Domů
Elektřina
Evropské větrné a solární elektrárny dosáhly nového milníku – vyrobily víc elektřiny než fosilní zdroje
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

Evropské větrné a solární elektrárny dosáhly nového milníku – vyrobily víc elektřiny než fosilní zdroje

Na základě dat poskytnutých energetickým think-tankem Ember  je patrné, že větrné a solární elektrárny vyrobily v květnu v EU více elektřiny než fosilní paliva. Poprvé tak v některém měsíci překonaly výrobu z elektráren spalujících fosilní paliva. Téměř třetina elektřiny v EU byla v květnu vyrobena z větru a slunce (31 %, 59 TWh), zatímco fosilní paliva vyrobila rekordní minimum 27 % (53 TWh).

Pro dosáhnutí tohoto významného milníku se sešlo hned několik faktorů, mezi které patřily zejména: velký nárůst výroby ze solární energie, silný větrný výkon a nízká poptávka po elektřině. Solární energie vyrobila v květnu rekordních 14 % elektřiny v EU a dosáhla tak historického maxima 27 TWh, což překonalo měsíční solární rekordy stanovené v červenci loňského roku. Solární výroba v EU poprvé předběhla výrobu uhlí, přičemž uhlí v květnu vyrábělo pouhých 10 % elektřiny v EU.

Jak ukazují data od EMBER, větrná energie meziročně vzrostla a v květnu vyrobila 17 % elektřiny v EU (32 TWh).  V porovnání s lednovou situací, kdy vítr vyrobil 23 % (54 TWh) elektřiny v EU, se však nepodařilo tento rekord pokořit.

Napomohla i rekordně nízká spotřeba uhlí

Silná výroba z větrné a solární energie měla za následek, že výroba z uhlí v EU klesla v květnu na historické měsíční minimum. Pouze 10 % (20 TWh) elektřiny v EU pocházelo z nejvíce znečišťujícího zdroje. Rekordně nízká výroba uhlí v květnu byla těsně pod předchozím rekordem během pandemických blokád, kdy uhelná energie vyráběla v dubnu 2020 mírně nad 10 % elektřiny v EU. Fosilní plyn zaznamenal nejnižší podíl výroby od roku 2018, a to pouhých 15 % elektřiny v průběhu května.

Přírůstky obnovitelných kapacit a klesající poptávka po elektřině způsobily pokles spotřeby fosilních paliv už na konci roku 2022 a začátkem roku 2023. Od ledna do května letošního roku klesla produkce uhlí a plynu o 20 % a 15 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022, zatímco solární energie vzrostla o 10 % a vítr o 5 %. Na základě analýzy evropského trhu s elektřinou zveřejněného v lednu Emberem zjistil, že větrná a solární výroba předstihla v roce 2022 výrobu z plynu v EU. Jednalo se tak o první celý rok, kdy nastala podobná situace. Nyní vítr a slunce vyrobily více než všechna fosilní paliva dohromady za jediný měsíc.

Pokles produkce fosilních paliv v celé EU se projevuje v mnoha zemích. I navzdory uzavření posledních jaderných elektráren v Německu na začátku roku klesla výroba z uhlí na nejnižší úroveň (7 TWh) zejména díky nízké poptávce, silné výrobě větru a slunce a zvýšenému dovozu elektřiny. V Polsku klesla výroba uhlí na historické minimum (62 %, 7 TWh).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
Richard Vacek
17. červen 2023, 13:58

A je i skvělá cena z OZE zdrojů. Hraji si s fotovoltaikou 10 let a mám cenu 13,6 Kč/kWh. V prosinci 2031 oslavím návrat vložených prostředků (pokud teda nebudu muset měnit baterie, regulátor, nebo po zásahu bleskem všechno).

Antonín Mikeš
17. červen 2023, 14:23

A pokud elektřina že sítě nezlevní, pak nebude mít návratnost nidky.

Milan Vaněček
17. červen 2023, 14:47

Kdyby jste si nezačal hrát před deseti lety, ale nyní, tak by jste měl cenu elektřiny u větších instalací méně než pětinovou, pane Vacku.

To je pravý opak vývoje ceny elektřiny než u jaderných elektráren.

A ceny fotovoltaiky ve světě jdou zase dolů, po překonání kovidových turbulencí. Čína obrovsky investuje do výroby, a někteří velcí výrobci již nyní staví "vertikálně orientované" továrny (to znamená, že si vyrábí vše od polysilikonu, přes Si wafery, FV články a nakonec panely) na roční výrobu 50GWp. Cena panelů opět klesá podle historické "learning curve".

V EU zatím nemáme výrobu ani úrovni 5 GW, ale první vlašťovky ukazují, že by továrny v EU zase mohly vyrábět nejšpičkovější FV panely (viz právě skončený Intersolar v Mnichově)

pv-magazine.com/2023/06/16/3sun-unveils-480-w-n-type-hjt-solar-module-with-25-efficiency/

cituji:

Italy’s 3Sun, a unit of Enel Green Power, has developed new monofacial PV modules based on n-type heterojunction (HJT) G12 solar cells. The M40 series for rooftop applications has power ratings ranging from 440 W to 480 W and an efficiency of up to 25%.

The series comes with a 30-year linear power output guarantee and a 25-year product guarantee. The degradation in the first year is reportedly 1.0%, and the 30-year end power output is guaranteed to be no less than 91.8% of the nominal output power.

Taky jsem pro ně před léty dělal v jednom EU projektu....

Richard Vacek
17. červen 2023, 15:44

Asi ne. Elektrárnu postupně rozšiřuji a to z komponent, které jsou levné, takže téměř vždy Čína. Ale samozřejmě, pokud bych si to nechal zadovot od svých spoluobčanů, tak by to mohlo vycházet lépe.

Ale zdá se mi nefér aby mi ostatní (kteří jsou na tom mnohdy hůř než já) přispívali dotací na můj koníček.

Milan Vaněček
17. červen 2023, 17:24

Ano, celá energetika je nefér. Z čeho myslíte že ČEZ bude vyplácet tak vysokou dividendu? Ty vysoké ceny elektřiny neodpovídající výrobním nákladům plus rozumné marži; jsou vlastně obrovská selektivní daň pro část občanů ČR. A stát si část stáhne zpět pro sebe, část uteče do zahraničí (velká, nemáme pouze ČEZ) a malou část dostanou tisíce českých akcionářů.

Richard Vacek
17. červen 2023, 18:13

Ale já vím, jak vysoké jsou výrobní náklady z OZE. Vždyť to i uvádím - jako škudlil jsem na 13,60 Kč/kWh. Bez práce - tu si neúčtuji. V Německu to vidíme v cenách elektřiny ve velkém - jsou to násobky cen elektřiny jinde ve světě.

Milan Vaněček
17. červen 2023, 18:43

Vaše "výrobní náklady" a výrobní náklady velkých německých FVE co mají PPA jsou něco ZCELA JINÉHO, to nejsou ani hrušky a jablka, jsou to spíš (velikostí) melouny a meruňky

intfor
17. červen 2023, 21:59

Cena je ovlivněna (ne)dostatkem výroby + poptávkou. A problém je v nedostatečné výrobě, hlavně v některých obdobích. Už dnes ale máme situace, kdy je cena elektřiny na trhu záporná. A situaci nepomůže, že se budou ještě více dotovat zdroje, které vyrábí když je elektřiny dost, a zdaňovat ty, které vyrábí když je jí málo. Z elektroenergetiky zmizelo tržní prostředí a jde jen již o to na jaké zdroje stát uvalí daně a na jaké dotace. K nízkým cenám to nepovede.

Antonín Mikeš
19. červen 2023, 09:50

Tak to je úsměvné. Sám voláte po rozvázání výroby-dodávky i v teplárenství a když vidíme výsledky rozvázání výroby - dodávky a zafungování trhu s regulací tak nadáváte. Eon snad nemá vysoké zisky? Jak chce obchodníka, který nic nevyrábí tlačit k tomu aby koukal kolik jsou výrobní náklady elektřiny? Nechceme selektivní daň pro část občanů? Domluvte s Eon ať dodává za polovic a přejde k němu většina zákazníků.

Vaše představa fungování trhu se mi nelíbí.

Josef
18. červen 2023, 09:07

Pan Vacek a jeho legendární 40kWp jednofázová FVE, která není připojena do sítě a neprošla revizí. Jaká máte výkon nyní?

hellokitty
18. červen 2023, 09:14

dotace, dotace... vadi vam, ze vam obcania prispievaju na to, aby sa energetika pohla smerom do buducnosti, ale dotace do zemedelstvi a do fosilneho prumyslu, aby ste mali levne potraviny a levny benzin vam uz nevadi co? to ze vam na levne jedlo alebo levnu dopravu prispeli obcania ktori su na tom horsie nez vy vam nevadi... to je pekne pokrytectvo

Richard Vacek
18. červen 2023, 16:10

Dotace do fosilního průmyslu? Tím myslíte spotřební daň a další daně na naftu a benzín, které tvoří polovinu ceny? To není dotace, to odvádíme státu navíc, jinak bychom u pumpy platili polovinu.

A zemědělství? No tam by EU měla dotace samozřejmě zrušit tak, jak to udělala řada zemí, které jsou sdruženy ve skupině Cairns. Například dříve silně dotované zemědělství Nového Zélandu funguje nyní bez dotací.

sabi
17. červen 2023, 19:51

Kdyby se všichni řídili Vaší radou a čekali na "lepší" časy/ceny, tak jaký by dnes byl výkon z OZE?

Milan Vaněček
18. červen 2023, 07:48

ad sabi: Tak ve světě stejný a u nás vyšší. Totiž to, co funguje, je vidět na úspěchu Tesly s elektromobily.

Nejprve vyráběli drahá auta pro bohaté, teď se dostávají k středně bohatým a až nakonec to budou i lidová auta pro chudší vrstvy, levnější než současné, předražené benzinové či diesel SUV.

U nás se po šíleném tunelu 2009-10 potlačil přirozený rozvoj fotovoltaiky a aby vzniklo to současné šílení po jakékoliv fotovoltaice na střeše muselo přijít uměle vyvolané zdražení energií, obrovská inflace, ...

Prostě dokázali jsme si, že vše v energetice dovedeme udělat špatně: i v 2009 i nyní.

A to nejhorší teprve přijde. Zatímco v Polsku jedou s fotovoltaikou až když je levná

a přitáhli investice typu 5 miliard USD Intelu na moderní fabriku na čipy,

my jsme pořád v zajetí starých technologií, které jsou z dob RVHP.....

Ale když něco nesmyslného (tedy pro lidi co vydělávají 3x méně než ti na západě) vyhlásí v Bruselu, tak my to hned plníme jako prví a na 150%....

Pravoslav Motyčka
17. červen 2023, 21:08

Ceny FVE nejdou dolů, protože ceny kabelů konstrukcí a práce rostou. Baterie cenově stagnují a klesla akorát cena FV panelů a to to nevykompenzuje. Faktem je , že stoupá cena elektřiny pro koncové odběratele a tím má FVE rychlou návratnost a dotují se, proto se tolik staví , to samé platí i o tepelných čerpadlech , ale jinak je to o ničem.

intfor
17. červen 2023, 21:52

Navíc jakmile se přejde na časovou cenu elektřiny pro spotřebitele (i malé), tak se finanční návratnost domácí FVE zase výrazně zhorší. I ta domácí FVE bude varábět v době, kdy cena elektřinu na trhu bude nízká, nebo dokonce záporná. A naopak když nebude vyrábět, tak nebudou vyrábět ani ty okolo a cena elektřiny bude hodně vysoká (zejména prosinec a leden).

Pravoslav Motyčka
18. červen 2023, 17:37

jak budou mít běžní spotřebitelé možnost využívat hodinových cen , tak v případě poklesu cen el. energie v nějaké hodině dojde k prudkému růstu poptávky a tím cenový pokles nebude takový jako dnes. Naopak to bude s růstem ceny el. energie. Jinak nevěřte , že FVE vyrábí jen v létě. Panely směřované na jih vyrobí většinu roční výroby v topné sezóně. Pokud máte úsporný dům s TČ a velkou FVE na střeše pak bude FVE dodávat velkou většinu vaší spotřeby el. energie i v zimě. A když odečtete co v létě dostanete za přebytky tak za energie nezaplatíte nic , ještě Vám zbydou peníze.

Antonín Mikeš
18. červen 2023, 21:20

"Panely směřované na jih vyrobí většinu roční výroby v topné sezóně." Můžete to prosím podložit daty nebo odkazem?

Pravoslav Motyčka
18. červen 2023, 21:52

odkaz ? tady je simulační SW , můžete se přesvědčit sám....

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

intfor
18. červen 2023, 22:04

Panely sice vyrobí většinu v topné sezóně, což je období září-květen, ale v období prosinec-leden, kdy je největší spotřeba na vytápění, nevyrobí skoro nic. To už tak v našich zeměpisných šířkách je, že je v části roku zima, protože není dost toho slunečního záření. A většina z nás ví, že potřeba topení v květnu, nebo září, je úplně jiná než potřeba topení v prosinci či lednu.

Až se zavedou hodinové ceny, tak v létě za přebytky nedostanete nic.

Máte sice pravdu, že až budou hodinové ceny, tak i spotřebitelé přizpůsobí částečně svou spotřebu cenám. Situaci to trochu vyhladí, ale podstatu nezmění. Přes den v létě budou přebytky a ceny nulové, v zimě budou hodně vysoké.

Emil
18. červen 2023, 22:20

Podle dat ERÚ vyrobí v ČR panely většinu elektřiny v měsících květen, červen, červenec a

srpen, kdy topná sezóna obvykle nebývá.

energetik
18. červen 2023, 08:30

Poškození FVE bleskem jsem zaznamenal jen u nových hromosvodů - izolovaných. Tam kde zůstal původní hromosvod a FVE je správně dimenzovaná i na bleskové proudy tak došlo k poškození maximálně HDO relé což je logické a nevyplatí se tuto stokorunovou položku nějak nákladně chránit.

FVE s akumulací před 10 lety? To tam máte olovo ne? Nic jiného na trhu nebylo. Nevěřím že to olovo tam máte už 10 let.

Ivan Novák
17. červen 2023, 14:33

Drahá lež do kapsy. Pasuje na to starý vtip: nad ženou sedící v tramvaji se kymácí opilec, neudělá se mu dobře a pozvrací ji. Paní mu nadává, že je prase, a opilec řekne "copak já, ale podívejte se na sebe". Z úřední moci a proti povolenkové kouli na noze se závodí, nota bene jestliže obdobím bez větru a světla není (ZATÍM) nutné věnovat extra pozornost, snadno.

Ivan Novák
17. červen 2023, 15:10

Mimoběžný dodatek: to se odteď bude v Temelíně vyvažovat turbína každý víkend nebo co?

Pravoslav Motyčka
17. červen 2023, 21:13

co se týče výroby el. energie z OZE v EU , pak samozřejmě že OZE se stanou v EU dominantním zdrojem el. energie , protože jsou dotované , kdežto všechny ostatní zdroje dotované nejsou a naopak jsou speciálně daněny povolenkami nebo speciálními daněmi pro jaderné elektrárny v některých zemích.

Petr Turek
17. červen 2023, 23:40

Celý článek o úspěších OZE mi tak trochu připomíná tiskovinu z dob totáče...

Informace, že v EU bylo dosaženo 31% produkce v měsíci květnu a to ve zdrojích FVE a VE je tak trochu obdobou chlubení SSSR ala uspěchi i dostiženija socialisma.

Já osobně mám na pozemku FVE a v květnu byla produkce cca 2 400 kWh, což činilo 30 % mé spotřeby. Celou technologii mám za své a bez dotace. V lednu jsem vyprodukoval na FVE asi 300 kWh což činilo 1,64 % mé spotřeby v měsíci lednu... Tedy oslavný článek o úspěších OZE je sice hezký,ale je to jen novodobá pseudobolševická propaganda. Prostě OZE je hezká hračka, ale bez klasické energetiky to je o velký průšvih a předně to způsobí další zdražení elektrické energie pro konečného klienta... tedy není důvod se takto radovat či chvástat.

hlpb
18. červen 2023, 06:32

Soused má na RD střešní FVE 9 kW + baterii 11 kWh:

V květnu mu FVE + baterie pokryly 100% vlastní spotřeby + přetoky prodal do sítě.

Milan Vaněček
18. červen 2023, 07:54

Moji "mladí" mají již skoro měsíc 8 kW+18 kW baterie na úsporné dřevostavbě, ale stále čekají na PRE na připojení do sítě (prý na to mají 3 měsíce, tedy je asi připojí koncem léta, není to problém kapacity sítě ale "nejsou lidi"). Takže bohužel nic prodávat (ani šetřit) nemohou....

Karel Zeman
18. červen 2023, 11:09

My jsme v síti EGD a nebyl žádný problém využívat 4 měsíce FVE pro vlastní spotřebu se zakázanými přetoky než byla povolena dodávka do sítě a proběhla výměna elektroměru….

hellokitty
18. červen 2023, 09:17

nemate FVE naprojektovanu na svoju spotrebu a nam tu vyplakavate, ze vam pokryva malo? mozno sa chodte vyplakat na rameno svojmu projektantovi, ze vam ju zle navrhol, my ostatni co mame FVE navrhnute dobre od profesionalov sme spokojni

Pravoslav Motyčka
18. červen 2023, 21:55

Vaše FVE je proti Vaší spotřebě malinká. Pro vaší firmu potřebujete zhruba 300kW FVE , tak už by výrazně snížila Vaše energetické spotřeby....

Petr Turek
18. červen 2023, 22:51

To je ale nesmyl co jste napsal... 300 kWp to bych asi 150 MWh prodával za směšnou cenu a návratnost investic v XXII století...

Pravoslav Motyčka
20. červen 2023, 00:34

150MWh výkupní cena je dnes okolo 3,5kč. Za 300kW FVE zaplatíte dejme tomu 8,1 mil korun z toho 30% je dotace takže 5,67 mil kč. roční výroba 300MWh prodej pro vlastní spotřebu cca 650 000 kč pro výkup 525 tis kč přijmem celkově 1,175 mil kč / rok návratnost 4,82 roku.

Stanislav Mikeska
18. červen 2023, 08:44

Výborně! Tak teď jen zdražit poplatky za zálohy, distribuci a řízení výkonové rovnováhy a bude to za 15 kč/kWh... :-)

Pavel
18. červen 2023, 09:11

Tak Temelín pořád stojí a dnes nechají solární elektrárny jet bez omezování. Minule, když Temelín stál, tak soláry jely na 2200 MWH, dnes to možná udělá 2300. Uvidíme.

Pavel
18. červen 2023, 10:17

Tak nic, Temelín už najíždí.

Karásek
18. červen 2023, 15:19

Tady myslím každý vidí v čem bude budoucnost energetiky a nezmění to žádná Areva, nebo Westinghouse a už vůbec ne Rosatom.

Matěj
19. červen 2023, 10:35

Tyhle každoroční bohatýrské prohlášení kolem letního slunovratu, jak nás čistě FVE spasí, to je furt dokola. Za půl roku bude zase všechno obráceně a tři měsíce pojede všechno jen z fosilních paliv a jádra a zastánci klasické starozákonní energetiky budou hřímat, že bez hnědého uhlí se neobejdeme. Takový je holt dnešní charakter energetiky v české kotlině a každý má možnost vidět, jak který zdroj funguje v které části roku. Je zbytečné o tom vést pořád diskuze. Můžeme se asi shodnout, že potřebujeme co nejvíc, co nejlevnější, geopoliticky a klimaticky nezávadné energie (elektřiny). Fyzikální principy jsou jasně dané, naše ekonomické možnosti známe.

Jaroslav Studnička
19. červen 2023, 11:05

U Karáska se nic nezmění. Je to protijaderný aktivista.

Baton David
19. červen 2023, 10:26

mě se líbí to "odborníky" zmiňované vytápění tepelným čerpadlem poháněným fotovoltaikou, parametry jako výkon na plochu to má skoro tak dobrý jako deskový radiátor natřený načerno nasměrovaný na jih. Radiátor má dokonce lepší parametry co se týče úhlu osvitu, prakticky jde o změnu plochy a netrpí na změny vlnové délky absorbovaného záření. V zimě bohužel obojí naprd, jak fve tak venkovní radiátor moc tepla nevyrobí, fve panel parametry trochu zlepší v nízké teplotě, ale TC s klesající teplotou klesá i topný faktor, pro zlepšení parametrů radiátoru už se musí sáhnout po sofistikovanější vakuové verzi, cenami ale stále na zlomcích FVE plus TC. A něco pro baterkáře - kolik kWh energie dokáže pojmout kubík vody, v případě podlahového topení 35°C až 85°C maximální nabití (beztlaká akumulace, pod tlakem by se nechalo jít k 105°C, s okruhy oddělenými výměníky ještě vyšší teploty)

hlpb
19. červen 2023, 11:32

Pro porovnání úspory energie:

Vytápím TČ vzduch-voda roční spotřeba = 3,5 MWh

Soused stejně velký dům vytápí elektrokotlem roční spotřeba 13 MWh.

Baton David
21. červen 2023, 13:44

tak teď už jen sehnat někoho se stejným domem, otopnou soustavou a tepelnou ztrátou s přitápěním solárními kolektory

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se