Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Rolls-Royce: Naše malé reaktory mohou vyrábět elektřinu za podobnou cenu jako offshore VtE

Malý modulární reaktor - Rolls-Royce. Zdroj: www.theengineer.co.uk

Malé modulární reaktory z dílny britského konsorcia Small Modular Reactor (SMR), jehož členem je také Rolls-Royce, mohou dodávat elektřinu za cenu srovnatelnou s cenou elektřiny z offshore větrných elektráren. Rolls-Royce ve své úterní tiskové zprávě uvedl, že by se cena elektřiny z jejich SMR mohla pohybovat kolem 60 £/MWh. Konsorcium zároveň upozornilo britskou vládu na obrovský globální potenciál tohoto odvětví, který odhaduje na 65 až 85 GW do roku 2035.

Britský průmysl má díky malým modulárním reaktorům podle konsorcia, jehož členy jsou kromě Rolls-Royce také společnosti Amec Foster Wheeler, Arup, Laing O’Rourke a Nuvia, obrovskou příležitost poskytovat bezpečnou, spolehlivou a konkurenceschopnou dodávku elektřiny v následujících desetiletích. Ta bude potřeba, jelikož Spojené království plánuje ve 20. letech odstavit všechny uhelné elektrárny a značnou část jaderných elektráren.

2. Cena elektřiny na následující rok překonala 35 €/MWh, za poslední měsíc vzrostla o 10 %

Cena elektřiny base load (základní zatížení) na následující kalendářní rok za poslední měsíc vzrostla o zhruba 10 %. Hlavními důvody růstu ceny v posledních týdnech je zejména růst cen uhlí, emisních povolenek a přetrvávající nejistoty ohledně provozu francouzských jaderných reaktorů.

Ještě v polovině května se cena elektřiny na následující kalendářní rok pohybovala těsně nad hranicí 29 EUR/MWh. Včera byla cena uzavřena na 35,6 EUR/MWh. Nejvyšší nárůst zaznamenala za poslední měsíc, kdy si připsala zhruba 3 EUR/MWh.

3. Němečtí Zelení jsou ochotní jít do vlády, jen pokud se uzavře 20 uhelných elektráren

Strana zelených v Německu v pondělní oznámila, že uzavření 20 nejvíce znečišťujících uhelných elektráren bude podmínkou pro případný vstup strany po volbách do koalice se stranou Angely Merkelovou.

Zástupce Zelených Cem Ozdemir řekl, že by chtěl ukotvit boj proti změně klimatu jako základní “filozofii” příští německé vlády. Podle volebních průzkumů v zemi opět vyhraje Angela Merkel. Odhady se pohybují okolo 38 %, CDU tedy bude pravděpodobně po volbách, které proběhnou na konci září, hledat koaliční partnery a jednou z možností je i koalice se Stranou zelených a liberální FDP.

4. První off-shore větrný park na světě byl zcela demontován (video)

Dánská společnost DONG Energy oznámila, že její větrný park Vindeby, který byl prvním off-shore parkem na světě, byl v minulých dnech zcela demontován.

DONG založila větrný park Vindeby jako demonstrační projekt, který měl dokázat možnost výstavby a provozu větrných elektráren na moři. Nyní, po 25 letech provozu parku, bylo demontováno všech 11 větrných turbín. Lopatky, gondoly a stožáry byly jednotlivě odmontovány pomocí mobilního jeřábu a umístěny na přistavenou loď. Betonové základy byly odstraněny pomocí hydraulických bouracích nůžek, hydraulickým kladivem a frézovacími stroji.

5. Britské offshore větrníky snížily cenu na polovinu, analytiky cena překvapila

Výstavba offshore větrné elektrárny. Zdroj: .vanoord.com

Nové kolo aukcí pro některé obnovitelné zdroje ve Velké Británii srazilo jejich požadovanou cenu o více než padesát procent. Nové offshore větrné elektrárny si v rámci aukce řekly o strike price 57,5 £/MWh. Jedná se o srovnatelnou cenu s novými paroplynovými cykly. V rámci aukce získal podporu i největší projekt offshore farmy světa.

Překvapivé výsledky poskytla poslední britská aukce, kde se udělovaly dotace pro nové projekty OZE v podobě Contract for Difference (CfD). Zatímco analytici předpokládali, že se minimální cena podpory bude pohybovat mezi 60 – 75 £/MWh, cena se zastavila až na hodnotě 57,5 £/MWh.

6. Loni se postavilo nejméně jaderných elektráren za posledních 10 let

Loni se postavilo nejméně atomových elektráren za deset let, jen tři na celém světě. Na vině je rostoucí cena elektřiny z jádra a havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Vyplývá to z průzkumu o stavu světového jaderného průmyslu (WNISR), jehož autorem je nezávislý energetický expert Mycle Schneider. Před katastrofou ve Fukušimě se v roce 2010 postavilo rekordních 15 atomových elektráren. Méně elektráren vzniká i v jejich budování dříve velmi aktivní Číně.

V roce 2013 se na světě postavilo už jen deset jaderných elektráren, osm v roce 2015, tři v roce 2016 a jen jedna v první polovině letošního roku.

7. MPO plánuje analýzu možností akumulace energie v ČR

Bateriové úložiště Zdroj: http://aesenergystorage.com/

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá analýzu možností akumulace energie v Česku. Dokument by měl mimo jiné nastínit formu podpory ze strany státu. Na dnešní diskusi o moderní energetice v ČR to uvedl ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Při tvorbě materiálu chce MPO spolupracovat s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a oborovými organizacemi. Do příští novely energetického zákona chce ministerstvo zakotvit úlohu bateriových systémů, dodal.

„Musíme vytvořit pravidla. V akumulaci nás praxe začíná předbíhat, protože už existují záměry společností na výstavbu velkých akumulátorových stanic. A pardon, ani ERÚ, ani my v současné době nevíme, jak k tomu přistupovat. A to například z pohledu naprosto formálního, a to je licenčního,“ doplnil ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva Ladislav Havel.

8. V ČR za první pololetí meziročně vzrostla těžba hnědého uhlí a výroba koksu

Těžba uhlí RWE

V Česku se v prvním pololetí vytěžilo 19,3 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o 3,9 procenta více. Proti stejnému období roku vzrostlo také množství vyrobeného koksu, a to o 14,2 procenta na 1,2 milionu tun. Objem vytěženého černého uhlí naopak klesl. Vyplývá to z aktuálních dat ministerstva průmyslu a obchodu.

Analytik Petr Hlinomaz ČTK řekl, že koks zažil bouřlivé druhé čtvrtletí, kdy ho bylo na světovém trhu nedostatek. Důvodem byl dopad cyklónů v Austrálii na tamní těžbu.

9. Škoda vzniklá loňským požárem v elektrárně Chvaletice vyčíslena na 139 mil. Kč

Elektrárna chvaletice

Kvůli loňskému požáru v elektrárně Chvaletice policie obvinila dva muže ve věku 31 a 60 let z obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské policie Eva Maturová. Podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase byli oba obvinění zaměstnanci externí firmy, která v areálu pracovala.

Původně se škoda předběžně odhadovala na 50 milionů korun. „V celkové sumě je částečně zahrnut i ušlý zisk,“ řekl ČTK Pavlas.

10. Polský ministr energetiky chce mít první jadernou elektrárnu do 2029

Polsko by mohlo do roku 2029 spustit první blok plánované jaderné elektrárny. Ministr energetiky Polska Krzysztof Tchorzewski to prohlásil minulý týden. Zároveň oznámil, že v současnosti probíhající projekty v uhelném sektoru jsou poslední investicí a žádné nové uhelné elektrárny již budovány nebudou.

Polsko projekt oznámilo v roce 2009, nicméně od té doby se setkává s mnohými zpožděními. V únoru 2017 byl projekt dokonce oficiálně pozastaven. Pozastavení bylo způsobeno poklesem veřejné podpory zejména kvůli klesajícím cenám elektřiny a kvůli havárii v japonské jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011.

Téma

EU plánuje zavést postupné snižování minimální dovozní ceny čínských panelů

fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater

Evropská unie plánuje zavést systém postupného snižování minimální dovozní ceny solárních panelů vyrobených v Číně. Minimální dovozní cena bude snížena každé 3 měsíce a tržní ceny by měla dosáhnout v září roku 2018. Proti snižování dovozních cen se staví evropští výrobci panelů, kteří tvrdí, že opatření zapříčiní zrušení mnoha pracovních míst v tomto odvětví, naopak dovozci panelů a developeři solárních projektů tvrdí, že ceny nejsou snižovány dostatečně rychle.

Členské státy EU ve čtvrtek projednaly návrhu Evropské komise zavést nový postup pro stanovení minimální dovozní ceny solárních panelů vyrobených v Číně. V rámci nového systému, který původně navrhla Evropská komise v červenci, EU již nebude používat index Bloomberg pro stanovení budoucí minimální ceny, ale minimální dovozní ceny solárních článků a panelů budou postupně snižovány na základě indexu Taiwan PVInsight až do září 2018, kdy by měla být opatření odstraněna a mělo by být dosaženo tržní ceny.

Brazílie a Čína rozšiřují spolupráci v jaderné energetice

Memorandum o pochopení (MoP) pro budoucí rozvoj spolupráce v jaderné energetice bylo podepsáno mezi čínskou společnost CNNC (China National Nuclear Corporation) a Brazilskou energetickou Eletrobras, která je dceřinou společností Eletronuclear. Smlouva zahrnuje dokončení 3. bloku JE Angra a případné následující projekty.

K podpisu MoP došlo 1. září předsedou představenstva CNNC Wangem Shoujunen, ředitelem pro zahraniční činnosti Eletrobras, Pedrem Luizem de Oliveirou Jatobá a výkonným ředitelem Electronuclear, Brunem Campos Barrettem. Zástupci společností podepsali memorandum v Pekingu v rámci setkání čínského prezidenta Xi Jinpinga a prezidenta Brazílie, Michela Temera.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *