Domů
Elektřina
Technologie spojující slunce, sůl a sklo jako budoucnost energetiky

Technologie spojující slunce, sůl a sklo jako budoucnost energetiky

Crescent Dunes je název solární elektrárny s instalovaným výkonem 110 MW, která vyrostla v Nevadské poušti severo-západně od Las Vegas a do komerčního užití vstoupila v roce 2015. Pilotní projekt společnosti SolarReserve slibuje poskytování energie ve dne i v noci díky akumulačním technologiím využívajícím roztavenou sůl.

Elektrárna je tvořena deseti tisíci skleněnými tabulemi, každá o velikosti 115 metrů čtverečních, které odráží sluneční paprsky do centrální věže. Zrcadla pokrývají oblast širokou 2,4 km a dle CEO SolarReserve Kevina Smitha přestavuje projekt budoucnost solární energetiky s potenciálem představovat alternativu fosilních i jaderných zdrojů energie.

15512657547_cf34417953_z
Crescent Dunes se nachází několik stovek kilometrů severo-západně od Las Vegas, uporstřed Nevadské pouště. Zdroj: flickr

Smith věří, že technologie využívající roztavenou sůl pro ukládání energie je v současnosti nejvyspělejší technologií svého typu na světe. Centrální oblast elektrárny obsahuje rezervoár tvořený draslíkem a dusičnanem sodným, který je rozehříván na 288 °C. Při této teplotě se sloučenina nachází v tekutém skupenství a je cirkulována v trubicích vedoucích do centrální věže. Tam při kontaktu s odraženou sluneční energií vzrůstá teplota sloučeniny na 560 °C a je poté zachycována v dalším rezervoáru.

Roztavená sůl toto teplo účinně udržuje, díky čemuž může být elektřina vyráběna v parní turbíně v jakoukoli denní dobu. Crescent Dunes takto může poskytovat energii 75 tisíci nevadským domácnostem. Smith věří, že technologie CSP (concentrated solar power) je natolik slibná, že bude moci soupeřit i s nejpoužívanějšími fosilními a jadernými zdroji.

large (1)
Centrální věž zachytávající energii odražených slunečních paprsků. Zdroj: SolarReserve

Výhodou oproti klasickým fotovoltaikám je to, že technologie umožňuje přísun elektřiny i v noci a elektrárna je údajně schopna vyprodukovat dvakrát více čistého ročního výkonu než klasická fotovoltaika obdobné velikosti. SolarReserve provádí výzkum směřující k vývoji levnějšího zařízení o vyšší kapacitě a má plány expandovat na čínský trh, do Afriky a Chile. Nevadský stát se zavázal vykupovat energii vyrobenou v Crescent Dunes po dobu 25 let.

Technologie je samozřejmě použitelná pouze v oblastech s intenzivním a nepřerušovaným slunečním zářením a vyvolává obavy ohledně bezpečí ptactva a dalších živočichů. Na druhou stranu se ale Crescent Dunes může chlubit nulovými emisemi a odpadem a také pouze malou spotřebou vody. Za předpokladu že se technologie prokáže být opravdu udržitelnou a bude moct být využívána globálně, čeká solární energetiku světlá budoucnost.

Zdroj úvodního obrázku: SolarReserve

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Mikeš
16. srpen 2016, 17:10

"Na druhou stranu se ale Crescent Dunes může chlubit nulovými emisemi a odpadem a také pouze malou spotřebou vody"

Více na: https://oenergetice.cz/elektrina/technologie-spojujici-slunce-sul-sklo-jako-budoucnost-energetiky/

Tepelná elektrárna s malou spotřebou vody? Tedy má suché chlazení, no tam je těch výhod docela pramálo, hlavně v takové poušti kde bude před den horko a suchý vzduch.

"Suché chlazení: Tento systém využívá pro chlazení vody z kondenzátoru tepelné výměníky, ve kterých je voda vedena soustavou uzavřených potrubí a kanálků, které jsou ochlazovány pouze proudícím vzduchem. Vzhledem k nízké tepelné kapacitě vzduchu 1 kJ.kg-1.K-1 je spotřeba vzduchu na chlazení mnohem vetší než u mokrých systémů, proto je nutné zajistit jeho dostatečné množství, a tak je ve většině instalací tohoto systému využíván nucený tah pomocí ventilátorů. Pro stejný výkon zabere suché vzduchové chlazení vždy větší plochu v porovnání se soustavou mokrého chlazení. Suché chlazení je také investičně náročnější. V energetice se proto používá suché vzduchové chlazení v případech, kdy je v místě výroby elektřiny nedostatečná dodávka vody pro mokrý způsob chlazení."

Více na: https://oenergetice.cz/technologie/elektroenergetika/chladici-soustavy-tepelnych-elektraren/

Takže to není nějaká výhoda ale spíše nutnost vzhledem k lokalitě elektrárny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se