Emise CO2

Evropská komise schválila Slovensku dotaci průmyslu kvůli EU ETS

Slovenská republika dostala souhlas od Evropské komise k tomu, aby mohla pomoci vybraným průmyslovým podnikům s vyššími cenami elektrické energie. Ty jsou průmyslu nepřímo zvyšovány cenami povolenek na trh EU ETS. 

Evropská komise Slovensku povolila státní pomoc o maximální výši 250 mil. EUR pro vybrané průmyslové podniky, které mohou být ohroženy vyššími cenami elektrické energie. Cena povolenek se částečně promítá do cen elektrické energie. Pro server Euractiv.sk to potvrdil mluvčí Ministerstva životního prostředí Slovenska.

Důvodem pro zavedení a odsouhlasení státní podpory ze strany Evropské komise je především to, že v některých průmyslových sektorech hrozí přesun výroby mimo EU, kde by se společnosti vyhnuly nepřímým platbám za systém EU ETS.

Obdobnou pomoc komise schválila jen v minulém roce i pro dalších šest států (Německo, Velká Británie, Španělsko, Belgie, Řecko a Holandsko). Podpora se u těchto států pohybuje od 14 mil. EUR v Řecku až po 128 mil. na roky 2013-2015 ve Velké Británii.

Kompenzace pro průmysl se řeší individuálně pro každý stát zejména z důvodu rozdílných cen elektřiny na burzách. Podle serveru ENDS stojí Slovensko, které má v červenci převzít na 6 měsíců prezidentství EU, za zavedením společného přístupu pro všechny státy.

Problémem pro některé podniky je zejména dvojí finanční zatížení, které EU ETS způsobuje. Na jedné straně se cena povolenek promítá do cen elektřiny a na straně druhé jsou podniky, které musí povolenky nakupovat pro své vlastní emise. Příkladem takových podniků mohou být ocelárny, cementárny nebo papírny.

power-plant-257357_1280

Ceny emisních povolenek se od nového roku propadly z 8 EUR za tunu CO2 na dnešních cca 5 EUR, kde se cena pohybuje posledních několik týdnů.

Další oživení cen je možné očekávat s blížící se reformou v roce 2019, kdy má v platnost vstoupit nový stabilizační rezervní mechanismu. Ten má za úkol při přebytku automaticky určité množství povolenek odebírat z trhu.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *