Vršanská uhelná

Senát schválil novelu horního zákona, stát i obce získají z těžby více peněz

Senát schválil novelu horního zákona, díky které mají stát i obce od roku 2017 získat z těžby nerostů více peněz. Stát by si měl podle Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) polepšit o 427 milionů korun. O desítky milionů si díky změně sazeb úhrad z dobývacího prostoru mají polepšit také obce. Novela nyní míří k podpisu prezidenta republiky.

Senát schválil 3. března novelu zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně využití nerostného bohatství (horního zákon), díky které si mají podle MPO polepšit státní rozpočet i rozpočty obcí, na jejichž území se dobývací prostory nachází.

Díky změnám ve výpočtu úhrad z vydobytých nerostů obsažených ve schválené novele má státní rozpočet získat od roku 2017 o 427 milionů korun více. Polepšit si mají také obce, jejichž příjmy z úhrad z dobývacího prostoru mají být navýšeny ze současných 14 milionů korun na 100 milionů korun.

„Jsem velmi rád, že se podařilo tuto důležitou novelu prosadit a výrazně narostou příjmy státu i obcí. V současnosti už totiž nebyly tyto příjmy odpovídající. Uměl bych si představit i větší zvýšení, ale nalezené řešení, které znamená prakticky zdvojnásobení úhrad z klíčových dobývaných nerostů, je kompromisem, nad kterým se podařilo najít shodu.“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Novela horního zákona mění sazby úhrady z dobývacího prostoru na 1000 Kč za hektar plochy v případě, že je v něm povolena hornická činnost. Ve zbývajících případech je sazba 300 Kč za hektar. Podle tiskové zprávy MPO novela dále zdvojnásobuje úhrady z vydobytých nerostů s výjimkou černého uhlí, hnědého uhlí dobývaného hlubinně, radioaktivních nerostů, ropy a hořlavého zemního plynu.

Mimo to obsahuje novela také úpravu stanovení sazeb úhrad za jednotlivé druhy vydobytých nerostů. Ty nebudou nově stanoveny vyhláškou, ale vládním nařízením. Výše sazeb úhrad může být podle novely zvyšována na základě vývoje tržních cen, a to ve lhůtách nejméně pěti let. Tato změna umožní podle MPO státu pružně reagovat na ekonomiký vývoj.

zdroj úvodní fotografie: www.czechcoal.cz

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *