Dánská společnost DONG Energy oznámila, že její větrný park Vindeby, který byl prvním off-shore parkem na světě, byl v minulých dnech zcela demontován.

DONG založila větrný park Vindeby jako demonstrační projekt, který měl dokázat možnost výstavby a provozu větrných elektráren na moři. Nyní, po 25 letech provozu parku, bylo demontováno všech 11 větrných turbín. Lopatky, gondoly a stožáry byly jednotlivě odmontovány pomocí mobilního jeřábu a umístěny na přistavenou loď. Betonové základy byly odstraněny pomocí hydraulických bouracích nůžek, hydraulickým kladivem a frézovacími stroji.

“Je to poprvé, kdy demontujeme off-shore větrný park, ale naštěstí jsme mohli využít našich rozsáhlých zkušeností z výstavby větrných elektráren a servisních prací na moři.”  Leif Winther, vedoucí vývojář DONG Energy

Winther dále uvedl, že pro demontáž bylo potřeba získat mnoho povolení. Mnoho komponent bude dále použito jako náhradní díly pro další parky ze stejné éry, které jsou stále v provozu. Lopatky budou použity pro vývoj konceptu hlukové bariéry, který probíhá v laboratoři DTU Risø. Jedna z turbín bude exponátem v dánském muzeu energetiky.

Během své existence vyrobilo 11 turbín parku Vindeby 243 GWh energie. Každá z turbín měla instalovaný výkon 0,45 MW, přičemž rozpětí lopatek bylo 17 metrů a výška jednotlivých elektráren byla 37,5 metrů. Ve videu společnosti DONG Energy je možné sledovat zrychlený průběh demontážních prací.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *