Australský ministr energetiky Josh Frydenberg vysílá pozitivní signály ohledně možné výstavby nových uhelných zdrojů. Australská energetická koncepce přitom s výstavbou uhelných zdrojů již nepočítá.

Frydenberg před jednáním o budoucnosti uhlí v Austrálii vyjádřil svou podporu stavbě nových uhelných elektráren, tak aby docházelo k jejich generační obměně. Ovšem ekonomické modely založené na současné australské státní energetické koncepci (National Energy Guarantee) uvažují snižování produkovaných emisí CO2 i pomocí kroků jako je postupné vyřazování starých uhelných zdrojů bez výstavby nových.

Ministr uvedl, že novelizovaná energetická koncepce by mohla prodloužit životnost stávajících zdrojů, což je možnost, se kterou nesouhlasí mnoho místních samospráv, na kterých následně leží vlastní implementace energetické koncepce.

„Přivítal bych, kdyby se v naší zemi vystavěly nové uhelné zdroje, protože dodávají spolehlivě elektřinu v základním pásmu výroby a sloužily nám dobře nejen v minulosti, ale budou nám dobře sloužit i v budoucnosti. Máme dnes 20 uhelných elektráren s průměrným stářím 27 let. Ačkoli jejich životnost není neomezená, jistě tu budou déle než 27 let, a státní koncepce má poskytnout stabilitu investorům a majitelům těchto zdrojů.“ australský ministr energetiky Josh Frydenberg

Podle názoru Frydenberga uhelné zdroje poskytují systému spolehlivý zdroj energie, a tento aspekt měl být v energetické koncepci zahrnut. Postoj současného ministra nejvíce kritizuje předchozí ministr energetiky Tonny Abbott.

Ovšem například současný poslanec Marc Coulton míní o státní koncepci, že sice míří správným směrem, ale vláda musí podle jeho názoru brát na zřetel zajištění spolehlivosti dodávek a snížení cen za energii. Nechal se slyšet, že je vždy nutné pamatovat na to, aby i starší voliči z jeho volebního okresu v Parkers si stále mohli dovolit provozovat své klimatizace. Diskuze o státní koncepci budou pokračovat na začátku srpna, kdy budou mít všechny místní úřady možnost nový návrh ministra vetovat.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *