
Společnost D-Light tvrdí, že jejich solární systémy jsou klíčem k rozvoji africké energetiky
Energetické společnosti věří, že obnovitelné zdroje energie, zejména nezávislé na přenosové soustavě a modelu „pay-as-you-go“, by mohly udělat skutečný pokrok k rozvoji energetického sektoru v Africe.
The World Energy Network uvádí, že je vyžadována investice do přenosové soustavy ve výši 340 miliard dolarů, aby došlo k celoplošnému pokrytí Afriky do roku 2030. Současná kapacita přenosové soustavy je po zkombinování 48 subsaharských afrických zemí zhruba rovna kapacitě španělské přenosové soustavy. Ekonomická realita a pomalé tempo vládních projektů znamená vysokou nepravděpodobnost, že investice proběhne někdy v blízké době.
Například v Keni je připojeno k síti méně než polovina populace a miliony lidí musí používat kerosin jako zdroj energie. Výzkum z roku 2014 uvádí, že průměrný Keňan utratí mezi 25 až 50 centy na kerosinovou svítilnu.
„Děti budou moci studovat díky lepšímu osvětlení déle,“ uvedl Ned Tozun, spoluzakladatel D-Light.
Společnost D-Light začala v roce 2007 prodávat solární svítilny na indickém trhu, ale zakladatelé společnosti brzy viděli velký potenciál na africkém trhu.
„Začalo to s nápadem, že chceme, aby do roku 2020 přestalo 100 miliónů lidí používat kerosinové svítilny. Začali jsme tedy vyrábět tyto velmi jednoduché, ale vysoce dostupné a velmi kvalitní solární svítilny,“ uvedl Tozun.
V současnosti již zhruba 83 milionů lidí používá jejich produkt.
Nejzákladnější a nejvíce prodávaný produkt od společnosti D-Light je svítilna, která stojí okolo 4 dolarů. Dalším produktem od D-Light, M-Kopa a dalších společností působících v tomto odvětví je solární set, který napájí televize, větráky, rádia a mobilní telefony. Sety, které napájí ledničky a mrazáky, se stávají také dostupnými.
Zákazníci většinou zaplatí okolo 20 dolarů za solárně napájenou televizi a následně platí každý den okolo 50 centů. Tento způsob „pay-as-you-go“ je možný hlavně díky mobilním penězům, které se v této části Keni staly všudypřítomnými. Platební období trvá typicky 12 až 18 měsíců.
„Vidím to analogicky jako s mobilním trhem, kde lidé neměli nikdy pevné linky, protože to bylo příliš nákladné a byly zde problémy s vládní infrastrukturou. Věřím, že přístup k energii se bude odehrávat stejnou cestou,“ řekl Tozun.
„Tento způsob nevyžaduje infrastrukturu a tímto způsobem můžeme pousnout domácnosti do 21. století,“ dodal.
Zdroj úvodního obrázku: granthaminstitute.com
Mohlo by vás zajímat:
Černoušek Ubu má černou hubu, a pro tu do budoucna potřebuje tak hrozně nutně, že je ochoten kvůli tomu dokonce i pracovat soláry v tomto pořadí na: šmatlafoun, internet, elektrický vařič, televizi a finálně i lednici či klimatizaci.
A proto rychlé zlevňování solárních panelů tento rok na hodně dlouho končí.
Já všem těm tvrdě pracujícím tropickým zemědělcům přeju přístup v výdobytkům civilizace. A rasističtí hlupáci, kterým jejich neinformovanost a ignorance nebrání mít jasný názor opět doporučuji stát se dlaždičem, země potřebuje řemeslníky.
Neměj péči, já si nové cesty u obou svých baráků vydláždil sám.
To ty podporuješ nejvyšší rasistickou j"elitu" tvářící se dobrosersky, která si myslí, že když černí otroci dokázali tak krásně budouvat v minulosti Ameriku, tak je výborný nápad teď přivést 50 miliónů Afričanů na dobudování EU.
Jenže v minulosti, když černí králové lovili k prodeji sousední kmeny, tak běžně likvidovali celé vesnice a na prodej šlo tím zabijáckým procesem přefiltrovaných jen pár procent nejzbabělejších co se vzdali, pak flegmatických, aby neutíkali či nepáchali sebevraždy a nakonec i zdravých, co přežili veškeré ty dálkové transporty.
A když máte takhle silné genetické síto, tak by vám potom vydržela několik generací než se to rozředí klidně dřít jakákoliv skupina.
Tolik ke stavu rozvodné sítě v Africe...
Zájemcům o tuto problematiku doporučuji vynikající dokument "Pod sluncem tma".
U dvou baráků je to málo, my potřebujem aby si vydláždil 20m chodníků každý den. Až do důchodu.
Pro cizí už principiálně nepracuji.
Skuste si sehnat toho preferovaného Afričana, třeba vás místo obstarávání vaší manželky či dcery bude nějakým zázrakem ochoten zastoupit raději v tom dláždění.
Ovšem dláždící stroje na rovné úseky už existují, a do deseti let robotizace uvolní z našeho průmyslu dostatek domácí pracovní síly i pro zbytek stavebních prací.
Hlavně nepracujete pro zákazníky, co? A mimochodem, proč potom tady píšete žblepty o tom jak budou chybět řemeslníci? Vždyť teď píšete, že je nahradí stroje!
Netrpíte náhodou pocity že Vás pořád někdo sleduje?
S panem Veselým se na internetu potkáváme dost dlouho a že by byl rasista toho či onoho druhu se mi nezdá. Zato vy tu máte pořád nějaké konspirační teorie.
Takže ty ani těm řemeslníkům nedáš vydělat, už chápu proč nejsou. Ten nápad s 50 miliony Afričanů ti nakukal kdo? A chápeš vůbec, že pokud se jim doma začne dařit lépe, tak nepřijdou?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se