Austrálie: Pařížská dohoda nám nebrání v budování uhelných elektráren

Australský ministr zdrojů Matt Canavan se nechal slyšet, že pařížská dohoda vlastně Austrálii nezavazuje k žádným konkrétním závazkům. Země tak podle něj může budovat nové uhelné elektrárny.

Podle názoru Canavana, vyjádřeném v rádiovém pořadu Alana Jonese, nepotřebuje Austrálie odstupovat od pařížské dohody, protože všechny závazky, které z ní pramení, jsou nezávazné. Země tedy může pokračovat ve výstavbě uhelných bloků. Canavan ve vysílání prohlásil, že nikdy nebyl v Paříži a že rád přenechal Elysejský palác jiným.

Minulý australský premiér Tony Abbott v roce 2015 podepsal připojení Austrálie k závěrům Pařížské smlouvy. Podpisem se zavazoval ke snížení emisí o 26 % do roku 2030. Canavan nyní tvrdí, že Pařížská dohoda je třístránkový dokument, který dovoluje Austrálii stavět uhelné zdroje. Dle svých slov se raději než na cíle pro rok 2030 soustředí na řešení energetické krize, která v zemi panuje již v současnosti.

„Musíme postavit uhelné elektrárny. Není tam (v Pařížské smlouvě) nic, co by nám bránilo ve výstavě nových zdrojů, včetně uhelných.“ ministr nerostných zdrojů Canavan

Diskuse na toto téma vznikly v souvislosti s tím, že ministryně zahraničí Marise Payne hodlá tento týden podepsat deklaraci na fóru Tichomořských ostrovů, kde se mimo jiné uvádí, že podepsané státy musí splnit své závazky uvedené v Pařížské dohodě.  Již v minulosti se současný ministr financí Josh Frydenberg nechal slyšet, že by přivítal výstavbu nových uhelných bloků.

Autor:2 odpovědí na Austrálie: Pařížská dohoda nám nebrání v budování uhelných elektráren

  1. Jan Veselý napsal:

    Pán si může kecat co chce, ale na prosazení tohohle snu má cca půl roku. Mezitím vlády států Australské Federace mají přesně opačnou politiku, včetně těch, kde vládne Canavanova vlastní strana.

    • Petr napsal:

      Levně dostupné uhlí v Austrálii bude vytěženo pro globální účely v každém případě, teď se jen hraje pár let umělým nahnáním odvětví do krize o to, kdo na těch dalších minimálně 50 roků skoupí co nejvíc dolů a za jakou cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *