Globální emise oxidu uhličitého by podle autorů studie zveřejněné na probíhající klimatické konferenci COP 22 v Maroku měly v letošním roce vzrůst pouze nepatrně. Koncentrace CO2 v atmosféře nicméně roste rekordním tempem.

Trend stagnace globálních emisí skleníkových plynů by měl přetrvat i v letošním roce. Podle předběžných odhadů by růst světových emisí mohl dosáhnout 0,2 %, emise tak opět nijak významně nerostou navzdory ekonomickému růstu.

„Je příliš brzy na to, abychom mohli říct, že jsme v případě emisí dosáhli vrcholu. Zatím měla na zpomalení největší vliv Čína,“ řekl agentuře Reuters spoluautor studie Glen Peters.

Podle Peterse bude mít postoj a klimatická politika Číny zásadní vliv i v nejbližší budoucnosti, jelikož se země podílí na globálních emisích skleníkových plynů téměř 30 procenty. V minulém roce poklesly emise Číny vzhledem k nižšímu využívání uhlí o 0,7 %, v letošním roce se odhady pohybují okolo 0,5 %.

Druhý největší světový producent emisí, Spojené státy, v minulém roce rovněž snížily své emise vzhledem k náhradě uhlí méně znečišťujícím plynem, a to o 2,6 %. Letos se pokles emisí v USA odhaduje na 1,7 %.

Emise členských zemí Evropské unie, která se jako celek podílí na globálních emisích desetinou, v loňském roce navzdory dlouhodobému klesajícímu trendu s 1,4 % mírně vzrostly.

Koncentrace CO2 v atmosféře roste rekordním tempem

Navzdory stagnaci globálních emisí dosáhl v loňském roce růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře rekordních hodnot a vzhledem k nižší absorpci CO2 by rekord mohl padnout i v roce letošním.

„Část emisí CO2 je absorbována oceány a stromy. S rostoucími teplotami v roce 2015 a 2016 se množství CO2 absorbovaného stromy snížilo vzhledem k horkým a suchým podmínkám spojeným s jevem El Niño,“ uvedl vedoucí datové analýzy profesor Corinne Le Quéré.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *