Domů
Čistá mobilita
ČEZ investoval do britského start-upu Ember zaměřeného na bezemisní dopravu

ČEZ investoval do britského start-upu Ember zaměřeného na bezemisní dopravu

Čistá mobilita
2 komentáře
26. březen 2024, 14:04
ČTK

Energetická skupina ČEZ vstoupila do britského start-upu Ember, zaměřeného na bezemisní meziměstskou dopravu. Firma provozuje elektrobusy a buduje síť dobíjecích stanic napojených primárně na obnovitelné zdroje. V investičním kole, které spoluvedl investiční fond skupiny ČEZ Inven Capital, získal Ember od investorů v přepočtu 324 milionů korun na další rozvoj. V tiskové zprávě o tom informovala skupina ČEZ.

Společnost Ember byla založena v roce 2020 ve Spojeném království Keithem Bradburym a Piercem Glenniem. V současnosti Ember provozuje ve Skotsku 24 elektrických autobusů, které obsluhují přes 20 měst a obcí. Firma se věnuje také budování vlastní sítě ultrarychlých nabíječek, navrhování ideálních obslužných tras a spolupráce s dodavateli vozů na jejich vývoji.

„Vstupem do Ember navazuje Inven Capital na své předchozí úspěšné investice v oblasti čisté mobility, jako například Driivz. Přechod na bezemisní dopravu je jedním z klíčových úkolů blízké budoucnosti a ČEZ jako významný energetický hráč chce být samozřejmě u toho,“ uvedl člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel její divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Ember podle něj zaujal českou energetickou skupinu svým komplexním řešením.

Polostátní energetická skupina ČEZ provozuje v Česku přes 670 dobíjecích stanic pro elektromobily. Kromě toho se podílí na elektrifikaci veřejné dopravy ve městech a pomáhá se zaváděním e-mobility ve firmách.

Na zvýšení počtu elektrobusů, dobíječek napájených obnovitelnými zdroji a na rozvoj technologické platformy získal Ember v aktuálním investičním kole A od investorů 11 milionů liber (přibližně 324 milionů Kč). Kromě fondu Inven Capital se kola účastnily také fondy AENU a 2150, které se specializují na podporu klimaticky uvědomělých start-upů.

Ember v současnosti vyvíjí pět nových dobíjecích stanic podle vzorového projektu městě Dundee ve Skotsku, který umožňuje jednomu vozidlu čerpat energii rychlostí až 600 kilowattů, přičemž velká část energie pochází z nedalekých větrných elektráren. Zároveň Ember již brzy převezme první várku autobusů nové generace s dojezdem přes 500 kilometrů. Podle zakladatelů je technologická platforma Ember postavená tak, aby bylo možné ji jen s drobnými úpravami přenést i do dalších zemí.

Strategií fondu rizikového kapitálu Skupiny ČEZ Inven Capital je investování do inovativních a rychle rostoucích start-upů v oblasti čistých technologií se zaměřením na snižování emisí oxidu uhličitého. Primárně se zaměřuje na investiční příležitosti v pozdější fázi růstu. Od roku 2015 investoval do 17 společností, přičemž z pěti z nich již plně nebo částečně vystoupil.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
26. březen 2024, 20:50

Koukám, že v důsledku převzetí zadluženého GasNet zhoršili Moodys výhled ratingu ČEZ ze stabilního na negativní. Doufám, že ERÚ nebude kompenzovat výslednou změnu WACC regulované části ČEZ.

Petr Hariprasad Hajič
27. březen 2024, 07:59

Samozřejmě, že to dává smysl tam, kde jsou masívně budované OZE, které lze budovat rychle, efektivně a podle plánu. U nás by se zřejmě Ember moc neohřála.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se