Plovoucí větrná elektrárna

EU schválila projekt plovoucí větrné elektrárny

Evropská Komise minulý týden schválila grant na projekt plovoucí větrné farmy (ano slyšíte dobře, nebo jste mysleli, že u plovoucích fotovoltaik vše končí?). Ta má sloužit jako výzkumný projekt a má být umístěna u břehů Portugalska.

Plovoucí větrná elektrárna byla schválena v rámci širšího projektu podpory elektráren využívajících energii moře, včetně příbojových elektráren a offshore větrných parků. V rámci širšího projektu se plovoucí větrné elektrárny staly prvním adresátem podpory EK. Celkem Evropská Komise podpoří 50 MW výkonu těchto projektů. To znamená, že první půlka podpory je už vyčerpána na „plovoucí větrníky“.

Podle tiskového prohlášení Komise projekt pomůže Portugalsku novými technologiemi navýšit současný podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Mimo to, přidružený feed-in-tariff Evropské Komisi umožní sledovat, že projekty jsou v souladu s politikou EU a nedochází k přeplácení obnovitelných zdrojů (jak tomu bylo v ČR).

„Rozvoj nových technologií v oblasti obnovitelných zdrojů energie je klíčový k tomu, aby EU dosáhla svých environmentálních cílů. Schválení podpory portugalského projektu je výrazným krokem k uvedení nových technologií na trh.“
Margareth Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž

Projekt, který nese název WindFloat, bude testován v reálných provozních podmínkách, aby byla prokázána jeho použitelnost a výhody pro celý region. Další obdobné projekty si získaly popularitu především díky tomu, že je možné je vybudovat v místech, kde je značná mořská hloubka.

Projekt WindFloat už byl jednou spuštěn k testování, které proběhlo v roce 2012. Stal se tak první offshore větrnou elektrárnou, kterou mělo Portugalsko instalovanou.

Následující video je ukázkou, jak je větrná elektrárna uvedena do provozu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *