl Altmaier výboru.

EU musí postupovat s vyššími cíli v oblasti klimatu s nadějí, že ostatní země budou následovat, „doufejme, že to udělají, ale nesmí to vést k tomu, že Evropa ztratí celý svůj výrobní průmysl,“ dodal Altmaier.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
Energetik 007
18. červenec 2020, 10:08

Není to nereálné jen v ČR podle studie je místo pro asi 12000MW pro PVE plus na severu Čech po ukončení těžby HU 2000MW kombinace průtočné a PVE plus 1500MW po ukončení těžby ČU a uranu.

V EU dále využití kapacity velkých toků Dunaj, Volha, Dněstr...

V Rumunsku Dunaj, s nadmořskou výškou do 200m protéká pod Karpaty s výškou přes 2000m.

Jen si vyhrnout rukávy a začít stavět.

St
18. červenec 2020, 11:22

Obávám se, že v Evropě s její snahou o ochranu životního prostředí není moc míst, kde by se mohli stavět taková velká díla. Ať se to mnohým bude líbit nebo ne, bude přeci jen třeba vzít zpět na milost JE, které na malé ploše bez emisí, stabilně za relativně malé peníze jsou schopna desetiletí vyrábět EE.

Carlos
18. červenec 2020, 14:35

To máte trochu blbě, to není o EU jako takové, to je zkreslené optikou našich neschopných úřadů. V Polsku se třeba dokončuje poldr a bude se za 5 let předělávat na přehradu. V té stejné EU jako loni Rakousko uvedlo do provozu novou PVE, nebo té stejné EU kde se vrtají dlouhé podzemní tunely pro nové železnice...

Já vám tak nějak nevím, ale to mi spíš říká něco o tom jak funguje ČR, než EU, velké projekty jsou v EU stále proveditelné, pokud se dobře připraví. Samozřejmě neprojde Vám už dnes projekt jako Hainburg, který měl kompletně zničit lužní lesy kolem Dunaje, ale pořád je možné realizovat velké projekty pokud nebudu mít výrazně negativní vliv na přírodu, nebo naopak bude vliv kladný.

St
19. červenec 2020, 13:41

Netvrdím, že v EU nejsme schopni realizovat velké projekty. I když čemu říkáte velký projekt. Pokud se budeme bavit o tom polském polderu, tak už dnes z toho mohou někteří ekologové zvencnout, že z něj bude přehrada.

Samo Německo má problémy s budováním jak větrníků, tak přenosové soustavy a to je přitom ekologicky uvědomělá země, kde místní občané ve jménu blaha a spásy země si ledasco dají líbit.

Osobně si myslím, že takové projekty, které by chtěl uvést v život kolega energetik 007 nebude možné v dohledné době realizovat.

T
19. červenec 2020, 11:27

Pokud bude cim chladit...

Carlos
18. červenec 2020, 13:13

Nevím, jak chcete udělat na Ohře i kombinaci průtočné a PVE s výkonem 1500MW, kde se tam těží černé uhlí, nebo uran.

V Rumunsku nemůže z podstaty mít Dunaj nadmořskou výšku 200m když Břeclav má 158m. Ta čísla Vám trochu nesedí.

Ale k doplnění, v Rakousku je pokud se použijí jezy a řešení přijatelnější pro Ekology k dispozici asi 500MW na Dunaji. Několik stovek MW se dá získat z Rýna. A pak je tu X míst pro MVE, Máza je myslím ještě celkem nevyužitá, byť se tam teď nahrazují jezy, třeba tam budou i MVE. A máte pravdu, pak jsou tu veletoky nárazníkového pásma které nevím jestli kulturně vůbec je přičlenitelné do EU. Ano,jsou to území Polsko-Litevské Unie, ale ta jsou dávno ztracená a dokonce na někdejším Polském území nejsou Poláci, ale dosídlenci bůh ví odkud a Poláci žijí v Prusku, které teprve před pár lety asi přijali za své (dle toho jak se zničeho nic rozhodli vše modernizovat).

Výkon se dá najít a dá se využít ještě, ale musí se chtít a musí se na to chytře. Problém ale je nutnost nyní konsolidovat EU před další expanzí. Bohužel veškeré snahy i v podobě infrastruktury nebo sbližování životní úrovně naše vlády sabotují, stejně jako organizace (SŽ, ŘSD, ŘVC), které do svých úvah a plánů jen velmi nerady zahrnují možnosti přeshraniční spolupráce.

Do pěti let chtějí Poláci mít připravenu přestavbu Ratibořského poldru na přehradu, tím bude splavná Odra až skoro ke státní hranici. Ze strany ČR je třeba postavit asi 5km kanálu po Polském území, co vím, tak se nejedná, přitom 5 let je tak akorát na to to schválit a naprojektovat. Neděje se nic.

Polsko i Rakousko posilují železnice, mezi tím sedíme s celou dvojkolejkou z Bohumína do Přerova, opět se nic neděje, vymýšlí se VRT po roce 2035 a mezi tím se posiluje Brenner, Semmring a staví Koralmbahn. I kdyby se rozhodli to poslat přes Slovensko, stejně skončí na KBD, protože ta druhá trať má snad 20 promile. A ta Vás dovede tak do Bohumína kde jsou pořád jenom dvě koleje. Nikoho nenapadne u nás se ale zeptat jestli náhodou by přes Mezilesí či Meziměstí není na dvě koleje pod drátem. Jestli by to nebylo rovnou na 4 koleje do Třebové, nebo dvojkolejku z Hradce do Brodu a do Znojma.

Na úrovni ministerstev nikoho nenapadlo zavolat do Berlína jak to mají s těmi větrníky a že jestli by nepustili chlup na přečerpávačky v Krušných horách a rovnou se neposílila vedení. Pokud by se některé projekty začaly řešit více se zahrnutím sousedů, tak by to mohlo mít zcela jiný rozměr a vycházet tomu ekonomika zcela jinak a modernizace by se tak daly asi lépe hradit z EU.

Josef
18. červenec 2020, 22:40

Pane Carlosy , vy vycházíte z tupé zelené představy že je třeba za každou cenu využívat OZE , vodní dopravu , železnici ať to stojí co to stojí.

1) nejefektivnější dopravní cesta jsou dálnice, děláme lehký průmysl nepotřebujeme investovat stovky mld. korun do železnice, když naše výrobky bez problémů a levně vozí kamióny.

2) nejefektivnější výroba energie nejsou FV panely, větrná energetika nebo malé vodní elektrárny ne v našich podmínkách, ale je to uhlí a jádro. Na tyto 2 zdroje je třeba se soustředit a tlumit pokud možno dovozový plyn a ropu nelikvidovat si vlastní energetiku. Pokud si někdo myslí že emise CO2 je třeba tlumit pak je třeba začít plynem a omezovat jeho využití ve vytápění budov , pak je třeba omezovat ropu v dopravě a nahrazovat jí plynem a elektřinou a ne si likvidovat uhelné el. a nahrazovat je plynovými ku prospěchu dovozců plynu. Samozřejmě na zvýšenou spotřebu el. energie postupně stavět jaderné el. a teprve v další fázi tlumit uhlí, které by mělo sloužit zejména k regulaci sítě. Bohužel současný systém jde přesně opačným směrem výsledkem bude účet za biliony korun a poškozená ekonomika státu.

Carlos
18. červenec 2020, 23:41

0) Vzor soudce.

1) Běžný nákladní vlak má na hlavní trati až 30 vozů, každý z těchto vozů nese dva kontejnery, jeden vlak tak nahradí práci až 60 kamionů. ČR je zapojená do mezinárodního obchodu jak v EU, tak mimo a potřebuje efektivní spojení s přístavy, to v intermodální přepravě kamiony opravdu nejsou. Dále je ČR tranzitní zemí mezi severem a jihem a mezi severozápadem a jihovýchodem, podívejte se na mapu horstev, i pokud by se u nás nevytvořil jediný vagon zátěže (mimochodem se třeba vozí minerálky do skladů na Moravě vlakem vozí se i pivo atd.), tak je třeba aby se zbytečně neblokovala doprava mezi ostatními regiony.

2) S investicemi na úrovni generální opravy celých čtyřech turbín na Vltavské kaskádě se dá teoreticky dostat na podíl FVE na mixu kolem 10 % spotřeby, realizovatelné to je do roku 2025.

Ekonomiku státu tu nepoškozuje energetika, ale nekompetence vlády, která projedla růst, rozdala jej na dárečky, podvázala ekonomiku a vytvořila toxické prostředí pro kohokoliv kdo by chtěl podnikat a nemá zrovna miliardy na rozjetí korporace. Taktéž soustavně podrývá důvěru v právnost státu, ať už je to snahou o retroaktivní danění, nedržení daného slova, slíbení podpory, kterou není ochotna vyplatit, daňovým džihádem, požadavkem na vrácení podpory atp. Pro ekonomiku není ani takovým problémem jestli se dováží palivo, jaké to je, pokud funguje a umí s tím generovat vysokou přidanou hodnotu. Ekonomice mnohem více škodí zcela diletantské chování vlády, která se chová jako slon v porcelánu.

Josef
19. červenec 2020, 01:34

1) vlaky jsou neefektivní ať se Vám to líbí nebo ne, je to tak. vlaky se dotují a z nákladní dopravy má stát miliardy na daních tak mi nic nepovídejte.

2) to že je ČR tranzitní zemí je hezké, ale není naší povinností investovat proto aby z toho těžili ostatní.

3) o výhodnosti investic do FV panelů mi nic neříkejte reálně dávají el. energii za 3-4 koruny + cena regulace sítě a 10% podíl na spotřebě znamená ,že okamžitý výkon dosáhne celkovou okamžitou spotřebu - jednoduchá matematika to znamená, že se budou často nuceně vypínat,( protože není možná na pár hodin odstavit a zase najíždět klasické zdroje ) a platit investorům ušlý zisk stejně jako je tomu v Německu.

4) Co se týče důvěry ve stát, pak je dobře, že se část zisku solárních baronů vrátí ČR a jestli se jim to nelíbí tak ať si jdou podnikat někam jinam - takové podnikatele tady nepotřebujeme.

Jinak jsem rád že kritizujete vládu, nejsem s ní taky spokojen, pokud to srovnám s tím co tady bylo před tím, pak je tato vláda ještě dobrá a když se podívám na opoziční strany tak je to totální zoufalství včetně ODS nemají žádnou skutečnou alternativu a spojuje jen jen nenávist k Babišovi.

Carlos
19. červenec 2020, 10:59

1) Existuje několik druhá efektivity, pletete si pak osobní a nákladní vlaky, nákladní vlaky dotace nedostávají. Myslíte si že vlaky za koleje neplatí? Platí a za každý ujetý metr a nad to v naftě spotřební daň, která padá do stejné škatulky jako ta ze silnic. Nákladní doprava má "dotaci" akorát tak v tom že stát občas někde postaví nebo opraví trať. Což je úplně stejné jako u silnic.

2) Ano, podle mentality vz. 1930 je to jedno, jenomže je rok 2020, jsme v EU a cílem nemůže být se tu zavřít jako v Hobitíně a tvářit se že nás okolí nezajímá. Právě naopak je třeba se o dění více zapojit a zbytečně neklást překážky dopravě a rozvoji. Ono to bude mít v konečném důsledku pozitivní dopady i na rozvoj ČR. Pokud to tedy vlády nebudou sabotovat.

3) Je něco jiného mít fotovoltaiku na baráku a je něco jiného udělat velký projekt který se bude pohybovat v rozmezí 40-60€/MWh.

Kombinace posílených kapacit PVE a denního diagramu bude vyžadovat regulaci někde na úrovni do 20% výkonu klasických zdrojů. Loni už bývaly odpolední maxima přes léto k GW.

4) Stát se chová jako nedůvěryhodný partner, pokud něco slíbíte a pak nesplníte nebo otočíte atd. tak se to bude projevovat. Pokud vláda měla důkaz že došlo k podvodům, k bezdůvodnému obohacení atd. tak měla každý jeden takovýto projekt žalovat u soudu, ne na to plošně udělat zákon.

Ono to spratkoidní chování (podobně se chovají neoblíbená děcka ve školce, ale ta to většinou přejde tak do té třetí třídy) už má následky. Kdybych měl v dnešní době k dispozici milion Euro a rozjížděl moderní firmu, tak ji nebudu rozjíždět v ČR, ale udělám to buď v Rakousku, Německu, nebo i v té předaněné Skandinávii, čistě z důvodu chování úřadů. Pokud podnikatel/živnostník je podle nich parazit a někdo z koho je třeba jen vymlátit peníze, tak to od podnikání odrazuje a teď vyčíslujme náklady ušlé příležitosti. Ale nedivím se těm krokům. vláda si chce vygenerovat co nejvíce voličů. Vzhledem k zaměření potřebuje co nejvíce zaměstnanců a závislých lidí, nikoliv nezávislých ať už malých podnikatelů či živnostníků, na kterých by měla stát většina ekonomiky.

Když to vezmete, pokud máte podnikání nepřátelské prostředí tak tu nebudou vznikat malé firmy, nebudou vznikat nové firmy třeba oborů moderních technologií, a jediné co sem zvládnete natáhnout jsou korporace na levnou práci. Pro takovou korporaci, jedno odkud je český inženýr požehnáním, bere jako německá uklizečka a výsledek má o několik let dřív než by měl jeho kolega v USA. Bohužel nastavení prostředí a daní u nás jde proti tomu aby se situace změnila.

Jenže on Babiš také není bůh ví jaký inovátor, většinou nakonec přijde s něčím co navrhovala opozice a on to měl za blbost, pak tomu dá pár měsíců až rok, rok a půl a pak s tím s velkou slávou přijde.

Další věc je že tak jak nám funguje vláda a parlament to máme blbě a výkonná a zákonodárná moc splývají. Kdo je ve vládě by myslím neměl být poslancem a hlavně je problém že se hlasuje po stranách a dělá se co si přeje předseda strany. Pokud si vláda v 95% případů prohlasuje cokoliv jenom protože koalice a poslanci hlasují bezmyšlenkovitě jak si přeje vedení, je to špatně. Dokonce si říkám že by nám prospělo mít jedno volební období vládu úřednickou aby se sněmovna naučila že to není průtokový ohřívač vůle předsedy vlády.

pr
19. červenec 2020, 23:07

1) Nákladní doprava byla vždy zisková.

3) Napsal jste FV panelů. Berme tedy FV panely. Za 1140Wp dnes zaplatíte 6809*1,21=8239,- Kč. Tyto FV panely za svou životnost 20 let v ČR vyrobí 1,14MWh*20=22,8MWh elektrické energie. podělíme-li 8239 výrobou 22800 kWh, pak dostaneme necelých 37 haléřů za kWh. Seknul jste se tedy pouze o jeden řád plantalo. Jo a zdroj ceny panelů je šop: shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/Solar-panels-PV-module/Solar-panel-GWL-Sunny-Poly-285Wp-60-cells-ESP285-Pack-4-pcs.html?cur=2

4) co se týká důvěry ve stát, tak ten "vyje.al" s téměř 30 000 majiteli střešních instalací. Propásl poslední šanci jak si udržet alespoň daňového poplatníka. Pozdě. Čím méně vydělám, tím lépe. Toto je již 5 let mé motto. Zlatý barter.

