Emise CO2 v EU

Ceny emisních povolenek klesly po jednáních o cíli OZE v EU na měsíční minima

Cena evropských emisních povolenek za poslední týden klesla o 8 %. Za poklesem stojí nově dojednaný evropský cíl v podílu OZE a vyšší dodávky na trh z národních aukcí.

Ceny evropských emisních povolenek (EUA) obchodovaných v rámci evropského systému obchodování s emisemi EU ETS po více než ročním růstu zaznamenaly první výraznější pokles. Zatímco se v pátek 8. června kontrakty povolenek na prosinec 2018 obchodovaly na burze ICE za 15,82 eur za tunu ekvivalentu CO2, minulý pátek jejich cena poklesla na 14,53 eur/t.

Kontrakt emisních povolenek EUA na prosinec 2018 (eur/t). Zdroj: ICE

Cena tak poklesla o více než 8 % za jediný týden na své měsíční minimum. Podle agentury Platts ceny reagovaly na středeční neformální zasedání tzv. trialogu EU jednajícím o cílech v oblasti energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů energie. Část poklesu byla smazána již v průběhu dnešního dne, aktuálně se cena pohybuje okolo hranice 14,9 eur/t.

Evropský parlament a Evropská Rada se nakonec dohodli na navýšení podílu obnovitelné energie na konečné spotřebě energie do roku 2030 na 32%, z původních 27%, ale nedosáhli dohody o energetické účinnosti.

Analytici však uvádí, že cíle pro rok 2030 jsou příliš daleko, aby se výrazněji promítly do ceny uhlíku, které spíše reagují na snížení nabídky povolenek v příštím roce, dynamiku cen paliv a silnou nabídku z aukcí v příštích dvou měsících.

Nicméně vyšší cíle podílu obnovitelných zdrojů a stále projednávaný cíl energetické účinnosti naznačují dodatečné snížení emisí CO2 v dlouhodobém horizontu a poskytují podpůrný faktor pro klesající ceny uhlíku.2 odpovědí na Ceny emisních povolenek klesly po jednáních o cíli OZE v EU na měsíční minima

  1. Petr napsal:

    Sice se nemůžu rozhodnou co je větší blbost, jestli kapitalistické burzovní spekulace na cenu CO2 nebo neomarxistické závazky na procenta OZE, ale je mi úplně jasné jaká příšerná hovadina to je dohromady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *