Domů
Energetický dvoutýdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. ČEPS využila v prvním čtvrtletí nové regulační PST transformátory ve 48 dnech

Regulační PST transformátory ČEPS. Zdroj: vlastní

Český provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s. využil v prvním čtvrtletí letošního roku nové PST (Phase Shifting Transformers) transformátory regulující toky elektrické energie z východní části Německa ve 48 dnech. Toky na hranicích s Německem regulují prozatím dva PST transformátory, které byly spuštěny v polovině ledna. Zbylé dva stroje mají být spuštěny do konce června. 

První dva z plánovaných čtyřech regulačních PST transformátorů, které byly spuštěny v polovině ledna, využila ČEPS v prvním čtvrtletí celkem ve 48 dnech. I díky využití PST transformátorů nemusel český provozovatel přenosové soustavy využívat jiných nákladných nápravných opatření pro udržení stability sítě a ušetřil až desítky milionů korun.

2. Virus, který zřejmě napadl energetiku Ukrajiny, umí ovládat spínače a jističe

Vedení VVN

Dvě antivirové bezpečnostní firmy, slovenský ESET a americká Dragos, analyzovaly škodlivý kód, který může narušit chod důležité infrastruktury. Společnosti dnes informovaly, že tento nebezpečný virus dokáže v počítačích rozvodných sítí vypínat dodávky elektrického proudu.

Analýzy škodlivého programu, jenž ESET detekoval jako Win32/Industroyer, ukázaly, že loni v prosinci měl na svědomí výpadek elektrické energie v ukrajinské metropoli Kyjevě. Pozměněné formy tohoto malwaru by ale podle odborníků dokázaly zaútočit i na jinou infrastrukturu.

3. Investorem nového jaderného bloku má být podle premiéra ČEZ, nebo stát

Jaderná elektrárna Dukovany

Investorem nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měla být firma ČEZ, anebo stát. Počítají s tím tři varianty možného financování výstavby, které byly vybrány na dnešním zasedání Stálého výboru pro jadernou energetiku v Dukovanech. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Finální variantu by podle premiéra měla vláda vybrat nejpozději na jaře 2018.

„Výbor dneska schválil tři prioritní varianty, které budou dále analyzovány a rozpracovány,“ řekl Sobotka.

4. V Německu přibylo za půl roku 104 km přenosového vedení, dalších téměř 7000 ještě zbývá

Venkovní elektrické vedení

Německé nejvýznamnější vedení vysokého napětí se za poslední čtvrtletí loňského roku a letošní první čtvrtletí rozrostlo o 104 km. Jedná se o dvě nadprůměrná čtvrtletí, jelikož od roku 2015 přibývá v průměru kolem 33 km vedení vysokého napětí za čtvrtletí. 

Na výstavbu přenosového vedení v Německu je již delší dobu nahlíženo s velkým očekáváním. Je totiž zřejmé, že dokud nebude vedení u našich sousedů posíleno, nebude možné dále rozvíjet obnovitelné zdroje energie podobným tempem jako v minulých letech.

5. Dostavba rozestavěné elektrárny v Turecku by mohla stát přes 3 miliardy

Turecká elektrárna Yunus Emre

Strojírenská skupina Vítkovice je schopna v horizontu deseti až 12 měsíců dokončit problémový projekt hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya Enerji Elektrik v Turecku. Dostavba elektrárny by ale mohla přijít až na více než tři miliardy korun. Vítkovice proto hledají investory, kteří by mohli elektrárnu převzít. Už mají několik zájemců. ČTK to řekl řekl generální ředitel mateřské společnosti Vítkovice, a. s., Libor Witassek. Původně měl projekt hodnotu zhruba 12 miliard korun.

Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering (VPE), jež byla hlavním dodavatelem. Elektrárna se začala stavět před pěti lety, ale dosud nefunguje. Uhlí totiž neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Situaci ztěžuje skutečnost, že po loňském pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu. Úvěr na výstavbu elektrárny, který pokryl investici turecké společnosti, poskytla státní Česká exportní banka (ČEB). Pojistila jej státní pojišťovna EGAP.

6. Teplota se může do 2050 zvednout i o 4 °C oproti předindustrialní době, varuje odborník

Těžba ropy v Arktidě

Vládě bude do konce června předložena koncepce na ochranu před následky sucha na území České republiky. Jde o materiál, jenž je součástí strategie boje proti dopadům sucha. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl jeden z autorů návrhu koncepce Pavel Punčochář z ministerstva zemědělství. Podle něho se průměrná teplota může do roku 2050 zvýšit až o čtyři stupně Celsia proti předprůmyslové době, tedy zhruba polovině 19. století.

„Tím by se výpar území mohl zvýšit až o 100 procent, proto je nutné budovat i větší vodní zdroje jako víceúčelové nádrže. Zbytek opatření může sucho omezit, ale ne jej překlenout,“ řekl Punčochář ČTK.

7. PG&E a BMW rok a půl regulovali zatížení sítě pomocí elektromobilů

Americká společnost Pacific Gas and Electricity Company (PG&E) v pilotním projektu společně s BMW úspěšně otestovala využití baterií elektromobilů k vyrovnávání zátěže v síti. Celkem se do projektu zapojilo 100 elektromobilů od BMW a bateriové úložiště, které dohromady přijímaly požadavky na omezení výkonu až o 100 kW.

Vliv očekávaného boomu elektromobility není spojován pouze se zvýšením nároku na výrobu elektřiny a snížením emisí, které jsou kvůli dopravě vypouštěny do ovzduší. Možností je i využívat elektromobily k vyrovnávání zátěže v síti, zejména díky možnosti ovlivnit dobu, ve které bude elektromobil nabíjen.

8. ČEZ: Najít projekt v oblasti OZE pro investici je stále složitější

Větrné elektrárny Siemens

Najít dobrý projekt v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE), do kterého by bylo možné investovat, je v současnosti stále složitější. Na diskusním setkání o obnovitelných zdrojích v Praze to dnes řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Na trhu OZE podle něj přibyli noví hráči. Pleskač v energetické firmě působí jako ředitel divize nová energetika a distribuce.

„Dnes se nám do obnovitelných zdrojů tlačí finanční investoři, investují nám tam penzijní fondy. Jsou to investoři, kteří mají výrazně nižší požadavky na návratnost, než má třeba skupina ČEZ, takže vytváří velké konkurenční prostředí, přeplácí ty projekty. Je pro ně akceptovatelná návratnost dvě až tři procenta, což je návratnost, se kterou by nás naši akcionáři nepochybně z projektů v OZE vyhnali,“ uvedl Pleskač.

9. Vláda schválila surovinovou politiku nerostných surovin

Korečkové rypadlo v lomu ČSA. Autor: Jirka Dl

Vláda dnes schválila surovinovou politiku ČR v oblasti nerostných surovin. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), podle něhož je dokument vytvořen na období zhruba 15 let. Úřad v něm mimo jiné navrhuje zpracovat materiál, týkající se takzvaných moderních high-tech surovin na území Česka. Jako příklad takové suroviny MPO označuje lithium.

Resort dnes uvedl, že schválená surovinová politika se zaměřuje mimo jiné na oblast vědy a výzkumu, nové dobývací metody nebo hledání nových druhů surovin a jejich využití.

10. Rolls-Royce zpracovává své plány na malé modulární reaktory

Rolls-Royce. Autor: Rolls-Royce

Malé modulární reaktory (SMR) nabízí Velké Británii významné socio-ekonomické výhody, ze kterých by země těžila dalších 100 let, tvrdí John Molyneux ze společnosti Rolls Royce. Dnešní vláda se ale musí rozhodnout, jak chce v tomto projektu pokračovat.

Technologický ředitel Rolls Royce, John Molyneux poskytl informace  o novém reaktorovém designu společnosti Rolls Royce a dalších krocích při jeho vývoji ve svém projevu na akci „European Young Nuclear Generation Forum“ v Machesteru, kterou pořádá Evropská nukleární společnost a Britský jaderný institut.

Téma

Předpokládaný rozmach elektromobilů vyvolává obavy z nedostatku dodávek lithia

Akumulátory od společnosti Daimler. Zdroj: Mercedes-Benz

Mezi analytiky a některými výrobci automobilů vzrůstá obava, že produkce lithia nebude schopna držet krok s poptávkou. Spekuluje se o pokračujícím růstu cen lithia a rozmachu investic výrobců baterií a elektromobilů do těžebních společností pro zajištění dodávek.

„Nastal obrat. Existuje mnohem větší konsensus, co se týče poptávky, o poptávce již ani nevedeme diskusi. Přesouváme se k nabídce a otázce toho, zda my jako průmysl jsme ji schopni pokrýt.“ říká John Kanellitsas, místopředseda v těžební společnosti Lithium Americas, která v Argentině vyvíjí projekt na produkci lithia.

Podíl OZE v roce 2040? Predikce budoucího vývoje energetiky jsou jako noc a den

Větrné turbíny, Čína

Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě světové elektřiny v roce 2040? S turbulentním vývojem energetiky v posledních letech velmi složitá otázka. Predikce věhlasných světových agentur a energetických hráčů se výrazně liší.

Predikce agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) předpovídá v roce 2040 podíl větrných a solárních elektráren na výrobě elektřiny na světě ve výši 34 %. V současné době přitom tyto zdroje vyrábějí 5 % světové elektřiny. Naproti tomu ropný gigant ExxonMobil ve své poslední predikci očekává podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) vyjma vodních elektráren na výrobě elektřiny v roce 2040 ve výši 11 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se