Francouzská společnost Areva se po čtyřech letech ve ztrátě rozhodla snížit náklady. Toho chce nyní dosáhnout hlavně díky tomu, že propustí na svých pracovištích po celém světě mezi 5 000 a 6 000 zaměstnanci, což má být nápravné opatření po dlouhotrvajících ztrátách.

Společnost Areva, která je většinově vlastněná státem, již vede diskuzi s odbory, aby nalezla ideální způsob, jak snížit celkovou sumu vyplacenou na mzdách. Zaměřují se hlavně na dobrovolné odchody, což potvrdil vedoucí HR sekce tento čtvrtek.

Snižování počtu zaměstnanců se dotkne pochopitelně nejvíc Francie, kde chce Areva propustit mezi 3 000 a 4 000 zaměstnanci, aby zde snížila mzdové náklady o 15 % a globálně o 18%. Areva zaměstnává po celém světě 44 000 zaměstnanců v třiceti zemích světa.

„Čekali jsme, že propouštění přijde, ale nečekali jsme, že jeho dopad bude tak krutý“,
Jean Pierre Bachmann, zástupce odborových svazů

Snižování mzdových nákladů je pouze jedna součást rozsáhlého projektu, který má revitalizovat finance podniku. V loňském roce totiž Areva vyšla s čistou ztrátou 4,8 mld. euro, což je čtvrtá roční ztráta v řadě.

Ještě v březnu se zdálo, že Areva najde úspory jinde. Mluvilo se o snížení kapitálových nákladů a prodeji aktiv, které měly pro společnost získat další finance.

Vzhledem k současné situaci Arevy se francouzská vláda, která kontroluje 85 % firmy, rozhodla doporučit společnosti, aby spolupracovala s EDF. Společně s energetickou společností EDF by měla najít řešení vzniklé situace a EDF by mohla odkoupit některá aktiva Arevy.

Francouzská energetická společnost Engie (dříve GDF Suez) taktéž prohlásila, že jsou pro ně aktiva Arevy zajímavá.

V posledních letech Areva nejvíce prodělala na obrovském překročení nákladů ve dvou projektech ve Finsku a Francii, špatných investicích do uranových dolů a obecném propadu poptávky po nových reaktorech po havárii ve Fukushimě před čtyřmi lety.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *