Ve Velké Británii navrhují povolení těžby z břidlic pod národními parky

Britská vláda zveřejnila ve čtvrtek nový návrh legislativy týkající se omezení těžby ropy a zemního plynu z břidlic tzv. frakováním. Z návrhu vyplývá, že těžba bude povolena pod národními parky, a to v hloubce větší než 1 200 metrů. Vrty ovšem nesmějí být provedeny na území národního parku.

Návrh zákona se okamžitě setkal s vlnou kritiky. „Je šokující, že vláda dala zelenou frakování pod národními parky,“ řekla Rose Dickinson z iniciativy Přátelé země. „Při zastavení frakování ve Skotsku a Walesu kvůli vysokému riziku, zákazu ve státě New York kvůli významnému ohrožování lidského zdraví, opuštění ve většině jihovýchodní Anglie a nyní odmítnutí v Lancashiru je jasné, že kdekoliv je frakování navrženo, je obrovský odpor.“

Navzdory podpoře od vlády premiéra Davida Camerona bylo několikrát těžařům zabráněno v pokusech o frakování ve Velké Británii právě kvůli silnému odporu místního obyvatelstva proti technice těžby, která spočívá ve vhánění směsi vody, písku a chemikálií do podzemních útvarů za účelem uvolnění ropy a zemního plynu.

Těžba z břidlic má zajistit energetickou bezpečnost

„Potřebujeme více bezpečných domácích energetických surovin a břidličný plyn a ropa hrají v této snaze důležitou roli. Je mnohem lepší využívat toho, co máme na našem území, než se spoléhat na volatilní import ze zahraničí,“ řekla k návrhu Andrea Leadsom z Ministerstva energetiky a klimatických změn.

„Velká Británie byla vždy mezi nejlepšími na světě, co se týče ochrany životního prostředí při rozvoji průmyslu.“ 

Andrea Leadsom dále sdělila, že nabyté zkušenosti budou využity při bezpečném rozvoji „břidlicového“ odvětví, které vytvoří mnoho pracovních míst a zajistí lepší energetickou bezpečnost.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *