Elektrárna Lipno má po rekonstrukci jeden z nejrychlejších systémů připojení na světě
Lipenská vodní elektrárna má po rekonstrukci jeden z nejrychlejších systémů připojení do sítě v oblasti vodní energetiky na světě. Elektřinu do sítě dodá za 16 vteřin. Zrychlení připojení zajistil nový řídicí systém elektrárny. ČTK to řekli zástupci společnosti ZAT, která systém pro lipenskou elektrárnu připravila, a mluvčí pro obnovitelné zdroje skupiny ČEZ Martin Schreier.
„Patříme mezi pár firem na světě, které dokáží takto regulovat zdroj. Jde zhruba o poloviční čas proti jiným technologiím,“ řekl k systému připojení člen představenstva společnosti ZAT Ivo Tichý.
ČEZ investovala v posledních pěti letech letech do obnovy lipenské vodní elektrárny 400 milionů korun.
„Výměna systému kontroly řízení přitom byla jen jednou z částí této komplexní modernizace,“ uvedl Schreier.
Lipenská vodní elektrárna, jež slouží i jako záloha pro jadernou elektrárnu Temelín, má největší spád (rozdíl spodní a horní hladiny nádrže) na Vltavské kaskádě. Díky spádu 160 metrů potřebuje k výrobě kilowatthodiny (kWh) energie 2,76 metru krychlových vody. Ostatní velké vodní elektrárny na kaskádě spotřebují na jednu kWh více vody – Orlík šest a Slapy osm metrů krychlových. Elektřina z Lipna putuje do sítě vždy jen v časech největšího odběru klientů. Jde o pár hodin denně.
„Všechny elektrárny na Vltavské kaskádě o celkovém instalovaném výkonu více než 750 MW fungují v podstatě jako jedna elektrárna a jsou řízeny z Centrálního dispečinku vodních elektráren ČEZ ve Štěchovicích,“ uvedl Schreier.
Mohlo by vás zajímat:
Je to čas potřebný na dosažení fázovacích otáček nebo čas pro vlastní fázování, to znamená najetí na otáčky, nabuzení, synchronizace na provozních otáčkách? Spalovací turbiny Siemens dovedou fázovat letmo. To znamená v předstihu nabudí generátor a jak rostou otáčky tak se synchronizují a fázují během velice krátké doby.
K čemu je to dobré když ČEZ distribuce i PPDS 2018 příloha č.4 požaduje u všech zdrojů prodlevu pro připojení minimálně 20 minut nebo 5 minut a následný pozvolný nárůst výkonu s definovaným gradientem? Žádný "rychlejší" zdroj do sítě nedovolí připojit.
Jo, jenomže to neplatí pro vyvolené velkoelektrárny.
Jak je to možné? Máme přece rovný liberalizovaný trh a na rovná pravidla dohlíží přece ERÚ který si pro tento účel platíme.
Několika slovy: nechci tady nijak bránit ČEZ ale možná by bylo dobrý si to první najít a přečíst a nenechat si motat hlavu nějakým likvidátorem (asi zdravýho rozumu).
Za prvý to sou podmínky pro automatický opětovný připojení výroben - "Výrobny odpojené od sítě z důvodu odchylky napětí či frekvence mohou být opětovně automaticky připojeny k DS dle následujících kritérií" ....
Za druhý tam není minimálně 20 minut ale "0-20 minut" podle PDS.
Ondra
teoreticky máte pravdu. Prakticky to probíhá při prvním paralelním připojení takto:
Technik distributora zapne jistič (vypínač, dá povel k připojení atd...) a stopuje těch 20 nebo 5 minut. V jakém stavu je síť neřeší, prodlevu tam chce vždy, dokonce ve smlouvě mají jako příklad řešení časové relé.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se