Čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) by mohla získat minoritní podíl ve francouzské Arevě, která se vinou finančních problémů a po rekordní ztrátě z loňského roku rozhodla k rozsáhlým změnám. Po oznámení prodeje svého „reaktorového“ businessu francouzské EDF v pondělí Areva oznámila podepsání memoranda o porozumění s čínskou CNNC.

Podepsané memorandum o porozumění v otázce budoucí spolupráce by podle zahraničního zpravodajského serveru Reuters mohlo vést k prodeji menšinového podílu Arevy čínské CNNC, o které se spekuluje také jako o jednom ze zájemců o koupi 66% podílu ve Slovenských elektrárnách, který prodává další zadlužený gigant – italský Enel.

„Tento projekt nabízí velké množství příležitostí jak pro Arevu, tak pro CNNC. Posílení spolupráce s našimi čínskými partnery je nedílnou součástí budoucího úspěchu Arevy,“ řekl předseda dozorčí rady Arevy Philippe Varin.

Plánované partnerství mezi Arevou a CNNC zahrnuje možnou akvizici menšinového podílu v Arevě a zároveň pokrývá všechny aktivity spojené s jaderným palivovým cyklem, jako jsou těžba uranu, recyklace, logistika nebo odstavování elektráren.

Majoritní podíl zůstane ve Francii

Po čtyřech ročních ztrátách v řadě rozhodla na jaře letošního roku francouzská vláda, která nyní kontroluje 85 % společnosti, o převzetí části Arevy zabývající se jadernými reaktory dalším francouzským gigantem EDF.

Francouzská vláda chce, aby EDF a Areva drželi v jaderné části Arevy dohromady 66% podíl, uvedl Reuters.

Dalším rozhodnutím vyvolaným dlouhým obdobím ztrát je cíl dosažení 18% mzdových úspor, což povede podle odhadů k propuštění 5 až 6 tisíc zaměstnanců. V současné době Areva celosvětově zaměstnává přibližně 44 000 lidí.

Zdroj úvodní fotografie: www.ibtimes.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *