E.ON zprovoznil bateriové úložiště pro kompenzaci vlastní odchylky
Energetická společnost E.ON uvedla dnes v Mydlovarech na Českobudějovicku do zkušebního provozu velkokapacitní systém pro ukládání energie. Bateriové úložiště má kapacitu až 1,75 megawatthodiny (MWh), firma uvádí, že momentálně jde o nejvyšší kapacitu v ČR. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů. E.ON ji ale využije k tomu, aby kompenzoval odchylky obchodníka s elektrickou energií. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.
Když bude provoz úspěšný, může se kapacita úložiště rozšířit až na deset MWh. Jde o investici za 24 milionů Kč. Baterie je v areálu teplárny.
Bateriový systém pro ukládání energie chystá i ČEZ, letos ho začne stavět v Tušimicích na Chomutovsku, spustit ho chce na přelomu let 2018 a 2019.
„Instalovaný výkon bude čtyři megawatty a použitelný výkon tři megawatty,“ řekl dnes ČTK Ota Schnepp z ČEZ.
Loni v listopadu otevřela bateriové úložiště s kapacitou 1,2 MWh firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku, stálo přes 20 milionů Kč.
Cílem projektu E.ON je vyzkoušet si v praxi další technické možnosti – rychlost reakce, kapacitu a vliv na síť.
„Naše poznatky by mohly významně přispět v diskusi o legislativních změnách týkajících se baterií. Současná legislativa totiž s podobnými zařízeními nepočítá,“ řekl generální ředitel E.ON CZ Martin Záklasník.
Na vyrovnávání odchylek mezi nasmlouvaným odběrem a dodávkou elektřiny vynakládá ročně E.ON stovky milionů Kč. Manažer strategických projektů E.ON Michal Jurík řekl, že během roku eviduje firma v síti stovky hodin, kdy je odchylka v řádech desítek až stovek MWh.
Využít lithioiontovou baterii lze podle něj i v krizových situacích, jako je blackout. Zařízení dodala společnost Siemens, v Evropě vytvořila 20 podobných úložišť.
„Doufám, že nám vydrží aspoň deset let,“ řekl o baterii Jurík.
Zařízení je projektováno na životnost 20 let, garantováno je 6000 cyklů. Kapacita by dokázala pokrýt denní spotřebu elektrické energie 100 rodinných domů.
Úložiště v Mydlovarech navazuje na aktivity mateřské společnosti E.ON v Evropě. Od loňského roku provozuje E.ON bateriové úložiště s kapacitou pět MWh v anglickém Sheffieldu.
Jedním z nejstarších projektů je velkokapacitní akumulace, kterou zajišťují dvě bateriové jednotky na severoněmeckém ostrově Pellworm, jež koncern provozuje od roku 2014.
Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své 63.290 kilometrů dlouhé distribuční sítě elektřinou přes 1,5 milionu odběrných míst, což je 2,77 milionu lidí, hlavně z jižních Čech a jižní Moravy.
Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 procent. V oblasti plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v ČR dosahuje 10,5 procenta.
Mohlo by vás zajímat:
Naopak musí být ten náš zákon v tomto perfektní, když i bez zvláštního dlouhého zmiňování baterií a dalších možných budoucích možností dokáže, bez používání dalších zvláštních dotací, zajistit výstavbu skutečně potřebných zařízení u nás okamžitě, co se ve světě prokázala ekonomičnost.
Můžete mi to prosím přeložit? Cit. "„Instalovaný výkon bude čtyři megawatty a použitelný výkon tři megawatty,“ řekl dnes ČTK Ota Schnepp z ČEZ."
Použitelný výkon se snižuje, aby lithiové baterie vydržely co nejvíce cyklů.
Zajímá mě, jaký je výkon poskytovaný tímto uložištěm. Pro nabíjení i vybíjení. Jak dlouho může trvat jeden cyklus nabití a vybití. Pokud jsem dobře pochopil, výkon uváděný mluvčím ČEZ se týká jiného zařízení.
Nominální výkon úložiště je 1 MW, jeden cyklus nabití-vybití trvá kolem 4 hodin.
Ano, mluvčí ČEZ mluví o zařízení, které se teprve plánuje.
Nabíjení je řízeno dispečerem nebo je automatické? Pokud je automatické jaký je jeho řídící signál?
"E.ON ji ale využije k tomu, aby kompenzoval odchylky obchodníka"
Obchodníkem.
To je síce pravda ale riadenie akumulácie je záležitosťou dispečingu, určitú formu automatizácie nabíjania na základe okamžitých pomerov v sústave je taktiež možné predpokladať.
Mám velkou pochybnost že obchodníci pracují 24 hodin. Pokud je zde regulační výkon tak si obchodníci nedělají žádné starosti. Opravdu je to do času kdy bude regulační výkon scházet.
Dispečerem obchodníka, případně jiného zájemce o využívání baterie.
V Mydlovarech je kotel na štěpku a turbína cca 4 MW. To by na denní špičkování chtělo úložiště tak 8MWh. Ale to by se muselo vyplatit v ceně energie.
Na denní špičkování máme v republice ještě rezervu v přečerpávacích vodních elektrárnách.
Elektrárny na biomasu by se měly spíš předělávat (třeba přidáváním elektrokotlů) na kompatibilitu s mořskými evropskými větrníky, tedy jeden týden běžet naplno a druhý nespalovat dřevo vůbec. Dnešní systém předotovaných bioplynek, které regulují ještě méně nežnejlevnější hnědé uhlí, je totálně padlý na hlavu jako další zelené chujoviny nasazované rychle předčasně ideologicky a ne pomaleji s důrazem na výhodné zapojení do celé soustavy podle rozumu.
Kapacitu chtěli pronajímat:
A už pronajímají:
https://www.eon-virtualnibaterie.cz/
A teď tady píšou že bude k vyrovnávání odchylek. Nebo to je jiná?
To bude fakt úplně jiná, nejaká virtuální neexistující, když je tam nabídka skladovat si u nich svou letní solární elektřinu až do zimy.
Prostě nějaký nový druh tarifu výhodnější pro majitele solární střechy.
Hoši to je zkušební chroust, reálné ověření na díle, zda to něco přinese nebo ne.
I metodika jak přinese , je na odzkoušení.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se