Domů
Elektrárny v Evropě
Turecko vydalo stavební povolení 3. bloku jaderné elektrárny Akkuyu
Betonáž základů turecké jaderné elektrárny Akkuyu k 22.9.2020; Zdroj: JSC Akkuyu Nuklear
Zdroj: JSC Akkuyu Nuklear

Turecko vydalo stavební povolení 3. bloku jaderné elektrárny Akkuyu

Turecké úřady vydaly minulý týden stavební povolení nutné pro zahájení výstavby 3. bloku jaderné elektrárny Akkuyu na jihu Turecka. Aktuálně tak chybí povolení již pouze pro 4. blok.

Jak informuje server World nuclear news, turecký jaderný regulátor (Nükleer Düzenleme Kurumu – NDK) vydal licenci novému bloku, který bude stavět ruský Rostatom na jihu země.

Licence byla udělena v polovině listopadu potom, co byly vypořádány připomínky úřadu k původní žádosti Rosatomu z března loňského roku. Nyní tedy na základě povolení může být instalován jaderný ostrov, turbína a bezpečnostní systémy.

Zástupce tureckých úřadů v tomto projektu dostavby jaderné elektrárny Akkuyu, Alexey Frolov, uvedl, že na základě dočasných a podmínečných povolení již mohla být zahájena betonáž základů a další přípravné práce, zatímco s čekalo na toto finální rozhodnutí úřadů.

Tři ze čtyř bloků

Úřady nyní nevydaly pouze stavební povolení, ale i přidružená nutná povolení jako například licenci pro výrobu elektřiny, povolení k dočasnému používání nákladního terminálu v nedalekém Vostochnu a další.

Teď regulátorovi NDK zbývá rozhodnout o žádosti, kterou Rosatom podal před půl rokem a týká se dostavby 4. bloku na stejné elektrárně. Celá elektrárna má po dostavění mít čtyři bloky ruských bloků VVER-1200 a projekt má být prvním světovým nukleárním projektem, který má fungovat v režimu, kdy jedna společnost elektrárnu postaví, vlastní a následně provozuje. Očekávaná roční rodukce elektřiny po dokončení všech 4 bloků je 35 TWh, což představuje pokrytí cca 10 % spotřeby elektřiny Turecka.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef
25. listopad 2020, 15:49

Budoucnost patří akčním společnostem a ne těm co nekonečně debatují o tom co vlastně chtějí...

packal
25. listopad 2020, 15:53

tak to nielen buducnost ale to platilo v minulosti aj pritomnosti.

skoda ze EU sa odklana od jadra.

energetik II
25. listopad 2020, 17:37

Ano, i když si z Turecka dnes často utahujeme, tak si myslím, že k tomu není vůbec důvod. Je to "tvrdě akční země". Dva ruské reaktory VVER-1200 už staví, na třetí vydali povolení , stavba svižně běží. Nedávno otevřeli největší letiště světa pro 150 milionů cestujících ročně. Postavili ho asi za 4 roky. Jedna naše česká společnost tam před pár dny zprovoznila dvě nové poměrně velké hydroelektrárny , stavba trvala snad jen 2 roky ! Proč ? Naši inženýři říkají , že se na těchto stavbách "jelo" systémem práce 24 hodin denně a 7 dní v týdnu = nepřetržitě. Podobně se dne dělá i v Číně. Turecko je země NATO a vůbec se ruských reaktorů nebojí ,my jsme také v NATO a klepeme se z Rusů hrůzou jako nějaký ratlík vytažený v lednu z Vltavy. Roku 2023 má být v Akkuyu zprovozněn první blok, počítám , že naši poslanci a senátoři se tou dobou stále ještě budou hádat, zda Rusy ano či ne ! A pak celou stavbu odpískáme.

Jaroslav Studnička
25. listopad 2020, 19:07

Zajímavý je ten model, kdy Rosatom bude zároveň vlatník a provozovatel. To by u nás bylo na občanskou válku :-)

Bizon
26. listopad 2020, 00:20

Já si z Turecka už dlouho neutahoval, jsou to hráči jako svině! Mají páky na všechny a nebojí se je využít: jednu stranu vydírají uprchlíkama, druhé sundají letadlo, proti zbytku financují doslova teroristy, ale za měsíc jsou zase se všema nejlepší kámoši. Holt business je business, a druhá největší armáda v NATO je druhá největší armáda v NATO...

Ne že bych z toho měl nejakou radost, jsou to bastardi jako prase, ale objektivně musím ocenit jak to umí hrát. Já bych to neuměl, mně by nikdy nenapadlo že lze zajít tak daleko téměř bez důsledků.

Jan Svoboda
26. listopad 2020, 12:22

To máte pravdu. Bohužel, kdo nehraje tvrdě ostrouhá. Všichni velcí a silní nám to předvádějí poměrně pravidelně.

PetrV
25. listopad 2020, 20:29

Opakuji se, tato je velmi blizko severoanatolskemu zlomu, který je velmi aktivní. Cela euroadie putuje na jih a v případě vybuchu ala santorini JE může dopadnout špatně, zvláště, když je na vapenne brekcii a mikrozlomech.

I u ETE a EDU se resila blizkost zlomu. Prece jen naše oblast je stabilnější nežli středomoří. Pravdou je, že u ruskych vver reaktorů je vse aktivní v +13 m, ne jako obehová cerpadla ve fukusime. Zijeme v klidné geologicke době na tenké skořápce. Když dojde k zemětřesení po celém světě, tak bude u JE záležet na zlomech a podloží.

Energetik 007
26. listopad 2020, 06:15

Turecko není zase tak ideální ČR - Vítkovice Power, EGAP a Česká exportní banka tam přišlo asi o 13 mld Kč. Postavili dobrou elektrárnu ale na jiné uhlí 2x145 MWe.

V místě kde je Akkuyu byla tsunami až 60m takže by to JE spolehlivě spláchlo.

Vladimír Šťastný
26. listopad 2020, 07:18

No jo, tak voda byla kdysi i na Araratu, že jo....

PetrV
26. listopad 2020, 07:43

Vyska tsunami záleží na mořském dně a tvaru zalivu.

Reaktory jsou ve výšce, jde spíše o nakloněni reaktoru- nesmí k tomu dojít a pak náhradní zdroj ee.

Středomoří je co se týče velkých zemětřesení velmi aktivní. Santorini, Vesuv, vychodoanatolsky zlom atd...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se