Domů
Elektrárny v Evropě
970MW offshore větrný park nedostal povolení, rozhodnutí vyvolalo v Británii vlnu kritiky
přímořský větrný park

970MW offshore větrný park nedostal povolení, rozhodnutí vyvolalo v Británii vlnu kritiky

Britské Ministerstvo energetiky a klimatických (DECC) změn neudělilo povolení k výstavbě obřího přímořského větrného parku Navitus Bay u jihozápadního pobřeží Angie, jelikož by dle zveřejněného rozhodnutí měl projekt negativní dopady kromě jiného na okolní krajinu a poškodil by také oblíbenou turistickou destinaci. Plánovaná větrná elektrárna měla být tvořena až 194 větrnými turbínami, jejichž instalovaný výkon by dosáhl až 970 MW. 

Pokud by byl projekt realizován, stal by se největším přímořským větrným parkem na světě. Tedy v případě, že by byl uveden do provozu dříve, než nedávno schválený větrný park v oblasti Dogger Bank. V současné době se statusem největšího offshore větrného parku na světě pyšní elektrárna London Array s instalovaným výkonem 630 MW.

Rozhodnutí ministerstva vyvolalo velké emoce a to jak v táboře podporujícím projekt Navitus Bay, tak v táboře jeho odpůrců. Zatímco zástupci tamní turistické asociace jsou s verdiktem spokojeni, Maria McCaffereyová, výkonná ředitelka lobbistické organizace RenewableUK popisuje rozhodnutí jako promeškanou příležitost:

„Je hluboce znepokojující, že Navitus Bay neobdržel povolení. Jedná se o promeškanou příležitost, která znamená, že se nám nepodaří využít znamenitý britský zdroj energie větru a s tím spojené ekonomické benefity.“

Frakování ano, větrný park ne?

Rozhodnutí se dočkalo kritiky také od organizace Greenpeace, jejíž zástupce Doug Parr řekl, že rozhodnutí nedává smysl vzhledem k faktu, že se britská vláda snaží prosadit možnost těžby z břidlic frakováním v dalších ekologicky citlivých oblastech.

„Zatímco David Cameron mluví o velkých plánech v boji proti klimatickým změnám v souvislosti s nadcházející klimatickou konferencí v Paříži, je zde naprostá prázdnota, pokud jde o nějakou skutečnou akci nebo plán. Toto rozhodnutí společně s rozhodnutím o snížení podpory solárních a větrných elektráren jde ve skutečnosti úplně druhým směrem,“ řekl Parr.

Neudělení povolení projektu Navitus Bay nebylo nicméně neočekávané, jelikož proti němu dlouhodobě bojují zástupci konzervativců z oblasti Dorset, kde měl větrný park vyrůst, tamní úřady a také organizace National Trust, jejíž cílem je ochrana kulturního dědictví a přírodních památek.

Dá se očekávat, že toto rozhodnutí ještě více zalarmuje průmysové podniky z oblasti obnovitelných zdrojů a organizace bojující proti současné strategii britské vlády, která se snaží omezit náklady na podporu obnovitelných zdrojů a v souvislosti s tím nedávno oznámila zastavení podpory pro nové větrné projekty na pevnině od dubna 2016, tedy o rok dříve, než bylo původně v plánu.

Autor úvodní fotografie: Kim Hansen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se