
Spotřeba elektřiny klesla během prodlouženého víkendu na letošní minima
Spotřeba elektřiny klesla během státních svátků a víkendu na konci minulého týdne na letošní minima. Vyplývá to z dat společnosti E.ON Distribuce, které má ČTK k dispozici. Zatím nejnižší letošní hodnota byla v tuzemské distribuční síti firmy zaznamenána v sobotu před polednem, kdy maximální průměrná hodnota zatížení sítě činila 1359 megawattů (MW). Podle E.ON Distribuce bylo důvodem mimo jiné počasí a podnikové dovolené. Nižší spotřebu proti běžným víkendům zaznamenali také další distributoři.
„Za Pražskou energetiku mohu potvrdit, že sváteční červencové dny spojené s víkendem byly opravdu nejméně náročné, co do spotřebované elektřiny v Praze. Proti jiným víkendům odhadujeme nižší spotřebu elektřiny v Praze až o 15 procent,“ uvedl dnes mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.
Nejnižší maximální hodnotu zatížení sítě podle něj firma zaznamenala v pátek v poledne, kdy činila 664 MW.
„Srovnáme-li to s absolutními maximy, kterých Praha dosahuje zpravidla ve druhé polovině ledna, tak jde téměř o poloviční číslo,“ podotkl Holubec.
„Z pohledu zatížení potvrzuji informaci, že první červencový týden se státními svátky patří mezi období s nejnižším zatížením. Aktuálně mohu potvrdit, že nejmenší spotřeba v letošním roce byla v neděli 8. července v 06:00 ráno,“ dodala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
E.ON dále uvedl, že hodnota 1359 MW byla s největší pravděpodobností i nejnižším denním zatížením v jeho distribuční síti v ČR v celém letošním roce.
Nejnižší zatížení sítě totiž podle společnosti nastává zpravidla právě v období červencových státních svátků. Loni to bylo 6. července, kdy maximální denní průměrná hodinová hodnota v síti pod správou E.ON dosáhla 1390 MW.
Srovnání zatížení v síti E.ON také ukazuje, že rozdíl mezi maximálním a nejnižším zatížením sítě během roku se pohybuje kolem 40 procent. Hlavní vliv na rozdílné zatížení mají podle firmy zejména míra využívání topení v daném roce či větší energetická náročnost osvětlení během krátkých zimních dnů.
„Z důvodu nižšího odběru elektrické energie a současně příznivého počasí je zároveň letní období oproti zimnímu vhodnější pro provádění pracovních činností na distribuční síti, včetně vypínání zařízení za účelem údržby, revizí nebo jejich rekonstrukcí a modernizací,“ dodal Zbyněk Fiala z centrálního dispečinku E.
ON Distribuce.
Dodavatelé elektřiny už dříve nicméně uvedli, že spotřeba elektřiny v Česku v letních měsících se v průběhu let postupně zvyšuje. Může za to podle nich mimo jiné rozvoj klimatizací a růst počtu bazénů u rodinných domů.
I přes to ale zůstávají letní měsíce z hlediska spotřeby nejslabší z celého roku. Konkrétně v síti E.ON dosáhlo letos zatížení distribuční sítě nejvyšší hodnoty 28. února, kdy činilo 2566 MW.
Na konci letošního února překonala kvůli mrazům rekordní zatížení i celá česká elektrizační síť. Průměrná hodinová hodnota zatížení soustavy podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS činila 28. února mezi 09:00 až 10:00 dopoledne 11.968 MW.
Okamžité hodnoty pak podle mluvčí ČEPS Hany Klímové překračovaly tehdy v některých časových intervalech hodnotu 12.000 MW. Šlo tak o nejvyšší okamžitou spotřebu elektřiny od roku 1990, od kdy jsou srovnatelné údaje k dispozici.
Přehled nejnižších zatížení distribuční sítě E.ON v ČR v posledních letech:
Datum | 6.7.2013 | 10.8.2014 | 26.7.2015 | 7.8.2016 | 6.7.2017 | 7.7.2018 |
MW | 1204 | 1220 | 1260 | 1328 | 1390 | 1359 |
Zdroj: E.ON Distribuce.
Přehled nejvyšších zatížení distribuční sítě E.ON v ČR v posledních letech:
Datum | 25.1.2013 | 10.12.2014 | 26.11.2015 | 20.1.2016 | 20.1.2017 | 28.2.2018 |
MW | 2174 | 2194 | 2202 | 2379 | 2541 | 2566 |
Zdroj: E.ON Distribuce.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se