Domů
Elektrárny v ČR
Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna

Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna

Na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk vznikne nová přečerpávací elektrárna. Projekt za několik miliard korun počítá s využitím energie v době jejího přebytku pro čerpání vody z Kamýku do výše položeného Orlíku. Ve špičce by se pak voda vypustila přes turbíny zpátky do Kamýku. Tendr na dodavatele je již vypsaný a letos by měl být uzavřen, zařízení by mělo zahájit provoz do roku 2030, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. O projektu již informovaly Hospodářské novinyPrávo.

Přečerpávací elektrárna má fungovat podobně jako nádrže Dlouhé stráně v Jeseníkách. „Dvě ze čtyř turbosoustrojí na Orlíku by byly přestavěny na reverzní turbíny a mohly by v časech přebytku energie v síti případně při záporných cenách elektřiny na burze využívat část vodní kapacity Kamýku a ukládat vodu na pozdější použití v Orlíku,“ uvedl mluvčí. Dvě reverzní Francisovy turbíny by podle něj umožňovaly zpětný chod, to znamená čerpadlový režim z Kamýku do Orlíka.

Záměr je už podle Schreiera starší deseti let a první kroky se v něm již udělaly. Mluvčí podotkl, že při transformaci české energetiky je potřeba uvažovat o akumulačních kapacitách a flexibilních zdrojích, které umožňují dorovnávat nebo stabilizovat výkon v soustavě.

Orlík je největší českou vodní elektrárnou, spolu s elektrárnou Kamýk začal na plný výkon fungovat v roce 1962. Obě patří mezi mladší vodní elektrárny Vltavské kaskády. Později vznikly jen elektrárny Hněvkovice a Kořensko, obě v roce 1992.

Zatímco Orlík dodává elektřinu v časech odběrových špiček, kdy stoupá spotřeba v síti, níže ležící Kamýk slouží hlavně jako vyrovnávací elektrárna eliminující kolísání hladiny Vltavy. Orlík se pyšní také rekordních 91 metrů vysokou hrází nad elektrárnou, přehrada zadržující 720 milionů metrů krychlových vody je nejobjemnější akumulační nádrží v ČR. Každá ze čtyř nynějších turbín je pak vysoká 27 metrů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Ivan Novák
29. září 2023, 17:03

Nevím úplně proč, ale pokud jsem pochopil jakési vyjádření ČEPS, bude taky třeba přezbrojit připojení Orlíku k soustavě na úroveň 400kV, kde ale naštěstí již je samostatně a na brzký termín naplánována stavba nové části rozvodny Milín, kam teď ústí staré připojovací vedení 220kV. Na druhou stranu, r. 2030 je vskutku daleko.

Petr Turek
29. září 2023, 17:12

PVE jsou rozumná řešení v energetice, otázka, která se zde vkrádá je poměr nádrží Kamýk - Orlík.

Nevím to přesně, ale je to snad 1 / 15 ??? Tedy při čerpání z Kamýku bude asi Vltava téci opačně a voda klesne 15 krát více, než přibude v Orlíku...

Domnívám se, že daleko efektivnější by mohla být PVE Lipno - Dunaj, kde by šlo o násobnou kapacitu výkonu a násobné časové využití. Tento projekt Orlík je sice oproti bateriovým úložištím tím lepším řešením, ale je to čučka pro soustavu a navíce možná s negativním ekologickým dopadem na Vltavu...

Emil
29. září 2023, 17:49

700 MWh není zas tak úplně "čučka".

Petr Hariprasad Hajič
30. září 2023, 07:21

Nebude to stačit. Budeme potřebovat i bateriová úložiště. Potřebujeme akumulovat alespoň pár hodin denní produkce. V ČR je denní spotřeba asi 200 GWh, takže zpočátku by to zachránilo deset GWh v bateriích.

Emil
30. září 2023, 08:44

Pokud se budou podobné náklady v desítkách nebo stovkách miliard korun, které by to "zpočátku zachránily", započítávat zdrojům které tyto náklady vyvolávají, a ne běžně zamlčovat jako dosud, proč ne...

Petr Hariprasad Hajič
30. září 2023, 13:13

V podstatě žádná bateriová úložiště nemáme. Těch pár MWh je ničem, takže není co zamlčovat. Soukromníci toho teď už nejspíš mají víc.

Emil
30. září 2023, 14:26

Právě že je co zamlčovat a taky se to běžně děje, často se argumentuje cenami elektřiny na patě elektrárny, ještě někde z USA nebo jihu Evropy, ale že to obnáší další obrovské skryté náklady, viz to "zachraňování" desítkami GWh baterií apod., to už se neuvádí.

Petr prochaska
30. září 2023, 10:08

Lidi pořizující si FVE s baterií mají často ráno baterii hodně dobitou, i když je jasné, že za pár hodin bude svítit. Pro dotaci na FVE je baterka 1-2x výkonu FVE. V případě výhodné ceny by mohli část energie z baterky poslat do sítě. Cena EE je známá na čtvrthodiny, technicky to možné je. U FVE se očekává v následujích letech boom.

Petr Hariprasad Hajič
30. září 2023, 13:04

Technicky ano, legislativně nikoli. Žijete v ČR.

Petr prochaska
30. září 2023, 13:19

to Petr Hariprasad Hajič:

Proč by to nešlo legislavně?

Chytré elektroměry, které měří po čtvrthodině jsou již pro majitele FVE standardem. Pro ostatní se chytré elektroměry budou zavádět na základě směrnice Evropské unie v druhé polovině roku 2024..

Petr prochaska
29. září 2023, 17:57

Jenže Lipno - Dunaj by se musel vybudovat desítky kilomerů dlouhý tunel, cenově je oproti reverzním turbínám úplně jinde. A kolik vlastně bude nová kapacita přečerpávání?

Baton David
29. září 2023, 18:34

Bateriové uložiště není dobrý nápad viz to australské aktuálně hořící se moc nevyplatilo

Jan Veselý
29. září 2023, 18:42

Shořel jeden ze čtyřiceti modulů. A co? Problém se vyšetří, přijmou se opatření a pojišťovna zaplatí nový.

Baton David
29. září 2023, 19:14

opatření ve smyslu snížení teploty na poušti? jiná opatření jsou na výměnu technologie, to by taky prošlo přes pojišťovnu?

Jan Veselý
29. září 2023, 20:26

Fascinující nesmysly tady produkujete.

Petr Hariprasad Hajič
30. září 2023, 07:00

Všechno je poruchvé. JE mají mimořádné události, VE taky nejsou bez katastrof (Vajont). Důležité je správně posuzovat rizika a minimalizovat případné ztráty. Nejproblematičtější jsou jsou z tohoto pohledu JE. Pokud se stane něco většího, náklady na revitalizaci jsou obrovské a dlouhodobé.

Jaroslav VACEK
29. září 2023, 21:39

Také by mě zajímala jaká vznikne kapacita přečerpávaním vody do Orlíku. Například alespoň porovnáním s elektrárnou Dlouhé stráně.

Pravoslav Motyčka
29. září 2023, 21:46

Ta přečerpávačka tam už měla dávno stát. Už před 20 ti lety bylo jasné , že regulačních zdrojů bude ubývat a přečerpávací elektrárny jsou nutností. Stejně tak je jasné že je třeba vybudovat rozsáhlé teplovody z jaderných el. zejména z Temelína do Prahy a možná i udělat odbočku do Plzně , podobně na Moravě z Dukovan , kdyby se to začalo stavět rychle , pak by to mohlo být do 3 let hotové takto se zase nebude dít nic to nic nedělání bude ve výsledku stát ohromné peníze a nakonec se to stejně bude stavět. Co se týče přečerpávacích el. ČR potřebuje akutně postavit cca 10GWh v přečerpávačkách. Příklad je Orlík-Slapy.

Petr prochaska
30. září 2023, 00:49

Teplovody z JE snižují výkon JE, což není žádoucí. Navíc takový teplovod stojí hodně peněz. Jaderky tady nebudou věčně, postupně doslouží a nové se stavět nebudou. Ohřev teplé vody v budoucnu 6-9 měsíců v roce nahradí OZE podle toho jak bude svítit a foukat. Zbytek roku pojede plyn a do budoucna možná vodík. Energii na vytápění bude také řešit plyn.

Pravoslav Motyčka
30. září 2023, 01:27

Odběr tepla sice snižuje výkon JE , jenže ten poměr je 1:7 to znamená , že můžete odebrat 7kW tepla a ztratit jen 1kW el. energie. Navíc tento poměr nezávisí na venkovní teplotě. Proti nasazení tepelných čerpadel , je tento systém 2x účinnější navíc nezávislý na teplotě. Váš návrh vytápět města plynem ekonomicky nesmyslný. Vytápět města vodíkem , kdy výroba z el. energie a uskladnění má cca 25% účinnost je proti získávání tepla z JE naprostou utopii uvědomujete si vůbec , že tento systém, proti využívání odpadního tepla z JE 28x méně účinný podobně to bude i cenově. Pokud nebude projekt dálkových rozvodů z JE realizován pak to bude zásadně a negativně ovlivňovat životní úroveň celého státu , protože ohromné množství peněz bude vydáno za plyn místo aby zůstalo v ČR. Krom toho cena tepla bude vysoká a to povede k tomu ,že těm lidem navíc dále klesne kupní síla.

Petr Hariprasad Hajič
30. září 2023, 07:12

V roce 2030 bychom mohli mít už instalovaných 25-30GWp FVE. Bude se hodit, ale nebude to stačit. Je potřeba budovat i bateriová úložiště. O vodíku se raději nezmiňuji. Tam ještě mnozí v ČR asi ani nevědí, o co jde.

Ivan Novák
30. září 2023, 08:16

Dotační paraziti to vědí moc dobře a ekonomičtí realisté taky. A jak známo staříkům, panská láska po zajících skáče.

Petr prochaska
30. září 2023, 10:19

Společně s FVE se budou dělat i bateriová úložiště. Například pro dotaci je bateriové úložiště potřeba. Dále je možné využít sousední země, třeba Rakousko, které ušetří vodu přes den a bude moci sousedům poslat EE v noci, beztak akumulace EE den/noc nebude potřeba tolik, protože stále pojedou do roku 2024 všechny jaderky.

Vodík je zatím mrtvý, protože v současnosti není energie, ze které by se dělal a na tom se ještě minimálně pár let nic nezmění. Než akumulaci do vodíku, tak bude asi výhodnější s přebytky ohřívat v létě vodu místo plynu a uhlí.

Petr prochaska
30. září 2023, 10:19

Do roku 2045 pojedou všechny jaderky.

Jan Veselý
30. září 2023, 12:46

Zelený vodík jede nahoru jak raketa. Finta je ovšem v tom, že se v drtivé většině rovnou použije v chemické výrobě, tj. je to pro běžného smrtelníka neviditelné. Co na tom, že tenhle trh je sám o sobě obrovský.

Petr prochaska
30. září 2023, 13:21

Z nuly jede cokoliv nahoru jak raketa. Ve výsledku je ale výroba zeleného vodíku zanedbatelná.

Pravoslav Motyčka
30. září 2023, 23:01

Jo dobře , jenže ten vodík se vyrábí s velkou účinností , protože se nemusí skladovat a stlačovat - výroba a spotřeba je třeba jednom dni , jenže jak budete používat vodík jako akumulátor na zimu , tak tento přístup nefunguje. Stejně tak můžete vyrábět vodík z přebytků elektřiny a vtlačovat ho do plynového potrubí a spálit ho - opět žádná akumulace.

Karásek
4. říjen 2023, 00:24

Pro stavbu úplně nových vodních elektráren není v ČR vhodná atmosféra i když např. v Rakousku to jde. A proto se plánují takovéto kompromisy. Stěží se u nás postaví, nebo spíš obnoví pár MVE na jezech, které už existují. Mimochodem, nejvyšší hráz mají v ČR Dalešice.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se