Drax Power Station

Energetické společnosti ve Velké Británii lobbují za nezvyšování uhlíkové daně

Energetické společnosti ve Velké Británii bojují za zachování minimální ceny uhlíkové daně na tři roky staré úrovni 18 liber za tunu. V dopise skupina společností, včetně SSE a Drax, která vlastní největší elektrárnu ve Velké Británii, naléhá na současného britského kancléře Phillipa Hammonda na nezvyšování výše uhlíkové daně nejméně do roku 2025.

Předchozí kancléř, George Osborne, v březnu prohlásil, že uhlíková daň, která má do britské státní kasy letos přinést 1 miliardu liber (31 miliard korun), zůstane v současné podobě do konce desetiletí s tím, že o jejím dalším osudu bude rozhodnuto na podzimním prohlášení vlády, které proběhne 23. listopadu.

Britská uhlíková daň má fungovat jako nápravné opatření pro nefungující evropský trh s emisními povolenkami (EU ETS) a pomoci Velké Británii se snižováním emisí. Většina společností bojujících za zachování současné výše daně spaluje uhlí, ale včetně Drax využívají dále také plyn a obnovitelné zdroje, k čemuž je uhlíková daň pobízí. Největší britská uhelná elektrárna Drax od roku 2013 postupně přechází na biomasu, v prvním pololetí letošního roku byl její podíl 70 %.

Cena evropských emisních povolenek (EUA) klesla po krizi z let 2008-2009 na úroveň, která nevybízí k investicím do nízkouhlíkových technologií. V roce 2013 se proto Británie stala první zemí Evropské unie zavádějící minimální cenu 18 liber za každou tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry – to je více než čtyřnásobek současné ceny EUA.

Osborne se v roce 2014 rozhodl výši uhlíkové daně zmrazit, namísto jejího postupného zvyšování na 30 liber za tunu v roce 2020.

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Drax, autor: ShirokazanNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *