Noční vyjednávání mezi Radou EU a zástupci Evropského parlamentu vedlo k dohodě na cíli Unie v podílu OZE do roku 2030. Naplnily se víkendové předpoklady agentury Platts, že cíl bude stanoven v rozmezí 30-33 %. Při jednání byla nakonec nalezena shoda na 32% podílu OZE na hrubé konečné spotřebě energie v EU pro rok 2030. Shoda panuje na cíli pro OZE v dopravě, oblast úspor energie zůstává sporná. 

Cíl 32% podílu bude součástí směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie. Podle serveru Euractiv je součástí dohody také klauzule o přezkoumání dohodnutého cíle a jeho možném posunu výše nejpozději do roku 2023. Dojednaný podíl OZE byl maximální možný, především kvůli postoji Německa, které již v pondělí deklarovalo, že cíl vyšší než 32 % nepodpoří.

Podíl OZE v dopravě má vzrůst, energetické úspory stále s otazníkem

Jedním z klíčový aspektů vyjednávání bylo i nalezení shody na stanovení nového cíle podílu OZE na hrubé konečné spotřebě v dopravě pro rok 2030. Do roku 2020 je stanoven cíl na úrovni 10 %, o 10 let později by to již mělo být 14 %.

Sporným bodem naopak zůstávají cíle pro energetické úspory. Zástupci Evropského parlamentu odmítají přistoupit na nižší cíl než snížení konečné spotřeby energie o 32,5 % do roku 2030 ve srovnání s referenčním rámcem roku 2007. Roční snižování konečné spotřeby energie by pak mělo mít tempo 0,84 %. Bulharské předsednictví však na tyto hodnoty odmítá přistoupit s odkazem na to, že k schválení takto ambiciozních cílů nemá mandát.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *