Paroplynová elektrárna Magnum v Nizozemsku

EIA: Budoucí elektroenergetický mix USA bude záviset zejména na cenách plynu

Elektroenergetický mix Spojených států prochází v posledních letech transformací, kdy je patrný nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a vytlačování uhlí zemním plynem. Podle americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) bude v nadcházejících letech zásadní zejména vývoj cen zemního plynu.

Zemní plyn dominoval výrobě elektrické energie ve Spojených státech i v minulém roce, uhlí vystřídal na první příčce již v roce 2016. Podle referenčního scénáře EIA by výroba elektřiny z plynu měla stoupat i v nadcházejících letech, přičemž do roku 2050 by měl podíl plynu mírně vzrůst ze současných 31 % na 35 %.

V referenčním scénáři výroba elektřiny z uhlí a jaderných zdrojů postupně klesá a ztrácí svůj podíl ve prospěch zemního plynu a obnovitelných zdrojů. Obnovitelné zdroje mají díky daňovým úlevám a klesajícím investičním nákladům svou výrobou překonat jaderné elektrárny do roku 2020, uhlí do poloviny třicátých let.

 

Předpokládaný vývoj elektroenergetického mixu USA do roku 2050 v jednotlivých scénářích. Zdroj: EIA

Předpokládaný vývoj elektroenergetického mixu USA do roku 2050 v jednotlivých scénářích. Zdroj: EIA

Kromě referenčního scénáře EIA uvažuje další dvě možné cesty, kterými by se americký elektroenergetický sektor mohl v nadcházejících letech vydat – scénáře nízkých a vysokých zdrojů ropy a zemního plynu.

Rozhodující bude cena plynu

V minulém roce cena plynu pro plynové elektrárny v USA dosáhla podle EIA v průměru 3,47 dolarů za milion britských tepelných jednotek (MMBtu), tedy přibližně 11,8 dolarů za MWh. V referenčním scénáři by cena měla do roku 2050 vzrůst o více než polovinu na 5,42 dolarů za MMBtu (18,5 USD/MWh). V případě nízkých ropných a plynových zdrojů by však cena plynu mohla ve stejném období vzhledem k nižší těžbě dosáhnout až 10 dolarů za MMBtu.

Naopak v případě scénáře vysokých zdrojů ropy a plynu, který má opačné předpoklady pro náklady na těžbu a dostupnost zdrojů, EIA předpokládá, že ceny zemního plynu zůstanou do roku 2050 pod úrovní 4 dolarů za MMBtu (13,6 USD/MWh). Relativně nízké ceny zemního plynu by poté vedly k vyššímu využití stávajících zdrojů a výstavbě nových elektráren na zemní plyn.

Předpokládaný vývoj cen zemního plynu pro plynové elektrárny a podíl plynu na výrobě elektřiny v USA. Zdroj: EIA

Předpokládaný vývoj cen zemního plynu pro plynové elektrárny a podíl plynu na výrobě elektřiny v USA. Zdroj: EIA

Při naplnění scénáře vysokých zdrojů ropy a zemního plynu by plynové elektrárny vytlačily kromě uhlí i část podílu obnovitelných zdrojů. Díky nízkým cenám plynu by tak plynové zdroje zaujaly prvenství v objemu nově budovaného výkonu. Naopak v případě nízkých zdrojů plynu a jeho vysokých cen by obnovitelné zdroje zaujaly prvenství v nově budovaném výkonu i ve výrobě elektřiny.

Kumulativní růst a úbytek výkonu v jednotlivých zdrojích pro uvažované scénáře. Zdroj: EIA

Kumulativní růst a úbytek výkonu v jednotlivých zdrojích pro uvažované scénáře. Zdroj: EIA

Největší nárůst mezi obnovitelnými zdroji má zaznamenat výroba v solárních elektrárnách, výroba z větrných zdrojů se nemá ani v jednom scénáři v nadcházejících dekádách nijak výrazně měnit.2 odpovědí na EIA: Budoucí elektroenergetický mix USA bude záviset zejména na cenách plynu

 1. Milan Vaněček napsal:

  V energetice USA jsou jasně definované 3 tendence, viz článek výše i poslední LCOE study (Lazard, December 2017). 1) vítr a fotovoltaika (utility scale) nově budované jsou nejlevnější zdroj a budou ještě levnější.
  2) jaderná energetika je nejdražší zdroj (cca trojnásobek ceny z větrných elektráren)
  3) plyn je nejdůležitější zdroj ale cenový vývoj závisí na velikosti nabídky na trhu
  Do konce roku 2020 se předpokládá zdvojnásobení výkonu slunečních a větrných elektráren a pokles výroby v uhelných a jaderných elektrárnách
  Zdroj: energypost.ue, Feb. 1, 2018, „Rapid wind and solar cost declines keep pushing fosil fuels out. How far can they go?“

 2. Jan Veselý napsal:

  Kouknul jsem se na data o výrobě elektřiny publikované samotnou EIA. Levný zemní plyn ve srovnání 1-11/2016 s 1-11/2017 ztratil 2.5% podílu na trhu, objem výroby klesl o 9%. Ukazuje se, že levný plyn je sice fajn, ale ještě levnější VtE, FVE a efektivita nakládání s elektřinou jsou víc fajn. Ve zmiňovaném srovnání přišel zemní plyn o 115 TWh výroby, půlku mu sebral pokles spotřeby, půlku mu sebraly OZE.
  Letos si to asi plyn vynahradí, má se zavírat hodně (tuším 15GW) uhelných elektráren a plyn si velký kus uvolněných kapacit urve pro sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *