Domů
Energetika v ČR
ERÚ ve čtvrtek představí konečnou podobu regulovaných cen energií pro příští rok
Zdroj: ČEPS

ERÚ ve čtvrtek představí konečnou podobu regulovaných cen energií pro příští rok

Energetika v ČR
37 komentářů
29. listopad 2023, 18:48
ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek představí konečnou podobu regulované složky energií pro příští rok. V návrhu, který vydal před měsícem, úřad počítal se zvýšením regulované části elektřiny pro domácnosti o 71 procent, což by znamenalo zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. U plynu činilo navrhované zvýšení o 39 procent, což by navýšilo cenu plynu zhruba o 125 Kč za MWh. Konečná podoba by ovšem mohla být mírně jiná, ERÚ podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) v posledních týdnech našel úspory za tři miliardy korun, což by mohlo růst regulovaných cen oproti návrhu o jednotky procent snížit. Podle analytiků si i přesto lidé za elektřinu v příštím roce zřejmě připlatí.

Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny tvoří u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky elektřiny na konečné ceně nižší.

Důvodem tak vysokého nárůstu je podle ERÚ zejména přenesení části plateb na odběratele, které letos kvůli energetické krizi dotoval stát. Jde především o poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE), dále náklady na technické ztráty v přenosové a distribuční soustavě nebo náklady na podpůrné služby. Roli také hraje snížení regulované složky na letošní rok.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se koncové ceny elektřiny pro většinu zákazníků i přes chystané velké zvýšené regulované složky oproti letošku příliš nezmění, připustil možné zvýšení maximálně o jednotky procent. Zdůvodnil to zlevňováním ze strany dodavatelů, které podle něj nárůst regulovaných cen vyváží. Podle analytiků si ovšem většina odběratelů v Česku v příštím roce za elektřinu oproti letošnímu roku připlatí. Jak výrazně, bude záležet na dalším vývoji obchodních cen elektřiny.

Zemní plyn
Ilustrační foto

Ještě výrazněji by regulovaná část energií měla vzrůst u velkých odběratelů. Na konci října ERÚ navrhoval růst regulované části elektřiny na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. V případě plynu úřad navrhoval pro velkoodběratele nárůst o 42,5 procenta, v přepočtu asi 63 Kč za MWh.

Návrh tvrdě kritizovali zástupci průmyslu a podnikatelů. Podle Hospodářské komory ČR by to znamenalo až ztrojnásobení nákladů tuzemských průmyslových firem na energie, což by mohlo ohrozit jejich konkurenceschopnost v zahraničí. Dalším negativním důsledkem by podle firem byl opětovný růst inflace.

Ministr Síkela minulý týden řekl, že ERÚ našlo ve svém návrhu úspory za tři miliardy korun, což by mohlo vést k úpravám návrhu. Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohana jde však o úspory ve výši zhruba tří procent z celkového objemu plateb. „Bude spíše politické rozhodnutí, kterému segmentu odběratelů se uleví,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
Pravoslav Motyčka
29. listopad 2023, 19:12

ERU samozřejmě nemůže dělat nic jiného než cenu distribuce rozdělit mezi odběratele , to je jasné. Problém je v tom , že ERU nevhodnými sazbami způsobuje vyšší odběrové špičky a to vede k tomu, že cena distribuce je celkově vyšší. Toto způsobil sám ERU zúžením sazeb , kdy máme sazbu akumulační nebo topnou. Přitom z hlediska využití sítě se jako topná sazba nabízí 12 hodinová , kdy majitel by dobře využil nižší cenu elektřiny třeba i díky OZE , nebyla by pro každého vhodná , ale třeba pro zateplené domy vytápěné podlahovým topením s TČ naprosto ideální. Tím by se samozřejmě vyrovnala odběrová křivka a klesly by ceny i ostatním odběratelům ale také by někteří poskytovatelé regulace přišly o kšefty.....

intfor
29. listopad 2023, 21:11

Strukturu distribučních tarifů a poplatků by bylo vhodné změnit. Ale jak to myslíte s tou 12 hodinovou sazbou a OZE? Výroba z FVE je v zimě minimální a nehraje v těchto úvahách roli, navíc nízká spotřeba je v noci. Pro distribuci (i spotřebu) bude špička v zimě. A vítr zase má takovou proměnlivost, že to nelze předem sloučit s 12 hodinovou fixní distribuční sazbou. Takže ano, lze zavést 9 hodinovou distribuční sazbu pro vytápění staveb s dobrou akumulací, která bude mít levnější náklady v noci, ale nebude to spojené s OZE, nevyjde to na 12 hodin.

Roman Kosařík
30. listopad 2023, 11:42

Pojďme vzít tu reformu distribučních tarifů hezky od podlahy a každému s 4Q elektroměrem počítat poplatky za distribuci podobně jako cena za obchodní složku u spotu - dynamicky na základě jeho využití sítě v dané hodině. Žádné předpotopní sazby, žádné platby za jistič či podobné blbosti. Bude platit jednoduchá rovnice: čím víc spotřebuješ v době nadvýroby či dodáš do sítě v době nedostatku, tím víc za distribuci ušetříš. Moc revoluční? Stejně to tak jednou skončí.

Emil
30. listopad 2023, 12:28

V Německu je už přesně tenhle způsob plateb distribučních poplatků na stole.

intfor
30. listopad 2023, 13:01

Poplatky za distribuci dle hodinového využití klidně, to smysl dává. Platba za "jistič" ale není nesmyslná, protože pokud si nechám připojit místo a nebudu posílat a odebírat nic, tak náklad nebude nulový. I samotné připojení a možnost okamžitého odběru má svou podstatnou cenu. Například u garáže, u které rozsvítím žárovku a pustím vrtačku na celkově 10 hodin ročně, ale síť musí kvůli mně někdo udržovat.

intfor
29. listopad 2023, 21:32

2022

maximum: 11 649 MW dne 14. 12. 2022 v 14:00 hod.

minimum: 4 689 MW dne 7. 8. 2022 v 6:00 hod.

Kurz
30. listopad 2023, 08:58

Snížený odběr dlouhodobě by měl smysl nastavit na 22:00-6:00.

Jak je ale čím dál více chytrých elektroměrů, tak tarif reflektující aktuální přebytky bude ideál.

Tomáš Kostečka
30. listopad 2023, 09:55

Mám dům z roku 1943 stavěný jako letní byt. Místo Kladno.

Sedlová střecha, 140 mm krokve. Dvojdomky ve stejné čtvrti.

Před cca 10 lety vyměněna okna, zateplena střecha 140+50 vata, tak kde je podkroví, jinak 140mm mezi krokve.

Obvodové zdi pálená červená cihla+struskocementová cihla.

Obálka nezateplena, je nutné použít provzdušněnou fasádu z vaty o rozměru 150-200mm.

Cena před třemy lety 500K, dnes absolutně neodhadnu.

Spotřeba pro vytápění a TUV je 25 MWh v plynu. Sousedi mají okolo stejně, tedy pkud netopí jen na 20*C.

Letos jedu prvně na zkoušku s TČ. 300L AKU mě vydrží nabitá cca 5 minut než opět najede TČ.

Mám FVE na střeše, virtuálku v zádech, ale spotřeba odkládat nejde pro topení, jen TUV by odložit šla.

Myslím, že takových domů je spousty. Zateplení je sice řešení (dostanete se tak do skupiny D), ale za jakou cenu. NZU je směšná.

Honza Nedvěd
30. listopad 2023, 10:29

Cena solární elektřiny je levnější než distribuční složka. Tak opravdu nevím, jak bude JE konkurovat. To chci vážně vidět ? ale k smíchu to nebude, sanovat se to bude samozřejmě z veřejných prostředků. Neschopnost zúčastněných činitelů pochopit i ty nejjednodušší souvislosti je prostě neuvěřitelna.

Emil
30. listopad 2023, 10:44

Na zakázníky kteří si vystačí s elektřinou jen když svítí slunce ani necílí.

Honza Nedvěd
30. listopad 2023, 11:41

Takovýchto hloupych komentářů je plný celý internet, to umí napsat každý. Vy znáte nějakého vlastníka FVE, který má spotřebu jen když svítí? Nebo dokonce má přístup k ee jen když svítí sluníčko? Takových asi moc nebude, že? Tak to musí být pro vás asi záhada, co? Úplně neřešitelna. Jak pak to asi dělají, co? Přijdete na to?

Emil
30. listopad 2023, 12:26

Právě že neznám, naopak každý koho znám tu distribuci platí stejně, a zrovna tak platí silovou elektřinu z centrálních zdrojů, převážně právě tu co se prodává v základním zatížení, tak bych se neobával o to "jak bude JE konkurovat". Nehledě na to že domácnosti nejsou zdaleka jediní spotřebitelé elektřiny.

V hlouposti komentáře jsem se jen snažil přiblížit tomu vašemu, ale teď vidím že mám ještě co dohánět.

hlpb
30. listopad 2023, 12:58

Jen jsi Emile zapomněl dodat, že od cca března do září, majitelé střešní FVE s baterií rozhodně distribuci a silovou elektřinu neplatí, naopak přebytky prodávají do sítě. A tvoje představa, že střešní FVE se týká jen RD, je mimo mísu. Naopak firmy ve velkém instalují střešní FVE, po růstu regulované ceny, která se dotkne firem mnohem více, ten zájem o vlastní zdroj FVE mezi firmami roste. Už letos firmy vybudovaly několik velkých střešních FVE. Namátkou Škoda Auto 2 MW, Zentiva 1 MW, Kongresové centrum 1 MW a desítky dalších. A toto je pouhý začátek toho co v následujících letech nastane. CTP buduje 10 MW, plán je do roku 300 MW.

Jiří Kala
30. listopad 2023, 14:52

V případě, že máte bateriové úložiště je možné s FVE existovat bez připojení k síti. Snad až na několik málo dní v prosinci/lednu.

Emil
30. listopad 2023, 14:57

Pak ale zase ani zdaleka neplatí původní premisa, že "Cena solární elektřiny je levnější než distribuční složka."

Xoor
30. listopad 2023, 17:16

@Jiří Kala několik málo dní? Další průměrovač.

Honza Nedvěd
30. listopad 2023, 20:47

Emil jen řekl, že jaderná, energetika necili na zákazníky, kteří neexistují. Tak to je ovšem hluboké moudro. Dekujeme. Ovšem vyhl se odpovědi na původní otázku. Jak chce centralizovana energetika konkurovat.

intfor
30. listopad 2023, 21:10

To záleží na tom jak bude nastavené prostředí. Pokud dostane JE státní garanci ceny, nebo jiné podpory jako dostávají jiné zdroje, tak to asi půjde. Pokud by měla konkurovat jen FVE na trhu, tak také snadno. Asi by se rychle ukázalo, že lidé potřebují elektřinu i v zimě a dokonce více než v létě, takže klidně mohou být ceny v létě nulové a v zimě trojnásobné a bez dotací to neustojí FVE. Pokud by měla tržně konkurovat kombinaci například FVE + VtE + plyn, tak to asi dnes nikdo neví, protože je prostředí tak pokřivené, že dnes není jasné, co který zdroj vlastně stojí a co by na trhu uspělo.

Emil
30. listopad 2023, 21:34

Bláho, já jsem nic takového dodat nezapomněl, protože to ani není pravda. "Představa, že střešní FVE se týká jen RD" je možná "mimo mísu", ale rozhodně není moje, tohle tvrzení jste si vymyslel vy sám, já jsem nic takového nepsal.

Pane Nedvěde, vůbec nemáte zač, protože s těmi zákazníky kteří neexistují jste přišel vy sám. Žádné odpovědi na původní otázku jsem se nevyhnul, protože věta "Tak opravdu nevím, jak bude JE konkurovat" ani žádnou otázkou není.

Baton David
30. listopad 2023, 15:50

Pokud zrovna nesvítí tak si pan Nedvěd odebere energii ze zásuvky, tam je jí přece dostatek, nepotřebujeme žádné zlé jaderné elektrárny, a kdyby bylo nejhůř tak může pan televizi sledovat při svíčkách

intfor
30. listopad 2023, 10:53

Část to nechápe a přesto do toho chce mluvit a část to naopak chápe dobře a má vedlejší zájmy.

Náklad sitribuce se zapojením nestabilních zdrojů rostou Mění se směry toků, takže je potřeba budovat nová vedení. Náklady na regulaci sítě rostou. Takže není divné, že distribuční složka ceny roste.

Pokud jde o tu silovou složku, tak část zdrojů je významně dotována ať už finančně, tak dalšími podmínkami a zatím minimálně pro většinu domácností existují dlouhodobé ceníky, které vůbec nezohledňují to, že cena elektřiny bude nízká v letním poledne a velmi vysoká v zimě. Stejně tak i cena distribuce by měla být složena z fixní ceny, nízké ceny za distribuci v létě a vysoké ceny za distribuci v zimě.

hlpb
30. listopad 2023, 11:35

Zvyšování ceny regulované složky bude mít za následek ještě větší zájem o střešní FVE jak RD, bytových domů a v následujících letech hlavně firem. Protože se zkracuje návratnost investice do FVE, a samovýroba je jediný způsob jak snížit platby za elektřinu. Neskutečně naroste podíl samovýrobců na spotřebě elektřiny od března do září. Už v roce 2025 bude FVE od 12-16 v létě pokrývat cca 60% spotřeby v ČR. Aktuálně je v ČR nainstalováno cca 200 000 střešních FVE. Zatím většinu samovýrobců tvoří RD, nyní se velká část firem pouští do střešních FVE na svých halách. Např. největší firma na skladové haly CPT má vy výstavbě několik střešních FVE o celkovém výkonu 10 MW. Do roku jen tato jedna firma, chce mít FVE na svých střechách celkovém výkonu 300 MW. Bude zajímavé sledovat, co obrovský boom FVE v celé Evropě udělá s velkými zdroji. Jen v následujících 3 letech v Evropě bude nainstalováno 200 GW nových FVE, které vyrobí nových 200 TWh = 25 nových jaderných bloků.

intfor
30. listopad 2023, 18:02

A to bude mít zase vliv na další nárůst distribučních sazeb. Kvůli regulacím sítě, platbám za vypnuté FVE, držení záloh, kvůli dotacím OZE. Kvůli snižování odběrů mimo špičku, rozuměj snižování odběrů ze sítě v létě, a proti tomu nutnost udržovat kapacitu sítě pro zimní špičky, kdy budou odebírat i majitelé FVE.

hlpb
1. prosinec 2023, 09:33

Přesně tak, postupně distribuční sazba bude bude mít rozhodující podíl na celkové ceně za energii. Další zdražení samozřejmě povede k ještě většímu počtu samovýrobců. V nedaleké budoucnosti se budou všechny budovy stavět již se střešní FVE, bude to přirozená součást každého projektu, podobně jako okna, nebo kanalizace. Dnes přijímaný zákon o komunitní energetice bude další zásadní akcelerátor pro rozvoj samovýrobců elektřiny.

Josef
30. listopad 2023, 18:54

Ti majitelé budou v létě dodávat a v zimě odebírat, ona to není jednosměrka

intfor
30. listopad 2023, 19:18

S rostoucím objemem FVE budou narůstat případy přebytku výkonu a odpojování zdrojů. Pokud se komukoli bude platit za odpojený zdroj, tak náklady porostou. Záleží na tom jestli bude muset majitel FVE mít na své náklady její zálohování. Pokud ne a zálohování musí zajistit v síti někdo jiný, nebo se bude dotovat, opět náklady porostou. Bude se muset udržet vedení k velkému nyní méně využívanému zdroji a k tomu zároveň posilovat vedení k těm milionům RD s FVE, aby se mohlo v polovině roku více přenášet od nich? Náklady porostou... V podstatě reálné nastavení nyní vede ke zvyšování nákladů na budování sítí, jejich regulaci, udržování rezerv.

Richard Vacek
30. listopad 2023, 12:52

Inspiroval bych se třeba Polskem. Ceny elektřiny tam mají dle eurostatu 3x nižší než u nás, stát dodavatelům elektřiny žádné kompenzace neplatí a tito přesto dosahují běžného zisku.

Michal K.
30. listopad 2023, 17:39

ale ti Poliaci to vazne maju nejake lacne. Pokial sa nemylim, 80% EE je z uhlia. A to maju zatazene povolenkami. Tak ako to, ze maju lacnu elektrinu ?

Viete to niekto vysvetlit ?

Xoor
30. listopad 2023, 20:58

Přesně, stále jsem se nedobral toho, proč se musela u nás zdražit distribuce o 700kč. Náš míx je mnohem zelenější. Instalací FVE 150000 vs 500000? navíc u nás je měřeno po fázích, takže opět menší nárok na distribuci. Slyším jen, že eru nic jiného nezbývalo a že je to zákonem......

hlpb
1. prosinec 2023, 09:36

Náš mix rozhodně zelenější není.

ČR podíl VTE + FVE = 4%

Polsko podíl VTE + FVE = 25%

Xoor
2. prosinec 2023, 08:44

Nějak vám vypadla voda a JE to je pěkných 48%. Tedy 52% vs 25%. Poláci stále vyrábí 70% v uhlí. Takže stále máme podstatně zelenější výrobu než oni.

Antonín Mikeš
30. listopad 2023, 22:26

Z distribučních poplatků se platí i ztráty v síti - drahá EE = drahé ztráty..

Xoor
1. prosinec 2023, 06:12

Dobře, může být, ale je to jen drobný argument. Ztráty v DS jsou cca 6%. To mi to zvýšení ceny nehraje v ceně.

Proč máme tak drahou elektřinu a vlatně obecně pořád (i před krizí) všechno, když jsme vývozci a měl by tu být převis nabídky? Ikdyž máme nemálo uhlí, některé EU země mají to uhlí ještě více nebo podobně, ale ceny mají menší.

Milan Vaněček
30. listopad 2023, 15:10

Na to Vám místní odborníci řeknou: to néééjde.

Ještě uvedu odkaz na srovnání celkových cen pro domácnosti

srovnejto.cz/blog/jake-jsou-ceny-elektriny-v-eu-nejvice-plati-nemci/

Je to jednoduché, když se chce (když vláda chce) tak to jde, když se nechce, tak to nejde.

V Polsku, Maďarsku i na Slovensku to jde, u nás prý NE.

asdfrb
30. listopad 2023, 16:08

Chcel by som vidiet vas domaci rozpocet, kebyze z kazdych 4 euro vydavkov si musite pozicat 1 euro. Tak na slovensku funguje vlada. Ako dlho by vam vydrzal vas domaci rozpocet.

Len tak pre predstavu. Na Slovensku za elektrinu platim okolo 150 eur/ MWh vratane distribucnych poplatkov a dph. Momentalne sa cena silovej elektriny na prazskej burze pohybuje okolo 105- 110 eur/ MWh, takze co platim ja za elektriny ledva pokrivaju naklady za

silovu elektrinu. Stat mi tak na elektrinu prispieva tak 70 - 80 eurami/ MWh. Som velmi rad, ze stat prispieva vdaka lacnej elektrine aj na jazdenie EV, vykurovanie bazenov a podobne.

Treba povedat aj B. Pokial viem, tak v Cechach bol maximalny prispevok na FVE do 10 kWh nejakych 250 000 Kc. Na Slovensku bal maximalny prispevok pre tu istu FVE 37 500 Kc. Takmer 8 krat menej. Teraz to mali zdvyhnut na nejakych 90 000 Kc, ale zatial to nie je rozbehnute ale stale stat prispieva takmer 3 krat menej.

Takze na slovensku stat dotuje elektrinu a v cechach stat dotuje vyrobu elektrine cez FVE.

Richard Vacek
30. listopad 2023, 16:17

V Polsku stát ničím prodejcům nepřispívá. A přesto tito mají přiměřený zisk a ceny elektřiny jsou třetinové oproti těm u nás. A to v Polsku mají elektřinu z uhlí, které je zatíženo klimatickými odpustky. Když to jde tam, tak proč to nejde u nás.

asdfrb
30. listopad 2023, 18:28

Neviem ako to funguje v polsku.

Dam iny priklad ako je to vdaka dotaciam. V auguste srpnu 2022 mesto uzavrelo zmluvu na dodavku elektriny v case najvyzsich cien elektriny zmluvu so zafixovanou cenou rovno na 2 roky. Ziadne snaha uzavriet kratsi kontrakt alebo prejst na spot. Takze mesto ma fixovanu cenu elektriny do srpna 2024 v cene 500 eur/ MWh. Ved preco by sa mesto trapilo, ked stat im dotuje elektrinu 250 eur / MWh. Pod mesto patri napr. zimny stadion a tam ide mesacne odbery v desiatkach MWh takze stat prispeje tak 2500 - 5000 na elektrinu pre zimny stadion.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se