Josef
20. červenec 2020, 00:40

Jen bych měl poznámku k těm živnostníkům, malým podnikatelům , SVČ, Víte co je spojuje oni neplatí daně. Jsou Kdyby měl sociální a zdravotní systém fungovat z živnostníků složil by se. Jsou to paraziti systému, proto se zavádí EET. To není o svobodě - Dnes téměř vše platí zaměstnanci ať se Vám to líbí nebo ne je to tak. A co se týče platů pak Korporace platí nejlépe. Dobrý inženýr zaměstnaný u nás v Německé firmě má lepší životní úroveň než průměrný Němec - vzhledem k jeho platu u nás cenám. Co vůbec nepotřebujeme je EU s dotacemi a regulacemi to je ta žába na prameni ,kterou tady máme. Kdybychom nebyly v EU měli bychom se mnohem lépe.

Martin Hájek
18. červenec 2020, 19:56

To co píšete není dobré ani jako vtip...

Richard Vacek
18. červenec 2020, 18:35

Ach jo. 50 let jsme ukazovali světu cestu. A když to krachlo, tak jsme se zase dostali do spolku, který hodlá světu ukazovat, kudy se dát.

Martin Hájek
18. červenec 2020, 19:58

Ono to zas brzo krachne. Tohle blbnutí předlužených důchodců (to je fakticky dnes celá EU) se brzy potká s realitou.

Jan Veselý
18. červenec 2020, 20:05

Keep dreamin'. Chápu, že vaši chlebodárci by tento vývoj ocenili.

Martin Hájek
19. červenec 2020, 10:04

Vy máte pocit, že EU si nežije dlouhodobě nad poměry a to už před Covidem? Že se dramaticky nezadlužuje? Že v mnoha zemích netiká demografická bomba? No a pokud ještě EU vyhází poslední miliardy, které jí někdo ještě půjčí, neproduktivní zelené dobro, tak to těžko může dopadnout dobře.

Carlos
19. červenec 2020, 12:03

Demografická bomba tiká i v Číně a ta bude hodně vtipná. Jinak k ní dojde po celém světě a jde jenom o to jak se na ni která země připraví, jak se na ni budou připravovat lidé v té zemi. Prostě musí dojít k penzijní reformě v nějaké formě, buď bude velký důraz na soukromé pojištění, nebo se posune hranice odchodu do důchodu za hranici naděje na dožití (jako to měl Bismarck). K reformě musí dojít.

EU se zadlužuje Schrödingerovsky, některé země stále, některé generují i přebytky rozpočtu a některé je uloží na horší časy, jiné je hned rozfofrují na dárečky... (Ehm... víme o kom mluvím)

Takže se zadlužením nebude zase takový problém, bude to chtít ale nějaké další řešení a reformy. Už jenom ze socioekonomických důvodů kdy máme už minimálně jednu ztracenou generaci která je vytlačena třeba z trhu s nemovitostmi a má se hůře než generace před ní. Tento trend je bohu dík přítomen jenom v západní Evropě, ale během pár let, 10-15 bude asi i zde v plné parádě, prozatím jsou jenom problémy s trhem s nemovitostmi.

Martin Hájek
19. červenec 2020, 17:17

Milý Carlosi, v roce 2019 měly země Eurozóny průměrný veřejný dluh 85,9 % HDP. Ještě v roce 2007 to přitom bylo 66,6 % HDP. Díky současné pandemii se celá Eurozóna během 2-3 let spolehlivě přehoupne přes metu zadlužení 100 % HDP. Pokud Vám to nepřijde nebezpečné, tak mě ano. A půjčovat si na další zelené zábavy je jako nezaměstnaný, co si na dluh kupuje rolexky, aby udělal dojem.

Ivan Novák
19. červenec 2020, 18:53

Obávám se, že právě podle těch rolexek se hodně bankéřů rozhoduje, jestli Ch. Ponzimu půjčí znovu a víc.

Josef
18. červenec 2020, 22:45

Německo je zvláštní stát, chce snížit emise CO2 o 55% do roku 2030 , přitom samo není schopno splnit ani současné závazky a to je ještě před uzavřením jaderné energetiky. Postup Německa dokazuje, že tyto prohlášení jsou politicky motivované a nemají, nic společného s realitou. Podobně se chová Rakousko, které od roku 1990 svoje emise CO2 nesnižuje.

Carlos
18. červenec 2020, 23:42

Měrně ano, víte ono má taky za těch 30 let asi o milion lidí více.

Josef
19. červenec 2020, 01:14

Jenže závazky nejsou měrné, ale na stát...

St
19. červenec 2020, 13:43

Tak nějak. Ale poručíme větru dešti, konec konců excel dovede divy, když to s ním patřičně umíte.

Martin Prokš
20. červenec 2020, 10:36

Typický meloun.

Teze-antiteze-synteze. Kde už jsem to jen slyšel?

Martin Hájek
20. červenec 2020, 22:11

A takhle dnes vypadá politik z údajně konzervativní CDU/CSU...

Energetik 007
21. červenec 2020, 06:44

V ČR je pořád ještě velký potenciál pro výstavbu velkých vodních nebo přečerpávacích elektráren převážně v horách.

Další potenciál je na severu Čech po ukončení těžby HU.

Když to šlo ve středověku s výstavbou rybničních soustav v Čechách, které jsou světovým unikátem proč by to nešlo nyní.

Martin Hájek
21. červenec 2020, 14:52

Milý Energetiku 007, rybníky jsou bezva, ale pro chov ryb, ne pro výrobu elektřiny. Totéž platí pro budoucí jezera v Severních Čechách. Abyste mohl vyrábět elektřinu, potřebujete spád a průtok, tam nebude ani jedno. Přečerpací vodní elektrárna vyžaduje významné kolísání hladiny dolní nádrže, což je vzhledem k erozi břehů pro rekultivační jezera zcela nevhodné. Ta jezera budou pro rekreaci, všechno další jsou jen nepodložené sny mimo realitu.

St
22. červenec 2020, 12:18

Pane Hájek to přeci nevadí. Pokud bude dotace na výstavbu přečerpávacích stanic, tak proč bychom je nepostavili jako rybníky. To že to nebude fungovat přeci nevadí. Hlavní je, aby na papíře všechno vypadalo jak má.

Jinak máte samozřejmě pravdu, ale to nebrání různých snílkům v jejich představách, že celé severní Čechy budou pokryty lesy větrníků a bude tam spousta přečerpávacích stanic, které budou nejen vykrývat špičky, ale ideálním prostředkem pro akumulaci, který nám i Němci budou závidět.

Energetik 007
22. červenec 2020, 05:52

Jakub Krčín také nebyl ve své době moc populární rybník Svět se jmenoval Nevděk protože nechal zbourat kus Třeboně, dneska se o jeho díle učí na přírodovědeckých fakultách na celém světě.

Takže - vystěhovat údolí Berounky pár přehrad a stovky MWe to samé se Sázavou.

Kdyby byly přehrady na Berounce a Sázavě tak v roce 2002 není Praha a chemička v Kralupech pod vodou.

St
22. červenec 2020, 12:20

Pane Energetik 007, při vší úctě k Vám i k práci našich předků opravdu rybník není stejné vodní dílo jak přečerpávací či vodní elektrárna. Zkuste si zajet popovídat o Vašem nápadu na přehrady v údolí Berounky s lidmi co tam bydlí. Pak napište jak jste pochodil.

Předem moc děkuji.

Energetik 007
22. červenec 2020, 13:31

Nejvodnatější rybníky Hejtman a Staňkov s max hloubkou 12m jsou ve skutečnosti přehradní údolní nádrže. Rybníky nadmořská výška 459m okolní kopce kolem 600m. Objem vody jako Štechovice.

Zeptejte se lidí v okolí chemičky v Kralupech o kolik tam po vyplavení stouplo případů rakoviny. A taky se zastavte v Karlíně (to je v Praze) a bylo tam 3m vody a spadlo alespoň 5 domů.

Přehrada na Berounce = 1 blok JETE

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se