Před 38 lety začalo satelitní monitorování globálních teplot na Zemi. Rok 2016 byl zatím nejteplejším, když teplota byla o 0,02 °C vyšší než v doposud rekordním roce 1998. Podle odborníků jde ale o dopad tichomořského jevu El niño.

Klimatologové momentálně zpracovávají data za loňský rok, a přestože existuje možnost marginální chyby 0,1 °C, tak vše nasvědčuje tomu, že rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii satelitního měření, uvedl John Christy, ředitel Earth System science Center z Alabamské university. Taktéž se nechal slyšet že i v druhém nejteplejším roce, 1998, se projevil vliv El niña. Prohlásil ale:

“V klimatologické studii se vice zajímáme o dlouhodobé teplotní trendy, než o krátkodobé výkyvy zvláště, pokud se lehce dají vysvětlit přirozenými vlivy.”

Systém měření je založen na datech dodaných satelity, které dodávají údaje o teplotě atmosféry od povrchu Země do výšky osmi kilometrů nad mořem. Každý měsíc jsou data zpracována a uložena do vědecké databáze.

Evropský program pozorování Země Copernicus také potvrdil, že minulý rok průměrná teplota Země byla 14,8 °C. Což je o 1,3 °C více než v průměr v předindustriální době. Omezením zvyšování teploty se zabývala i EU na klimatické konferenci v prosinci 2015 v Paříži.

„Už vidíme důsledky změny klimatu po celém světě. Zvyšuje se teplota povrchu pevniny i moří spolu s jeho hladinou, zatímco se zmenšuje objem ledovců.“ Vedoucí centra Copernicus, Juan Garcés de Marcilla

Pravdou je, že v těchto dnech hrozí odtržení části ledovce na Antarktidě. Trhlina na ledovci Larsen C je pozorována již 10 let, ale minulý měsíc se její zvětšování značně zrychlilo. Pokud dojde k odtržení celého kusu, který má rozlohu jako Ústecký kraj, dojde pravděpodobně ke zvednutí hladiny moří.

zdroj úvodní fotografie: climate.copernicus.eu

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *