Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž- Zdroj: ČEZ

Dlouhé stráně letos čekají opravy a modernizace za více než 200 mil. Kč

Více než 200 milionů korun investuje v druhém letošním pololetí energetická společnost ČEZ do modernizace a oprav vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku, která kvůli tomu bude od 9. července do 10. září celá mimo provoz. Pro turisty bude elektrárna včetně okolí i v době odstávky přístupná, řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

„V součtu to bude druhá největší investice v historii elektrárny Dlouhé stráně,“ uvedl Sobol.

První soustrojí elektrárny bude ostaveno od poloviny června do 10. září a druhé od 9. července do 11. listopadu.

Hlavní investiční akcí bude výměna starého oběžného kola přečerpávací elektrárny za nové, což si vyžádá 145 milionů korun. Nové oběžné kolo o průměru 4,5 metru a váze bezmála 40 tun bude možné provozovat už od malých výkonů. Oběžné kolo bude mít také vyšší účinnost.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Zdroj: ČEZ

Ilustrační foto

U druhého soustrojí přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně technici v létě vymění mohutné vinutí generátoru a amortizéru. Rozpočet této investiční akce činí 19 milionů korun. V elektrárně jsou ještě naplánovány další opravy menšího rozsahu.

„Elektrárna bude v létě po dobu oprav mimo provoz. Informační centrum a exkurze ale budou normálně pokračovat. Lidé budou moci chodit na horní nádrž i po okolních turistických cestách,“ uvedl Sobol.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Elektrárnu Dlouhé stráně loni navštívilo rekordních 97.661 lidí. Počet návštěvníků se ve srovnání s rokem 2016 zvýšil o 15 procent.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Autor:3 odpovědí na Dlouhé stráně letos čekají opravy a modernizace za více než 200 mil. Kč

 1. Martin Pácalt napsal:

  Je škoda, že článek nezmiňuje, která energetická zařízení přebírají po dobu rekonstrukce úlohu „vyrovnávače sítě“.

  • Petr napsal:

   V tom je právě výhoda našeho ČEZu, že je tak velký a diverzifikovaný, takže si to dokáže v naší celkově přebytkové soustavě naplánovat úplně bezproblémově.

   • Carlos napsal:

    Tak výpadek 650MW rychlých zdrojů zvládne kombinace Dalešic a Vřesové, nebo ta věčně neběžící PPE. Spíš než zásluhou ČEZu to je zásluhou obecně velké flotily různých elektráren.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *