USA se podařilo snížit emise CO2 v energetickém sektoru
Dle vyjádření americké Energy Information Administration (EIA) spadly emise CO2 pocházející ze sektoru energetiky o 12% ve srovnání s rokem 2005. Pokles je zapříčiněn především díky úpadku uhelného průmyslu a nárůstu využívání zemního plynu.
I přesto, že americká ekonomika obecně v předchozím období rostla, EIA zaznamenala pokles emisí z 5.4bn tun CO2 v roce 2014 na 5.2bn v roce minulém. Energetika má v USA na svědomí na třetinu celkového množství emisí, nejde tedy o nepodstatné snížení.
Budoucnost dalšího snižování je nyní ale nejasná a bude závislá na vývoji na americké politické scéně. Současný cíl federální vlády je snížení o 26 až 28% do roku 2025. Podle některých bude ale toto vyžadovat tvrdší postupy než doposud. Dle Bloomberg Energy Finance lze hodně zásluh přičítat Obamovu kabinetu, jeho následovník ale bude muset tento trend nadále podporovat. Dle agentury by nejjednodušším a nejlevnějším řešením patrně bylo pokračovat ve snižování emisí právě v energetice, což lze, v amerických podmínkách, snadněji, než například v jiných odvětvích průmyslu.
Uzavírání provozu tepelných elektráren v Ohiu, Kentucky či Georgii přispělo k tomu, že na 80% energetických kapacit, které ukončili svůj provoz minulý rok, využívají jako palivo uhlí. Trend snižování americké závislosti na této komoditě se tak daří udržovat, aniž by ekonomika státu výrazněji trpěla.
Transformaci nahrávají i poměrně nízké ceny zemního plynu, stárnoucí infrastruktura či nová pravidla pro chemikálie užívané v energetickém průmyslu. I toto byly důvody pro ekonomické problémy některých energetických společností (jako příklad uveďme bankrot Peabody Energy letos v dubnu).
Implementace takzvaného Clean Power Plan bude hrát ve snižování emisí v USA velkou roli. Dočasnou stopku ale plánu Obamovu kabinetu dal v únoru Nejvyšší soud. Některé federální státy totiž argumentují, že veřejné náklady na uvedení programu v život bude neúnosné.
Podpora zemního plynu, jakožto přechodníku v transformaci americké energetiky, je ale prozatím na dobré cestě. V minulém roce to byla také především větrná energie, která zažila za oceánem boom, následovaná solární.
Zdroj úvodního obrázku: Hernán Piñera
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se