Podle nejnovější analýzy situace kolem odstavování jaderných elektráren v Německu nemusí být finanční prostředky vyčleněné energetickými společnostmi zdaleka dostačující. Provozovatelé německých elektráren E.On, RWE, Vattenfall a EnBW mají povinnost udržovat rezervní fond o výši 36 mld. euro, který zajistí bezpečné odstranění odstavených jaderných elektráren.

Analýza profesora Wolfganga Irreka uvádí, že se jedná o jednu z nejdražších a nejrozsáhlejších demoličních akci v celé historii Německa. Celý proces zahrnuje likvidaci minimálně půl milionu tuny oceli a betonu pro každou z jaderných elektráren.

Aby byla zajištěna řádná demolice a rozebrání elektráren, byl zřízen fond o velikosti 36 mld. euro. Do tohoto fondu putují prostředky čerpané z ceny elektřiny a měl by zajistit dostatek finančních prostředků na bezpečné ukončení provozu JE.

Provozovatelé jaderných elektráren prozatím neurčili, v jaké formě jsou tyto prostředky drženy. Údajně je část prostředků držena v hotovosti a část v blíže nespecifikovaných finančních nástrojích a aktivech společnosti.

Odstavení jadenrých elektráren v Německu
Plán odstavení jaderných elektráren v Německu zdroj: energytransition.de

Řada odborníků se ale domnívá, že finance nemusí být zdaleka dostatečné. Mimo to se energetické společnosti, které vlastní jaderné elektrárny v Německu, potýkají s horšími finančními výsledky než před několika lety. Horší výsledky plynou z nutnosti odstavit svoji flotilu jaderných elektráren a obecně nižších cen elektřiny na velkoobchodních trzích. Proto jsou oprávněné obavy, že náklady na konečné odstranění elektráren ponesou daňoví poplatníci.

Analýza dále uvádí, že je vhodné vyčlenit tyto prostředky do zvláštního veřejného fondu, aby odstavení elektráren nebylo v žádném případě ohroženo. O tomto fondu by mělo být rozhodnuto ještě v průběhu letošního léta, jak informovala agentura Reuters.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *