Crescent Dunes je název solární elektrárny s instalovaným výkonem 110 MW, která vyrostla v Nevadské poušti severo-západně od Las Vegas a do komerčního užití vstoupila v roce 2015. Pilotní projekt společnosti SolarReserve slibuje poskytování energie ve dne i v noci díky akumulačním technologiím využívajícím roztavenou sůl.
Elektrárna je tvořena deseti tisíci skleněnými tabulemi, každá o velikosti 115 metrů čtverečních, které odráží sluneční paprsky do centrální věže. Zrcadla pokrývají oblast širokou 2,4 km a dle CEO SolarReserve Kevina Smitha přestavuje projekt budoucnost solární energetiky s potenciálem představovat alternativu fosilních i jaderných zdrojů energie.
Smith věří, že technologie využívající roztavenou sůl pro ukládání energie je v současnosti nejvyspělejší technologií svého typu na světe. Centrální oblast elektrárny obsahuje rezervoár tvořený draslíkem a dusičnanem sodným, který je rozehříván na 288 °C. Při této teplotě se sloučenina nachází v tekutém skupenství a je cirkulována v trubicích vedoucích do centrální věže. Tam při kontaktu s odraženou sluneční energií vzrůstá teplota sloučeniny na 560 °C a je poté zachycována v dalším rezervoáru.
Roztavená sůl toto teplo účinně udržuje, díky čemuž může být elektřina vyráběna v parní turbíně v jakoukoli denní dobu. Crescent Dunes takto může poskytovat energii 75 tisíci nevadským domácnostem. Smith věří, že technologie CSP (concentrated solar power) je natolik slibná, že bude moci soupeřit i s nejpoužívanějšími fosilními a jadernými zdroji.
Výhodou oproti klasickým fotovoltaikám je to, že technologie umožňuje přísun elektřiny i v noci a elektrárna je údajně schopna vyprodukovat dvakrát více čistého ročního výkonu než klasická fotovoltaika obdobné velikosti. SolarReserve provádí výzkum směřující k vývoji levnějšího zařízení o vyšší kapacitě a má plány expandovat na čínský trh, do Afriky a Chile. Nevadský stát se zavázal vykupovat energii vyrobenou v Crescent Dunes po dobu 25 let.
Technologie je samozřejmě použitelná pouze v oblastech s intenzivním a nepřerušovaným slunečním zářením a vyvolává obavy ohledně bezpečí ptactva a dalších živočichů. Na druhou stranu se ale Crescent Dunes může chlubit nulovými emisemi a odpadem a také pouze malou spotřebou vody. Za předpokladu že se technologie prokáže být opravdu udržitelnou a bude moct být využívána globálně, čeká solární energetiku světlá budoucnost.
Zdroj úvodního obrázku: SolarReserve
Komentáře
Přidat komentář