Domů
Energetika v ČR
ERÚ: Ceny energií nad vládními stropy má zafixováno 4,2 % domácností a firem
Elektroměr
Elektroměr

ERÚ: Ceny energií nad vládními stropy má zafixováno 4,2 % domácností a firem

Nad úrovní vládního cenového stropu pro elektřinu a plyn má v současné době smluvně zafixované ceny energií 4,2 procenta domácností a podnikatelů. Na počátku příštího roku, pokud cenový strop přestane platit, by jim tak kvůli tomu mohly skokově stoupnout platby za elektřinu a plyn. Týká se to 367.000 odběrných míst, z toho 326.000 patří domácnostem, uvedl v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ) s odvolání na svůj průzkum mezi dodavateli energií. Úřad současně vyzval spotřebitele, aby se co nejdříve snažili získat u dodavatelů nižší ceny.

Vláda zavedla cenové stropy na elektřinu a plyn kvůli prudkému zdražení komodit na trhu během loňské energetické krize. Stropy byly stanoveny na 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce do konce letošního roku. O jejich platnosti pro příští rok vláda zatím definitivně nerozhodla, předpokládá se však, že budou zrušeny.

„Alespoň některé smlouvy s cenami elektřiny nebo plynu zafixovanými nad současnými cenovými stropy, jejichž platnost přesahuje období zastropování, má ve svém portfoliu většina z dotázaných dodavatelů. Celkově se jedná o 367.000 odběrných míst, tedy o 4,2 procenta z celkového počtu 8,94 milionu odběrných míst v České republice,“ uvedl ERÚ.

Podle jeho předsedy Stanislava Trávníčka většina dodavatelů už oslovila nebo v brzké době plánuje oslovit s nižší nabídkou ty zákazníky, kteří mají ceny sjednané nad cenovými stropy. V této souvislosti apeloval na spotřebitele, aby na takové nabídky včas reagovali. „Spotřebitelům, kteří mají cenu zafixovanou nad cenovými stropy a dodavatel je dosud nekontaktoval, jednoznačně doporučujeme, aby se na něj obrátili sami, a to co nejdříve. Díky aktivnímu přístupu mohou získat nižší cenu u současného dodavatele, nebo přejít včas k dodavateli novému, i kdyby to mělo znamenat, že za předčasné ukončení smlouvy zaplatí sankci,“ doplnila členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

Ilustrační foto

Podle zjištění úřadu o úpravě fixovaných smluv a snížení cen neuvažuje jen malá část dodavatelů, do 10.000 odběrných míst. Někteří z nich mají obavy z porušení povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře, jiným v tom údajně brání smlouvy se zprostředkovateli, které jim zakazují oslovit zákazníky přímo. Pro některé jsou překážkou pro změnu smluv i podmínky soutěží, ve kterých dodavatelé vysoutěžili dané kontrakty.

Z nedávno zveřejněného průzkumu agentury Ipsos vyplynulo, že zhruba dvě pětiny lidí dosud nezaznamenalo informaci o možném zrušení stropů na konci roku. Více než polovina tuzemských spotřebitelů se ale následku ukončení cenového stropu energií obává. K případným změnám dodavatele jsou však Češi podle průzkumu spíše konzervativní. V současné době o ní uvažuje 17 procent spotřebitelů, kteří jako hlavní důvod většinou uvádí nevýhodnou nabídku stávajícího dodavatele.

Informace, rady nebo praktické tipy související se změnou dodavatele energií najdou lidé na webu ERÚ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se