Areva

Čínská CNNC by mohla získat podíl ve francouzské Arevě

Čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) by mohla získat minoritní podíl ve francouzské Arevě, která se vinou finančních problémů a po rekordní ztrátě z loňského roku rozhodla k rozsáhlým změnám. Po oznámení prodeje svého „reaktorového“ businessu francouzské EDF v pondělí Areva oznámila podepsání memoranda o porozumění s čínskou CNNC.

Podepsané memorandum o porozumění v otázce budoucí spolupráce by podle zahraničního zpravodajského serveru Reuters mohlo vést k prodeji menšinového podílu Arevy čínské CNNC, o které se spekuluje také jako o jednom ze zájemců o koupi 66% podílu ve Slovenských elektrárnách, který prodává další zadlužený gigant – italský Enel.

„Tento projekt nabízí velké množství příležitostí jak pro Arevu, tak pro CNNC. Posílení spolupráce s našimi čínskými partnery je nedílnou součástí budoucího úspěchu Arevy,“ řekl předseda dozorčí rady Arevy Philippe Varin.

Plánované partnerství mezi Arevou a CNNC zahrnuje možnou akvizici menšinového podílu v Arevě a zároveň pokrývá všechny aktivity spojené s jaderným palivovým cyklem, jako jsou těžba uranu, recyklace, logistika nebo odstavování elektráren.

Majoritní podíl zůstane ve Francii

Po čtyřech ročních ztrátách v řadě rozhodla na jaře letošního roku francouzská vláda, která nyní kontroluje 85 % společnosti, o převzetí části Arevy zabývající se jadernými reaktory dalším francouzským gigantem EDF.

Francouzská vláda chce, aby EDF a Areva drželi v jaderné části Arevy dohromady 66% podíl, uvedl Reuters.

Dalším rozhodnutím vyvolaným dlouhým obdobím ztrát je cíl dosažení 18% mzdových úspor, což povede podle odhadů k propuštění 5 až 6 tisíc zaměstnanců. V současné době Areva celosvětově zaměstnává přibližně 44 000 lidí.

Zdroj úvodní fotografie: www.ibtimes.com

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *