Středně levicová socialistická a demokratická skupina (S&D) v Evropském parlamentu se připravuje na boj za evropské standardy v dopravě v roce 2030. Dle současného návrhu by se měly emise CO2 omezit o 30 % do roku 2030, S&D chce ale omezení o 40 % a změnu způsobu měření.

Zpravodajský  portál EURACTIV informoval o plánu politické skupiny S&D. Kathleen Van Brempt, která je místopředsedkyní S&D skupiny a dohlíží na zákony spojené se změnou klimatu v Evropském parlamentu, již minulý týden mluvila o budoucím cíli pro emise automobilů.

„Celkové cíle jsou příliš slabé – musíme je posílit,“ prohlásila členka parlamentu Kathleen Van Brempt. „Pojďme nastavit 40 %.“

Kathleen Van Brempt slíbila, že se pokusí změnit návrh nařízení EU z listopadu minulého roku, který nastavuje snížení emisí CO2 pro automobily o 30 % v letech 2021 až 2030.

Změnit je potřeba i systém kalkulací

Členka Evropského parlamentu Van Brempt má zvlášť velký vliv ve skupině S&D díky své důležité roli ve skandálu Dieselgate z minulého roku. Navíc názory politické skupiny S&D na emisní limity pro automobily jsou důležité, protože se socialistům podařilo dosadit svou členku Miriam Dalli do vedoucí role pro vytváření  parlamentních zpráv ohledně připravovaných nařízení EU.

Europoslankyně Van Brempt chce prosadit i jiné změny u připravovaného nařízení. Kromě navýšení cíle pro snížení emisí chce změnit i způsob kalkulace CO2 emisí pro automobily. Současný systém kalkulací emisí CO2 je založen na celkové hmotnosti vozidla. Dle Van Bremptové by se však systém měl radikálně změnit na „uhlíkovou stopu“, jak tomu je například v USA.

Změna z hmotnostního systému na systém uhlíkové stopy by měl podpořit zlehčování vozidel. Metoda měření emisí CO2 založená na uhlíkové stopě se obecně považuje za lepší metodu než současná metoda EU.

O změnu se EU pokusila již v roce 2008, ale neprošla přes silný odpor Německa. Změna systému by byla větší přítěží pro výrobce větších vozidel, což by znamenalo přítěž pro německé automobilky. Před deseti lety byla volba systému jedním z hlavních témat při tvorbě nařízení, nicméně v současné době se pozornost upíra spíše na jiné důležitější části připravovaného nařízení.

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *