jaderná elektrárna flamanville

EDF oznámilo další zpoždění JE Flamanville

Podle prohlášení francouzské společnosti EDF dojde k dalšímu zpoždění výstavby jaderného reaktoru EPR ve Flamanville ve Francii. Nyní je plánovaný datum spuštění reaktoru posunut na rok 2018 a náklady na výstavbu jsou podle aktuálních odhadů vyčísleny na 10,5 mld. euro. O situaci již včera informoval francouzský Le Figaro, dnes zprávu potvrdil Reuters.

Nová jaderná elektrárna ve Flamanville, kterou staví ve spolupráci společnost EDF a Areva, má zahájit provoz až v roce 2018. Tato skutečnost opět zvýší cenu projektu, který již nyní velmi výrazně překročil původní rozpočet. Původní rozpočet JE Flamanville byl 3,3 mld. euro, nyní se předpokládá 10,5 mld. euro , tedy třikrát vyšší.

Výstavba reaktoru v jaderné elektrárně Flamanville začala již v roce 2007 a dle původního plánu měla být spuštěna v roce 2012. Ani nyní, tři roky po plánovaném spuštění není JE Flamanville spuštěn . Podle nových odhadů bude elektrárna spuštěna až v roce 2018, tedy o šest let později.

Výstavbu této jaderné elektrárny poznamenala zejména zpráva o kvalitě oceli, ze které je zhotovena tlaková nádoba jaderného reaktoru.

Problémy Arevy s dostavbou reaktoru EPR

Areva nemá v Evropě problémy s výstavbou reaktoru EPR pouze v JE Flamanville. Druhý projekt, jaderná elektrárna Olkiluoto, taktéž nabírá významné zpoždění a také zaznamenal výrazný nárůst nákladů.

Očekávaným projektem Arevy je především Hinkley Point C, který je před zahájením dostavby.

Areva se dlouhodobě potýká s finančními problémy, které jsou částečně způsobeny i komplikacemi ve výstavbě nových bloků. Již dříve v tomto roce Areva oznámila, že se chystá propustit po celém světě tisíce zaměstnanců. V průběhu letošního července koupila EDF většinový podíl v sekci jaderných reaktorů společnosti Areva.

Reaktor EPR (European Pressurised Reactor) je PWR reaktor nové generace. Měl by mimo jiné bezpečně zvládnout i náraz civilního letadla. Je často označován za příliš náročný a drahý. Někteří reaktor EPR dokonce označují za nepostavitelný.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *