Domů
Elektřina
Přečerpávací vodní elektrárny ČEZ během letošního 1. pololetí vyrobily o 4 % více elektřiny než loni
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, horní nádrž. Autor: Opavjar

Přečerpávací vodní elektrárny ČEZ během letošního 1. pololetí vyrobily o 4 % více elektřiny než loni

Elektřina
7 komentářů
30. červenec 2018, 10:05
ČTK

Trojice velkých tuzemských přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice, které patří energetické společnosti ČEZ, vyrobily v prvním pololetí 628,8 milionu kilowatthodin (kWh) elektřiny, meziročně o čtyři procenta více. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Provozovatelé malých vodních elektráren už dříve uvedli, že výroba v jejich zařízeních je podobně jako v loňském roce kvůli suchu podprůměrná. Z celkové loňské hrubé produkce elektřiny v ČR přečerpávací elektrárny vyrobily přibližně 1,4 procenta.

Přečerpávací elektrárny slouží jako velké akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Schreier uvedl, že největším objemem výroby v pololetí tradičně přispěly elektrárny Dlouhé stráně I s 352,8 milionu kWh, meziročně o 3,5 milionu kWh více a Dalešice s 246,5 miliony kWh, kde meziroční nárůst činil 14,4 milionu kWh. Třetí přečerpávací vodní elektrárna v ČR, Štěchovice 2, vyrobila 29,5 milionu kWh.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Zdroj: ČEZ
Ilustrační foto

„Dalešice umí najet na plný výkon v čase 60 sekund, což z nich dělá v této disciplíně ´nejrychlejší´ přečerpávací elektrárnu Skupiny ČEZ. Dlouhé stráně zase charakterizuje největší takzvaná energetická úložná kapacita. Objem vody v plné horní nádrži jim umožňuje vyrobit v rámci jednoho cyklu téměř 3,5 milionu kWh, což je ekvivalent roční spotřeby 1300 domácností,“ uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Schreier dodal, že za celý rok 2017 vyprodukovaly přečerpávací zdroje 1,179 miliardy kWh elektřiny. Celková hrubá výroba elektřiny v Česku, do které se započítává i elektřina spotřebovaná při výrobě, činila loni podle dat Energetického regulačního úřadu asi 87 terawatthodin (87 miliard kWh).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
energetik
30. červenec 2018, 10:14

Vyrobili? A nespotřebovali náhodou o cca 40% více než "vyrobili". Nebo ti naši "energetici" už dokázali překonat 100% účinnosti nejen v distribuci ale už i v akumulaci?

Petr
30. červenec 2018, 10:49

To by byla daleko složitější čísla, docela stačí jen výroba a vědomí toho, že spotřebou v době nadbytku jsou užiteční ještě víc.

Naštěstí trh v tomto u nás funguje zatím docela dobře.

Samozřejmě nová výstavba přečerpávaček by byla problém, dokud globalisté stále ještě podporují zelené aktivisty, aby maximálně blokovali stavebnictví v EU. Takže místní lidé museli raději investovat úspory do globálních fondů, které posledních 40 let preferovali výstavbu v rozvojovém světě.

Ovšem to velmi brzo skončí ať z jedné strany nebo z té druhé v krizi znovuprobuzených velkých národů.

Carlos
30. červenec 2018, 21:13

Nebudí Vás globalisté tak náhodou ze spánku? Výstavba čehokoliv většího je problém, ale ne kvůli globalistům, ale kvůli vysoké hustotě obyvatelstva. S tím jaká je demografie se žádné probuzení velkých národů čekat nedá, to je pravděpodobnější poslední fáze myšího ráje. Nějaké nárůdky v Africe a pod. se rozpadnou v moment kdy napětí přesáhne určitou mez.

Petr
30. červenec 2018, 23:30

Čína má stejnou hustotu obyvatel jako EU, a ve své východní polovině ještě násobně větší, přesto nejmasivnější a nejrychlejší stavebnictví světa je právě tam.

O tom jak a byla financována podpora zelených hnutí na Západě vím dost a dost.

Planeta přelidněná není ani náhodou, při vegetariánství by zvládla v pohodě i 3x víc obyvatel jako to jde i v blbě řízené Indii.

Nárůdky v Africe jako třeba 200 milionová Nigérie už teď můžou prodávat nejen za nekonečně tištěné dorary a eura ale i yuany, a to už je dostatečná konkurence k tomu, aby přestalo fungovat jednostrané dlužní vydírání.

Carlos
30. červenec 2018, 23:44

A jaká je tam sídelní síť? Míra urbanizace? To bude hrát také roli, u nás, byť se ty PVE vlezou, prostě pokaždé trefíte nějakou kytku, zámek, nebo šňůru na prádlo. Dále asi bude u Číny hrát roli povaha režimu, plánování a chod společnosti. Takže zatímco tam zrušit město se stovkami tisíc nebude problém, tady nezatopíte vesnici se dvěma domy.

O přelidnění planety nemluvím, ale narážím, pokud jej neznáte, experiment s myším rájem a některé demografické trendy, které mohu velmi snadno vést k nestabilní vymírající populaci. Pokud tedy u lidí není možné to že se objeví nějaký další mechanismus, který u myší není z podstaty přítomen.

A kolik že to různých národností a dalších žije v Nigérii? On může být stát velký jak chce, ale pokud je mnohonárodnostní, snadno může dojít k jeho rozpadu.

Petr
31. červenec 2018, 08:20

Carlos, proč v Německu PVE tak skomírají a u nás se jim daří?

Carlos
31. červenec 2018, 17:20

Jiný způsob výběru poplatků na OZE, kdy u nás se platí až u koncové spotřeby, v Německu se platí asi jako přirážka k silové elektřině, nebo nějak podobně, tedy jsou jím zatíženy i PVE, a tak jim na to jde ten malý rozdíl, který u nás jde provozovateli PVE. Změnou pár řádků příslušného předpisu by se jim ta problematická situace vyřešila.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se